Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pomarancza 23:43, 28 maj 2020


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Witajcie
Nie miała baba kłopotu, to zaczęła rozkminiać, jak skrócić optycznie trawnik...

Przy najbardziej "reprezentacyjnej" rabacie mam taki długi, wąski pas trawnika. Drażni mnie. Denerwuje. Spać nie daje. Przypomina mi wielką gąsienicę...
Do tego końcówka jest totalnie zaniedbana i do zrobienia od nowa.

Wykombinowałam, żeby może przy podjeździe zostawić tylko mały trawniczek w kształcie koła a resztę trawnika oddzielić od tego koła rabatą. Takie dwa niezależne trawniczki połączone ścieżką przez rabatkę
Czy to byłoby ok?
Koło zaznaczone kostkami nie jest za małe, nieproporcjonalne? Nie wygląda groteskowo? Ze względu na usytuowanie szamba i domu ciężko zmieścić większe.

A może lepiej w ogóle inny kierunek obrać?


- widok z głębi ogrodu - za plecami jeszcze kawałek tego trawnika się ciągnie. W tle koło zaznaczone kostką.


- z góry:


Taki obrazek widać po wejściu na posesję:






A tak bym to sobie wyobrażała:



Doradźcie coś, proszę
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Wiaan 14:13, 29 maj 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5180
Proszę o podpowiedź co mogę posadzić jako obwódkę na tej rabacie, zaznaczyłam na różowo, czy żórawka berry smoothie byłaby ok? Jest tutaj dużo słońca w ciągu dnia, pod kamieniami nie mam "szmaty" Dodatkowo myślałam o posadzeniu trzech drzewek pomiędzy świerkami, nie wiem do końca czy to jest dobry pomysł, ale świerki posadziłam daleko od siebie, a miały zakryć blaszak sąsiada.
Może coś wąskokolumowego albo po prostu wysoko szczepione i może inny kolor? Co myśłicie, obecnie jest posadzona rozplenica hameln jeszcze maleńka, bo pomysł z drzewkami się narodził dopiero.
Drugie zdjęcie pokazuje widok z oddali
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
A_gawa 23:04, 29 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Świerki urosną i będą ściskać się z bordowymi drzewami. Uwierz... Też masę błędów popełniłam z odległościami między roślinami.

Na tej małej rabacie masz żółte kolumnowe tuje karłowe? Odnoszę wrażenie, że te prostokątne rabatki są za małe.

Poszerzyłabym tę z kulkami i wsadziła buka Purpurea Pendula w żwirowisku, a kule duuuużo przed nim. Jednak nie wiem czy się zmieści w Twoim ogródeczku.

Jednakże widzę, że masz już wszystko poplanowane - kostka jest.
Sadź żurawkę - kolorystycznie będzie pasować. Między i lekko za żółte tujki możesz dać miskanta.

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Wiaan 23:49, 29 maj 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5180
Racja z tymi świerkami, a są takie piękne te żółte to są tuje aurea nana. Rabata jest mała ponieważ stoi tam orzech i jak zrzuca liscie i orzechy to dużo łatwiej sprząta mi się z trawnika.Chcialam ożywić ten narożnik i taką sobie wykombinowalam Działka nie jest duża ale widzę że dużo bym jeszcze dodała roślin.
Za aurea nana posadzilam rozplenice a faktycznie mogłam dac miskanty, świeżo posadzone więc kto wie...
Tam z kulkami jest też hortensja na pniu phantom i czekam na jej walory
Dziękuję za Twoje zdanie. Kusi mnie ten buk, mam jeszcze inne miejsca
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Pomarancza 16:32, 31 maj 2020


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Hop hop! Proszę o pomocne spojrzenie na mój pomysł z okrągłym trawniczkiem - dobrze, czy niedobrze to wygląda?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
KOla 18:14, 31 maj 2020


Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 44
Pomarancza napisał(a)
Hop hop! Proszę o pomocne spojrzenie na mój pomysł z okrągłym trawniczkiem - dobrze, czy niedobrze to wygląda?


Hej, pomysł fajny. Nie wiem jaką planujesz nawierzchnię na podjeździe, ale ja bym wysypała to koło żwirkiem, od strony tarasu obsadziłabym wysokimi trawami - to odgrodziłoby taras od ulicy i wjazdu i stworzyłoby swoisty przedogródek. Na środku jakiegoś solitera, może jabłoń Royalty, to byłby ładny akcent wśród wszechobecnej zieleni. No i zostałoby ci sporo miejsca na niższe nasadzenia, jeszcze mogłabyś poszaleć - na żwirku przed trawami widziałabym lawendy i rozchodniki. Trawnik by się też przez to skrócił i może już cie tak nie denerwował
____________________
Ola
Pomarancza 20:06, 31 maj 2020


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Olu, proponujesz rezygnacje z trawniczka na rzecz żwiru? Bo ja myślałam zrobić tam ten mały okrągły trawniczek, żeby nawet zimą coś się ładnie zieleniło, a żwirem wysypać ten fragment rabaty będący łącznikiem pomiędzy dwoma trawnikami. I tam rozrzucić luźno kępy lawendy. Uwielbiam lawendę!

Podjazd będzie z kostki granitowej.

Czy nie za małe to kółeczko? Bo zastanawiam się jeszcze, czy nie zmodyfikować kształtu w owal...

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
KOla 20:39, 31 maj 2020


Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 44
Kółko takie jakie wyznaczyłaś idealnie się tam wpasowuje. Czy żwirowe, czy w formie trawnika jest ok. Pomysł ze żwirowym łącznikiem też jest fajny. A lawendy musza być Ja też mam ich sporo.
____________________
Ola
A_gawa 23:27, 31 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Którą z Hakonechloa można sadzić na słońcu? Ciągle szukam czegoś do kosodrzewiny. Wiem, że nie jest popularna na Ogrodowisku, ale moje piachy ją kochają.

Dziś byłam w Pszczynie i na rondzie była piękna kompozycji: kosodrzewina, rozplenica i Imperata Red Baron oraz jakiś jałowiec płożący.

Zatem pewnie będzie rozplenica do kompozycji z tą kosodrzewiną łobuzicą.

A w tej rozplenicy wstawię może jakieś żurawie, bociany czy inne jaskółki.

Weźcie coś poradźcie kobiecie na rozdrożu... Miejcie litość! Dzień Dziecka za 29 minut... Haha!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
AlinaP 16:48, 01 cze 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
A_gawo, na stanowisku bardzo słonecznym mam hakonechloa Aureola i jest ok. Pozdrawiam
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies