Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Iloneek 08:01, 01 kwi 2017

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 5
Właśnie czytając wątki doczytałam, że trawy z I...y to nie najlepsze rozwiązanie. Jaką więc trawę polecacie na dosiewkę i na założenie nowego trawnika (powiększona działka).
I jeszcze jaki najlepiej nawóz na tą część po wertykulacji? PH na całości 7- wapnowane trzy tygodnie temu.
U nas dopiero zakwitły forsycje więc dziś będę robić wertykulację trawnika a po Wielkanocy planuję siewkę i dosiewkę bo widziałam, że pogoda tylko na ten weeekend wiosenna a późnej znów 12 w dzień i 0 w nocy.
____________________
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. /Jan Paweł II (Karol Wojtyła)/
slawek1212 21:48, 01 kwi 2017

Dołączył: 02 mar 2017
Posty: 6
Iloneek napisał(a)
Właśnie czytając wątki doczytałam, że trawy z I...y to nie najlepsze rozwiązanie. Jaką więc trawę polecacie na dosiewkę i na założenie nowego trawnika (powiększona działka).
I jeszcze jaki najlepiej nawóz na tą część po wertykulacji? PH na całości 7- wapnowane trzy tygodnie temu.
U nas dopiero zakwitły forsycje więc dziś będę robić wertykulację trawnika a po Wielkanocy planuję siewkę i dosiewkę bo widziałam, że pogoda tylko na ten weeekend wiosenna a późnej znów 12 w dzień i 0 w nocy.


jak bedziesz robił dosiewke to sypnij nawozem z wiesza iloscia potasu
katel 00:59, 02 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
My wysiewaliśmy Barenbrug i jestem mega zadowolona
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Iloneek 15:23, 02 kwi 2017

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 5
katel napisał(a)
My wysiewaliśmy Barenbrug i jestem mega zadowolona


Dziękuję- tu już jakaś podpowiedź
____________________
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. /Jan Paweł II (Karol Wojtyła)/
mamtu 12:05, 03 kwi 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
katel napisał(a)
My wysiewaliśmy Barenbrug i jestem mega zadowolona

Ja też mam u siebie Barenbruga, ale jeszcze zbyt krótko (od lipca 2016), żeby stwierdzić coś konkretnego. Jak na razie widzę, że trawa ładnie przezimowała i nie pojawiły się żadne niespodzianki (np. pleśń). Więcej będę mogła powiedzieć pewnie w sezonie. Sąsiad za płotem siał Trawy z Iławy. Na razie nie widzę różnicy między tamtą a moją.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
bartek_s1992 15:36, 03 kwi 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Jestem po wertykulacji, zszokowała mnie ogromna ilość trawy po tym zabiegu, wywiozłem około 20 taczek ...
Czy u Was też były takie ciężkie te kosze po wertykulacji ? Bo u mnie było dużo ziemii w tym i to dlatego a wysokość nie była ustawiona znów taka niska ... (?)
anna_t 17:00, 03 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
pytanie techniczne
czy trawnik siany we wrześniu 2015r, w tym roku pierwsza wertykulacja mogę zrobić wertykulatorem o mocy 6,5km czy lepiej słabszym 1,7km?
tylko takie mam w wypożyczalni i niewiem który wybrać..
trawnika ok 700m2
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
ricco1 19:29, 03 kwi 2017

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
czyli rozumiem że po wertykulacji przegrabić i można tego samego dnia nawozem np yara vila Procomplex sypnąć i podlać, tak? Jeszcze podpowiedzcie kiedy to wałowanie zrobić? Czy po tej weertykulacji i nawozie i podlaniu czy na poczatku zanim zaczne wszystkie zabiegi?
katel 22:35, 04 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
anna_t napisał(a)
pytanie techniczne
czy trawnik siany we wrześniu 2015r, w tym roku pierwsza wertykulacja mogę zrobić wertykulatorem o mocy 6,5km czy lepiej słabszym 1,7km?
tylko takie mam w wypożyczalni i niewiem który wybrać..
trawnika ok 700m2

Aniu myślę, że moc nie ma tu znaczenia, mój eMuś kilka lat temu wypożyczył spalinowy ale bez napędu i oszarpał się strasznie, teraz kupiliśmy leciutki elektryczny (szeroki, więc mniej przejazdów się robi) no i poszło szybko i sprawnie.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
PaulinaS 22:20, 05 kwi 2017

Dołączył: 05 kwi 2017
Posty: 2
Witam wszystkich i proszę o poradę
Jestem w tym temacie nowa, przeczytałam cały wątek, ale i tak nie wiem co zrobić teraz z trawnikiem. Mój mąż mówi, że przesadzam i zaczynam mieć świra
W sierpniu 2015r firma założyła nam mały ogródek od podstaw (przygotowali podłoże, położyli z rolki trawę ok. 50m2 z nawadnianiem + rabatka). Do końca sezonu trawa była cudownie zielona, gęsta, mięciutka, dosłownie piękny dywan.
Rok później (2016) trawa również wyglądała dobrze, ale już nie była tak cudownie zielona i gęsta. Powoli można było zobaczyć suchą trawę czyli tzw. filc oraz żółte placki, które w sumie same się po jakimś czasie odbiły. Nie robiliśmy nic, żadnej wertykulacji bo za młody trawnik, ale też specjalnie go nie nawoziliśmy. Raz tylko posypaliśmy odżywką do trawnika + troszkę zgrabiliśmy, bo zaczęłam już chodzić i oglądać ten trawnik z każdej strony czując, że nie jest taki jak rok temu.
W 2017 muszę już z nim coś zrobić. Wczoraj z mężem zrobiliśmy wertykulację, zgrabiliśmy resztę metalowymi grabiami i wyszło prawie 5 worków z 50m2 trawnika. Dacie wiarę? Posypałam 1 kg Bioponu do trawnika i podlałam 20 min na każdej sekcji. Dziś pada deszcz więc nie trzeba .
Poniżej przesyłam zdjęcia po wertykulacji. Potrzebuję opinii, czy ten trawnik po wertykulacji wygląda bardzo źle? Czy powinnam rozgrabić trochę ziemi? Czy mam zrobić dosiewkę? Czy jednak ta trawa sama się rozkrzewi?
Pani Danusiu i cała rzeszo zapalonych ogrodników, bardzo proszę o pomoc, gdyż nie wiem co powinnam teraz zrobić?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Białystok pozdrawia

Zdjęcia z 2015 roku:




Zdjęcia z 2017 roku po wertykulacji (niestety przed nie zrobiłam):





Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies