Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

iwona100na 15:37, 19 mar 2012


Dołączył: 22 wrz 2011
Posty: 271
Ja intensywnie zabieram się na renowacje swojego trawnika - na razie w teorii
Mam pytanie odnośnie pierwszego wiosennego nawożenia
wyczytałam że saletrą wapniową ale gdzie indziej piszą że amonową

Czym nawozić trawnik zaraz zasianiu trawki?
A czym później ? Jakie preparaty polecacie?
____________________
Iwona - Ogród amatora - proszę o pomoc
Gardenarium 15:41, 19 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Saletra wapniowa jest droższa od amonowej ale obie są dobre. Wapniowa szybciej się rozpuszcza, bardzo ją lubię bo ma takie leciutkie białe granulki, nie pyli przy sianiu.

Nawozisz po wiosennych zabiegach wertykulacji i rozpuszczasz nawóz. Wg mnie to jeszcze za wcześnie bo trawa nie rośnie.

Potem nawożę Hydrocomplexem Yara Mila. (niebieskie granulki).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwona100na 16:44, 19 mar 2012


Dołączył: 22 wrz 2011
Posty: 271
Mój trawnik jest już po wertykulacji - odbyła się w sobotę
No cóż mnie zmogła grypka a moje kochanie chciało poprawić mi nastrój i zrobiło niespodziankę

Teraz czekam na kwitnienie forsycji
aby zabrać się za trawnik - chcę aby był piękny na komunię córci - mam nadzieje że się uda
Na razie zabieram się za zakupy

czyli :
- wertykulacja
- ziemia+ nasiona trawy (czy nawóz zastosować zaraz po sianiu? czy trochę odczekać?
- potem nawóz seletra - ale która jest ta fajna? znalazłam: Yara Liva Calcinit - saletra wapniowa, Tropicote YaraLiva saletra wapniowa ogrodnicza, Nawóz LUVENA saletra wapniowa, Nawóz AMPOL saletra wapniowa )
____________________
Iwona - Ogród amatora - proszę o pomoc
Gardenarium 17:32, 19 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma znaczenia. Aby była saletra. Nawóz posiej jak już przegrabisz ziemię i posiejesz nasiona.

Potem lej wodę, aby rozpuścić saletrę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris2682 20:31, 19 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Witam
Jako, ze mam marne doswiadczenie w szeroko rozumianym ogrodnictwie chcialem zapytac o trawnik.
Mam problem bo moj trawnik wyglada koszmarnie. Trawa wyglada jak przesuszona. Mam sporego psa ktory przez kontuzje nie mogl dlugi czas chodzic na spacery. Efektem jest mnustwo wypalonych miejsc przez psie "siuski". Pies wazy prawie 50 kg i tratuje powaznie ogrod wiec nie wiem jak sie sprawdzi dosiewqanie trawy w tych miejscach. Czy mozna juz wygrabic trawnik? Nic mu nie bedzie, czy to juz pora na niego i jak zadbac o trawnik, moze jakis nawoz na te siuski pomoze?
Dodam jeszcze ze trawnik jest mlody, to dopiero jego drugi rok. Mozna przejechac go areatorem, czy kozenie sa juz dosyc mocne?
Sebek 20:35, 19 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na trawnikach dwuletnich można już stosować aerację i wertykulację. W takim miejscu na wiosnę trawa powinna sama wyrosnąć, bo się już to rozpuściło przez zimę.

Jest sposób na to, aby psi mocz nie wypalał trawnika. Jeśli zauważysz, że tam nasikał porządnie i szybko podlewasz to miejsce wodą w dużej ilości - wtedy zadziała to jak nawóz i trawa będzie w tym miejscu bujniejsza.

Poczytaj ten artykuł
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 20:43, 19 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czasem ten mocz długo zalega i nie pozwala trawie rosnąć. Trzeba te miejsca wyciąć, dołożyć nowej trawy, albo dosiać. Ziemia jest w tych miejscach zbyt przesiąknięta.

Teraz trzeba pieska wyprowadzać, bo szkoda Twojej pracy.

Polewanie wodą działa sporadycznie, jak nie upilnujemy, ale na dłuższą metę ten sposób zawodzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:44, 19 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj o regeneracji trawnika po zimie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris2682 20:35, 21 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Witam
Kupilem saletre wapniowa do trawnika. Mam pytanie mozna tym juz nawozic i jeszcze jedno, mam psa ktory wszytko zjada co mu pod pysk wpadnie, czy moge ja rozpuscic w wodzie i podlac tym trawnik?
Jesli tak to jak to dawkowac?
Sebek 23:46, 21 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zaczynamy nawożenie jak trawnik zaczyna rosnąć. A granulki nawozu też zje? Jak tak to musisz od razu rozpuścić ją, ale na trawniku. Dużo wody Ci pójdzie, ale coś za coś - chyba, że psa oddalisz od niego na kilka dni.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies