Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Sebek 18:51, 01 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Agnieszko - po wertykulacji na pewno trzeba wszystko i dokładnie zgrabić. Podobno są takie wertykulatory, które zbierają trawę, ale nie ma to jak porządne jej przegrabienie.

Wertykulacja jest potrzeba wiosną, aerację przeprowadza się częściej, bo ma ona jak mówi nazwa napowietrzyć ziemię.

Z piaskowaniem nie wiem, ale skoro jest dobra ziemia to sobie odpuśćcie...

Po wertylulacji i dokładnym przegrabieniu możesz wykonać dosiewki.

Przesyłam Ci krótki film
http://majawogrodzie.tvn.pl/89,Wiosenne-odswiezanie-trawnika,porada.html

I artykuł z Szefową
http://majawogrodzie.tvn.pl/73,Wiosenna-pielegnacja-trawnika,porada.html
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:16, 01 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dosyłam jeszcze nasz artykuł
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:20, 01 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wieloszka napisał(a)
Po przeczytaniu jeszcze raz artykułów o pielęgnacji trawnika mam parę pytań:
1. Zamierzam wykonać wertykulację trawnika, czy konieczna jest też aeracja, czy wertykulacja wystarczająco napowietrzy trawnik?
2. czy po wertykulacji konieczne jest grabienie trawnika? Mam ładnych parę arów trawnika i zajęłoby to mnóstwo czasu... A jeśli trzeba grabić to może jest jakiś inny sposób, jakieś mechaniczne urządzenie grabiące ?
3. po wertykulacji powinno się wykonać piaskowanie; u mnie jest gleba gliniasta, ale spodem, na głębokości korzenienia się trawnika jest nawieziona dobra ziemia; czy w takiej sytuacji piaskowanie jest konieczne, czy odpuścić?
4. Czy po wertykulacji i ewentualnym piaskowaniu, tego samego dnia można wykonywać następne zabiegi: posypać ziemią trawnikową i nasionami na dosiewki oraz nawożenie? Czy któryś z nich wykonać w innym terminie?
5. Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie: przed czy po wertykulacji i w jakim odstępie czasu?

Przepraszam, jeśli komuś moje pytania wydadzą się naiwne, uczę się


1. Albo jedno, albo drugie i niezbyt głęboko wg ostatniego szkolenia o trawnikach
2. Grabienie jest konieczne, są wertykulatory z koszem ale nic nie zastąpi ręcznego
3. Można odpuścic
4. Można tego samego dnia, potem woda jak sucho bo nawóz trzeba rozpuścić
5. Po zimie skoś krótko przed wertykulacją
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wieloszka 08:36, 02 mar 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Dzięki Danusiu i Sebku Bardzo mi pomogliście!!! Buziole
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Pszczelarnia 15:17, 05 mar 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy trzeba na wiosnę wykonywać wertykulację / aerację na założonym jesienią trawniku, skoro on jest bardzo młody. Czy wystarczy tylko dobre wiosenna przegrabienie. Wydaje mi się, że nie ale wolę się upewnić.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 17:16, 05 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie, takie zabiegi wykonujemy na co najmniej dwuletnich trawnikach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wieloszka 21:29, 07 mar 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Danusiu HELP!!! Dziewczyny zasiały ziarno niepewności co do mojej wertykulacji, zaplanowanej na najbliższą sobotę 10.03. U nas ziemia już rozmarznięta, ta noc ostatnia z przymrozkiem. Jutro przelotne opady śniegu z deszczem. Od piątku słonecznie i +8 lub 9 stopni. Wertykulować, czy za wcześnie?
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Gardenarium 06:54, 08 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Za wcześnie, robimy to w porze kwitnienia forsycji. Po wertykulacji dajemy nawóz i trawa powinna rosnąć i zazielenić się zaraz, a jest jeszcze za niska temperatura.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wieloszka 07:48, 08 mar 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Dzięki Danusiu! Czyli na razie odpuszczam i obserwuję forsycje
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
anika 10:57, 08 mar 2012


Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 614
Ja również czekam aż ziemia odmarznie. Miejscami już jest blotko ale w miejscach zacienionych utrzymuje się jeszcze skorupa. Kopce kreta mam nawet zamarznięte
____________________
Radosna twórczość Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies