Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

mikadusia 09:06, 23 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 8
pawel2806 napisał(a)
Ja już swoją propozycję podałem, że przeciągnąłbym tam dalej żywopłot ale jak nie chcesz to może jakieś wysokie trawy np miskanty tylko do czerwca będzie pusto


Żywopłot odpada, ale dzięki za propozycję.
Może ktoś podpowie, która z rozplenic będzie miała sztywne źdźbła? Mam je na opasce wokół domu i każda okazała się inna. Niektóre leżą, wychodzą za opaskę, a inne z jasną baźką idą w górę. Miały być takie same

Chciałabym posadzić je przy tarasie przed tujami. Czy to dobry pomysł?

Marcin89 21:36, 23 maj 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2182
Poproszono mnie o pomoc w odnowieniu rabaty. Fajnie było by wykorzystać rośliny, które mamy do dyspozycji.
Od narożnika do bramy jest 2 m. Szerokość rabaty tak by było proporcjonalnie.
Jak widać jest to miejsce z rurą gazową, skrzynka do zasłonięcia. Właściciele nie chcą tutaj żywopłotu. Stanowisko słoneczne.

Moja propozycja jest taka: w rogu krzewuszka cudowna, która już rośnie (róż), obok w tle miskant (biało - zielony). Przed nim grupa liliowców (pomarańcz) do krzewuszki. Na przodzie pas lawendy (fiolet) i opcjonalnie obwódka z bukszpanu. Wszystkie te rośliny mamy.
Co myślicie?
Czy korzenie miskanta nie są zagrożeniem dla gazociągu? Czy może posadzić go w donicy?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
gosiacz22 15:00, 25 maj 2020


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Planuje posadzić dwa ambrowce gumball szczepione na 2.20 juz nawet je kupiłam. Będą tak 1.5 m od ściany budynku. Czym ewetualnie można byłoby je podsadzic i jak przygotować glebę pod nie? Chodzi mi o coś ładnego cały rok i niekłopotliwego...
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
joanna136 10:01, 27 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 2
Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum Nabyłam działkę, którą systematycznie chcę doprowadzić do ładu a jednocześnie nie znam się na ogrodnictwie na tyle, żeby potrafić zaprojektować ogród samodzielnie więc posiłkuję się projektami znalezionymi w internecie.

Na początek chciałbym zagospodarować jakoś ten narożny kawałek ziemi (zaznaczony trójkątem). Ma on oddzielać drogę, która musi tam zostać (prowadzi do pola za domem) od podwórka przy domu. Kawałek ten znajduje się na otwartej, wietrznej przestrzeni od strony pól uprawnych. Ziemia jest dosyć żyzna i trzyma wilgoć.



Znalazłam w internecie dwie inspiracje jak mogłabym zagospodarować ten kawałek i proszę Was o rady, co o tym myślicie?






Kubusia 15:59, 27 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 2


Witam serdecznie i proszę o radę,
potrzebuję stworzyć nowoczesną a nawet minimalistyczną rabatę- osłonę wzdłuż płotu 20 m (strona południowo-zachodnia) i uzyskać tam przyjemny widok, który będę podziwiać z okien tarasowych jadalni. Okna tarasowe są naprzeciw dwóch pierwszych przęseł płotu w paski, jak kończy się betonowy mur.

Ponieważ ten pas działki pod rabatę jest wąski, między płotem a tarasem jest do 2m dlatego zależy mi na maksymalnie wąskiej rabacie.

Myślałam o trawach, ale to nie będzie osłona całoroczna. Może jakieś iglaki plus trawy?

Osobiście uwielbiam wszelkie trawy, cisy, sosny, berberysy, brzozy... no właśnie, a dom jest w klimacie minimalizmu, więc muszę się pilnować, żeby nie zgubić po drodze prostoty, na której bardzo mi zależy.

Pomóżcie proszę.
peter220 22:22, 27 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Dobry wieczór. Możecie podpowiedzieć jak nazywają się te drzewa i rośliny pod nimi ?
Gardenarium 22:35, 27 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
joanna136 napisał(a)


Znalazłam w internecie dwie inspiracje jak mogłabym zagospodarować ten kawałek i proszę Was o rady, co o tym myślicie?








Moim zdaniem groch z kapustą czyli masakra, za dużo tego wszystkiego, każda roślina inna. Właśnie to jest przykład jak nie należy projektować rabaty.
Wyraziłam swoje zdanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:38, 27 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kubusia napisał(a)


Witam serdecznie i proszę o radę,
potrzebuję stworzyć nowoczesną a nawet minimalistyczną rabatę- osłonę wzdłuż płotu 20 m (strona południowo-zachodnia) i uzyskać tam przyjemny widok, który będę podziwiać z okien tarasowych jadalni. Okna tarasowe są naprzeciw dwóch pierwszych przęseł płotu w paski, jak kończy się betonowy mur.

Ponieważ ten pas działki pod rabatę jest wąski, między płotem a tarasem jest do 2m dlatego zależy mi na maksymalnie wąskiej rabacie.

Myślałam o trawach, ale to nie będzie osłona całoroczna. Może jakieś iglaki plus trawy?

Osobiście uwielbiam wszelkie trawy, cisy, sosny, berberysy, brzozy... no właśnie, a dom jest w klimacie minimalizmu, więc muszę się pilnować, żeby nie zgubić po drodze prostoty, na której bardzo mi zależy.

Pomóżcie proszę.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kubusia 00:02, 28 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 2
Danusiu, pięknie dziękuję, wygląda to ciekawie. Prośba o rozszyfrowanie roślin.
Dla nowicjuszki to spore wyzwanie. Szczególnie ciekawa jestem jakie te trzy drzewka widziałabyś tutaj? Będę ogromnie wdzięczna za Twoje sugestie.
joanna136 10:26, 28 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 2
Daniusiu, właśnie o to mi chodziło aby ktoś kto zna się na ogrodach napisał co o tym sądzi Dziekuję
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies