Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

AgaYura 21:30, 12 maj 2019

Dołączył: 07 maj 2019
Posty: 3
Mazan napisał(a)
AgaYura
Może być karate, może mospilan czy polysect.

Dziękuję
KarolinaS 20:56, 16 maj 2019

Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 5
Na świerkach serbskich zauważyłam czarny nalot.
Póki co nic więcej z nimi się nie dzieje.
Proszę o informację, czy to początek jakieś choroby?
Dziękuję
KatarzynaKromka 11:33, 23 maj 2019

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Witam,
bardzo proszę o pomoc - świerk glauca globosa, ma z 10 lat przez które cieszył nasze oczy..
W ciągu 2 tygodni wszystkie stare igły zbrązowiały, zostały tylko tegoroczne przyrosty.
Nie mogę zdiagnozować czy to choroba grzybowa czy jakiś szkodnik - nie zauważyłam żadnych robaczków, jedynie nieliczne (dosłownie kilka) pajęczyny (takie tunele z pajęczyny), natomiast igły są w czarne kropeczki, miejscami aż taka maź czarna pokrywa igły. Charakterystyczny jest też wyciek z miejsc po wiosennym cięciu.
Proszę o pomoc w diagnozie oraz radę czym pryskać - czy jest szansa na ratunek - i czy inne krzewy/drzewka również - mam dużo żywotników, jałowców, sosny, inne świerki, kosodrzewina itp. + liściaste.
Z góry dziękuję
olaK 19:35, 24 maj 2019

Dołączył: 02 mar 2017
Posty: 27
Witam. Czy to jest ochojnik czy jakaś inna paskuda. Bo wydaje mi sie że jest też na nich mszyca Zadawałam pytanie o te swierki w innym wątku Ale dopiero dzisiaj zobaczyłam te robaczki. Czy one mogły spowodować takie zmiany na świerku czy też jest jakaś choroba grzybowa? Swierki sadzone w tym roku wiec z takim"prezentem" przyjechaly ze szkółki. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam

Mazan 18:05, 25 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
OlaK

To ochojnik. Szkółka nie warta uwagi.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
olaK 18:14, 25 maj 2019

Dołączył: 02 mar 2017
Posty: 27
Dziękuję bardzo. Tak myślałam. Ale super że diagnoza potwierdzona.
Pozdrawiam
KatarzynaKromka 18:09, 02 cze 2019

Dołączył: 15 lut 2017
Posty: 14
Witam ponownie
bardzo proszę o pomoc w kwestii świerka glauca - powyżej zdjęcia - czym pryskać i czy jest sens?
Z góry dziękuję
Mazan 09:30, 04 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KatarzynaKromka

Opisałaś tyle objawów, że wystarczyłoby na cały las. Jednak fotki ukazują górską osutkę świerka. Oprysk Domarkiem następnie Topsinem i gwarantem lub dithane. Od września powtórka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 07:25, 06 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
macioc123 napisał(a)


Drodzy forumowicze przeczytałem kilka artykułów i dyskusji na tym forum, zauważyłem, że chętnie pomagacie i bardzo sprawnie Wam to wychodzi

W tym roku przesadziłem ze szkółki leśnej dwa świerki. Nie wiem jak długo jest ta "wata", ale raczej nie dłużej niż miesiąc, przeczytałem, że może na nich grasować jakiś szkodnik. Co mogę z tym zrobić?



Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i z góry dziękuję za uzyskaną pomoc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 07:26, 06 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
....., a na sośnie też mszyca
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies