Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Brzozowadzie... 17:47, 14 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mazanie Udało mi się dziś jeszcze nabyć Proplant 722SL. Przestraszył mnie opis, że to przeciw fytoftyrozie. I teraz pytanie: czy mam podlać zgodnie z instrukcją w stężeniu 0,15%? Jeśli tak, to ile na jedno drzewko? Czy mam zastosować oprysk, jeśli tak, to w jakim stężeniu? Będę baardzo wdzięczna za odpowiedź - chcę sensownie zadziałać.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Mazan 18:45, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agato, najpierw sprawdź dlaczego słabo trzyma się podłoża, co z korzeniami.
Tylko do oprysku. To może być początek rdzy złotawej świerka lub zamieranie wierzchołków.
Decis jest owadobójczy, osutka to choroba grzybowa dlatego zaproponowałem te preparaty. Jeżeli będziesz opryskiwać stężenia nie zmieniaj, a czy dobrze przeprowadzisz zabieg to zobaczysz. Zależy on od wysokości i gęstości korony.
O fosforanie amonu pisałem, ale w innym kontekście. Rośliny pobierają fosfor w ilościach im potrzebnych, azot w tej formie ułatwia pobieranie jest jednak składnikiem pobudzającym wzrost części nadziemnej, a przy słabym systemie korzeniowym stanowić może minus. Pozwól się roślinom ukorzenić, a do tego potrzebny jest superfosfat.

O tym nawozie wspomniałem u Iwki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Brzozowadzie... 18:52, 14 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mazan napisał(a)
Agato, najpierw sprawdź dlaczego słabo trzyma się podłoża, co z korzeniami.
Tylko do oprysku. To może być początek rdzy złotawej świerka lub zamieranie wierzchołków.
Decis jest owadobójczy, osutka to choroba grzybowa dlatego zaproponowałem te preparaty. Jeżeli będziesz opryskiwać stężenia nie zmieniaj, a czy dobrze przeprowadzisz zabieg to zobaczysz. Zależy on od wysokości i gęstości korony.
O fosforanie amonu pisałem, ale w innym kontekście. Rośliny pobierają fosfor w ilościach im potrzebnych, azot w tej formie ułatwia pobieranie jest jednak składnikiem pobudzającym wzrost części nadziemnej, a przy słabym systemie korzeniowym stanowić może minus. Pozwól się roślinom ukorzenić, a do tego potrzebny jest superfosfat.


Pozdrawiam


Wielkie dzięki za wszelkie informacje. Korzenie sprawdzę. Zaraz zrobię dokładny oprysk - korona jest bardzo gęsta ale do 2 m. Więc jeszcze do osiągnięcia
Superfosfat zakupię i zasilę. Jeszcze raz dziękuję!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Mirka 20:11, 14 cze 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Szkoda Mazan że odpisujesz na wybrane posty z pytaniami. Na priv też nie odpisujesz.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
PaulaS 14:27, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 3
Witam serdecznie
Czy moglibyście pomóc mi w rozpoznaniu co dolega moim Serbom.
Świerki były sadzone we wrześniu, na 55 drzewek nie przyjęły się 3, a cała reszta miała już ładne pędy. Niestety zaczynają schnąć, marnieją w oczach. Zostały spryskane środkiem na przędziorka, ale nie widać poprawy. Większość drzewek ma oblany pień żywicą i w większości przypadków schną od wierzchołka, niektóre mają uschniętą jedną gałązkę u podstawy.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Mazan 14:32, 23 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
PaulaS

Potrzebne foto. Bez obrazka nie powiem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
PaulaS 14:33, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 3
Już poprawione. Zdjęcia dodane
Mazan 14:44, 23 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
PaulaS

Kiedy i jakimi nawozami nawoziłaś? Opisz jak podlewasz. Zrób zbliżenie wycieku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
PaulaS 15:15, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 3
Nawóz to Substral Iglak Superdługo działający. Nawożone marzec/kwiecień.
Podlewane zraszaczem wahadłowym.
Przy zrobieniu dodatkowych zdjęć zauważyłam, że na dwóch Serbach zwisają kokony, ale niestety nie wiem czego (zdjęcie na dole po prawej stronie). Zauważyłam również małego białego pajączka.

Gardenarium 14:55, 02 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcin2017 napisał(a)

witam.
wokół działki mam posadzone kilkaset młodych świerków - srebrne i zwyczajne. od pewnego czasu zauważyłem, że niektóre świerki (częściej srebrne) mają przyschnięte gałązki, gubią z niej igły, a potem dosyć szybko usycha całe drzewko.
świerki sadzone ok. 2 lata temu - nawożone i podlewane w miarę regularnie.
czy to może być wina jakiegoś grzyba czy może panująca susza mi je wykończyła? czym ewentualnie podsypać/popryskać pozostałe żeby miały większe szanse na przetrwanie?
będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.


Jedyna rzecz jaka się nasuwa to wklej zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies