Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

NetkaZ 16:59, 12 cze 2020

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Witajcie.
Mam pytanie co do mojej rabaty którą próbuję zagospodarować i nie wiem czy tak będzie dobrze. Doradźcie proszę czy taki dobór roslin jest odpowiedni a zwłaszcza ich rozmieszczenie. Rabata jest przy tarasie, od strony południowej, słońce mocno grzeje, częściowo tylna część jest pod balkonem tak że deszcz tam raczej nie sięgnie. Na środku będzie ciurkadełko z kamienia polnego, a całość planuje wysypać szarym kamieniem.
Myślałam jeszcze o hortensji w rogu zamiast - 3, podoba mi sie tez kostrzewa popielata czy śmiałek darniowy. Myślałam tez o ostnicy ale podobno ona sama sie rozsiewa jesli nie zetnie się kwiatostanów? Czy dac jednak więcej iglaków? Nie wiem za bardzo. Licze na wasza pomoc. Chciałabym żeby to była rabata ładna o każdej porze roku i łatwa w utrzymaniu.






____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
AniaBialystok 12:20, 13 cze 2020


Dołączył: 19 gru 2014
Posty: 14
Witam, sporo tu miłośników róż i potrzebuję porady, która róża pienna Graham Thomas czy The Pilgrim poradzi sobie lepiej w półcieniu. Wschodnia ściana budynku, jest dobrze oświetlona do 11, później panuje tam półcień. Blisko płotu z cegły, więc i ph w okolicach 8. Chciałabym posadzić w miejscu malin (są za żurawkami), może wraz z bluszczem puszczonym na płot żeby zakryć nieestetyczny budynek sąsiada? Ale czy bluszcz tego miejsca nie zdominuje Najbliżej kadru wcześniej są hortensje vanilki.
Margaretka84 20:31, 13 cze 2020

Dołączył: 12 lip 2018
Posty: 28
Witam, na mojej rabacie frontowej marzy mi się klon palmowy, np. atropurpureum. Jednakże nie mam miejsca osłoniętego, jest tylko słonecznie. Zakupiłam pod wpływem impulsu klona zastępczego-podobno to Crimson sentry, szczepiony bardzo nisko, na zdj.Ma ok. 1,2m. Nie miał żadnego oznaczenia, plakietki, tak powiedział Pan w szkółce.

Moje pytanie- czy można z takiego drzewka zrobić podobny efekt jak z klonem palmowym? Podobno ma urosnąć do 2m, z uwagi na niskie miejsce szczepienia. Ale czy można go tak formować, by był taki rozłożysty, miał podobny pokrój jak palmowy?
koculka 20:46, 13 cze 2020


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
AniaBialystok napisał(a)
Witam, sporo tu miłośników róż i potrzebuję porady, która róża pienna Graham Thomas czy The Pilgrim poradzi sobie lepiej w półcieniu. Wschodnia ściana budynku, jest dobrze oświetlona do 11, później panuje tam półcień. Blisko płotu z cegły, więc i ph w okolicach 8. Chciałabym posadzić w miejscu malin (są za żurawkami), może wraz z bluszczem puszczonym na płot żeby zakryć nieestetyczny budynek sąsiada? Ale czy bluszcz tego miejsca nie zdominuje Najbliżej kadru wcześniej są hortensje vanilki.


Witam, to jest moja Graham Thomas na wschodniej ścianie, z tyłu bluszcz. Przesadzona w zeszłym roku z bardziej słonecznego miejsca, osiągnęła wysokość 2m. W półcieniu róże lepiej się mają. W słońcu trzeb było ciągle lac wodę i nie przyrastała aż tak. Przy ścianie to nawet zima róże maja liscie. Obok mam posadzona Eden Rose i też błyskawicznie się rozrosła w jeden sezon.
Ivo 17:43, 14 cze 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
W jakiej odległości posadzić rozplenicę japońską Hameln od jeżówki oraz hortensji Vanilla Fraise?

A jeżówki od siebie?
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Eleeri 23:07, 15 cze 2020

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Witam, co posadzić przed liliowcami?
____________________
Joanna Ogród Eleeri
AniaBialystok 21:48, 16 cze 2020


Dołączył: 19 gru 2014
Posty: 14
koculka napisał(a)


Witam, to jest moja Graham Thomas na wschodniej ścianie, z tyłu bluszcz. Przesadzona w zeszłym roku z bardziej słonecznego miejsca, osiągnęła wysokość 2m. W półcieniu róże lepiej się mają. W słońcu trzeb było ciągle lac wodę i nie przyrastała aż tak. Przy ścianie to nawet zima róże maja liscie. Obok mam posadzona Eden Rose i też błyskawicznie się rozrosła w jeden sezon.


Śliczna, duża, po prostu przepiękna.
Gardenarium 21:50, 16 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AniaBialystok napisał(a)
Witam, sporo tu miłośników róż i potrzebuję porady, która róża pienna Graham Thomas czy The Pilgrim poradzi sobie lepiej w półcieniu. Wschodnia ściana budynku, jest dobrze oświetlona do 11, później panuje tam półcień. Blisko płotu z cegły, więc i ph w okolicach 8. Chciałabym posadzić w miejscu malin (są za żurawkami), może wraz z bluszczem puszczonym na płot żeby zakryć nieestetyczny budynek sąsiada? Ale czy bluszcz tego miejsca nie zdominuje Najbliżej kadru wcześniej są hortensje vanilki.


Potrzebujesz tego(np. śliwa wiśniowa'Nigra'), a nie róż piennych, ich korony będą za nisko.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rudka 15:15, 17 cze 2020

Dołączył: 14 lip 2019
Posty: 9
Potrzebuję pomocy z nasadzeniami wokół studzienki. Szpeci mi strasznie trawnik i chciałabym ją ukryć. Zastanawiałam się nad posadzeniem dookoła irgi, bo ona cały czas zimozielona jest, ale jakoś nie mogę się do niej przekonać. Musi zostać dojście do skrzyni mojego męża. Powoli pracuję nad nim żeby tę skrzynię przenieść, miałabym wtedy miejsce na powiększenie rabaty przy ogrodzeniu
Na razie sprawą najważniejszą jest studzienka. Może jakieś iglaki miniaturki?
Od zeszłego roku szukam inspiracji i roślin w to miejsce ale nie znalazłam nic odpowiedniego.
Wystawa południowa. W trawniku posadzony jest orzech. A po prawej stronie rosną graby, hortensje bukietowe, róże(na razie robią za wypełniacze, do przesadzenia jak tylko hortensje się rozrosną)i trawy.




BASIA8 15:20, 17 cze 2020


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630


Czy wokół studzienki jest beton?
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies