Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

marcin544 20:17, 26 wrz 2017

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
ElzbietaFranka napisał(a)
Po jakiego grzyba ci ta wertykulacja teraz jak bedziesz ja robil wiosna - Piotrek. Najwyzej wiosna bedziesz mial wiecej siana.
Taką wertykulacje przeprowadza sie w sierpnie pod koniec a w polowie wrzesnia nawozisz nawozem jesiennym.
Tez mam filc, trawe piekna jutro bedziemy nawozic jesiennym.


A jak ktoś nie przeprowadził w sierpniu to ma czekać do wiosny ?
Ja jutro wertykuluje bo nie chce aby siano gniło sałą zime
jazzy 11:07, 29 wrz 2017


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
No właśnie nie wiem czy wertykulowac jutro czy nie... Pogoda dopisuje. Choć nie ukrywam, że tak ładnego jak w tym roku trawnika jeszcze nie miałam
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
kasja83 12:00, 29 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Mam pytanie-po skoszeniu trawnika-dojrzałam dosyć sporo filcu i suchawej trawy-chcę to zwertykulować ( trawnik do tej pory nie miał takiego zabiegu,bo był młody). Czy jeśli przy deszczach nie zdążyłam nawieźć jesiennie trawnika-mogę to jeszcze zrobić?Zaraz po wertykulacji?
Czy tylko nawieźć?
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
ElzbietaFranka 17:16, 29 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
kasja83 napisał(a)
Mam pytanie-po skoszeniu trawnika-dojrzałam dosyć sporo filcu i suchawej trawy-chcę to zwertykulować ( trawnik do tej pory nie miał takiego zabiegu,bo był młody). Czy jeśli przy deszczach nie zdążyłam nawieźć jesiennie trawnika-mogę to jeszcze zrobić?Zaraz po wertykulacji?
Czy tylko nawieźć?[/quote

Kasiu mam trawnik cztery lata mialam z nim problemy w pierwszym roku, bo byl siany koniec czerwca a pozniej przyszly upaly i trwaly i trwaly. Natrysi z woda chpdzily 3 razy w ciagu dnia robila sie skorupa bo slonce wysuszalo trawa nie miala sily sie przebic wschodzila przeroznie. Jak zeszla zaczela zolknac, cyrk na kolkach z tamtrawa. Skosilismy po skoszeniu zmiana na lepsze. W pierwszej polowie wrzesnia dalam nawoz jesienny trawa po dwoch tygodniach nie do poznania tak rosla, ze kosilismy co tydzien.

Wiosna nie wertykulowalam 2x nawoz wiosenny kwiecien i czerwiec rosla szybko.
Nie wertykulowalam byl filc ale machnelam reka. Dopiero robilismy wertykulacje na wiosne i tak robimy do tej pory nigdy nie robilam w sierpniu czy jesienia.
Mam trawnik jak dywan i zielony nie zolty. Ciety na 5 lub 6 cm kosiarka traktorkiem. Ja mam trawnia duzo wiec wychodze z zalozenia, po co wertykulowac ja wiosna tez trzeba. Trawa gnije wtedy jak sie chodzi po niej w zimie.
Jezeli gnije zima to cos nie tak bylo z siewem jesiennym.

Kazdy robi tak jak uwaza jezeli ktos sie pyta to radze a jak zrobi to juz jego sprawa.

Pozdrawiam.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 17:18, 29 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
marcin544 napisał(a)


A jak ktoś nie przeprowadził w sierpniu to ma czekać do wiosny ?
Ja jutro wertykuluje bo nie chce aby siano gniło sałą zime



Jak nie chcesz siana trzymac to wertykuluj wolna wola.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
marcin544 18:22, 29 wrz 2017

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
ElzbietaFranka napisał(a)


Pani Elżbieto
Niewiem czy chce Pani ludzi wprowadzić w błąd ale ma Pani takie wpisy :

Taką wertykulacje przeprowadza sie w sierpnie pod koniec a w polowie wrzesnia nawozisz nawozem jesiennym.

Dopiero robilismy wertykulacje na wiosne i tak robimy do tej pory nigdy nie robilam w sierpniu czy jesienia.

Jeżeli nigdy Pani nie robiła w sierpniu to proszę nie sugerować ludziom aby robili wertykulacje w sierpniu skoro nigdy Pani tego nie robiła w sierpniu i na jesień .
Jesteśmy na tym forum aby sobie pomagać a nie gdybać.
Jeżeli coś żle doczytałem czy zrozumiałem proszę moderatora o usunięcie tego postu.

Pozdrawiam
adamj84 09:42, 29 paź 2017

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 15
Czy ktoś robił wertykulacje na początku listopada? Czy raczej to już za późno?
Gardenarium 10:09, 29 paź 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za późno, daj na wstrzymanie Wiosną to zrób.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adamj84 10:39, 29 paź 2017

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 15
Dziękuje za szybką odpowiedzź
Tak myślałem bo cały czas leje od września,ale wolałem się upewnić.
Gardenarium 12:22, 30 paź 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten rok jest nienormalny, więc nie robimy tego, co niemożliwe do wykonania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies