Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Piotr_K 18:16, 30 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Dzisiaj wyrywałem te chwasty. Sześć godzin pracy i jeszcze nie skończyłem. Ale przynajmniej jestem pewny, że ziemi potrzebna jest aeracja. Ponieważ w niektórych miejscach bardzo ciężko wbijał się "wyrwichwast".

Aeratorem przeleciałem jeden rządek trawnika. Idzie ciężko, gdzie u szwagra na trawniku bardzo lekko. Myślę że u niego zrobiłbym 4 nakłucia a u siebie jedno :/.

PS. Na pewno mogę aerować trawnik założony w sierpniu 2017?
Szerokość kolców to 20 mm.
Gardenarium 10:41, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aeracja to nie wertykulacja, nie niszczysz jeszcze młodych źdźbeł.
Masz na celu poprawę przepuszczalności zbitej gleby.

I na pewno możesz robić aerację (nakłuwanie kolcami) na trawniku z sierpnia 2017.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 16:19, 31 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
A czy mogę wykonać aerację, która robi koreczki w ziemi? Nie nakłuwa, tylko wyciąga ziemię.
michael997 17:58, 31 mar 2018

Dołączył: 31 mar 2018
Posty: 3
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. A to mój problem:






Na trawniku pojawiły się takie połacie jakiegoś chwasty. Głównie w miejscach gdzie gleba jest bardziej piaszczysta. Nie wiem czy ma to związek ale w tych samych miejscach latem zaobserwowalem bardzo dużo "norek" jakiegoś owada, prawdopodobnie taszczyn pszczeli bo w około było dużo martwych pszczół. Owad ten wyrzucam piach z głębi ziemi na powierzchnię.

I moje pytanie? Co z tym robić? Oprysk? Czy wertykilacja i wygrabienie? A co dalej nawozy? Bo ziemia w tym miejscu się raczej nie zmieni, szczególnie w upalne dni.

Pozdrawiam
Gardenarium 19:22, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli masz mozliwość, zainstaluj system nawadniający, inaczej na piachu trawnik ma marne szanse się utrzymać. Tylko systematyczne lanie wody i nawożenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 11:22, 01 kwi 2018

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Witam, czy ktoś z was wykonał już proces wertykulacji trawnika ? Ja planuję w tym tygodniu ale czy to nie jest jeszcze za wcześnie ?
Proszę o informacje
michael997 12:35, 01 kwi 2018

Dołączył: 31 mar 2018
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Jeśli masz mozliwość, zainstaluj system nawadniający, inaczej na piachu trawnik ma marne szanse się utrzymać. Tylko systematyczne lanie wody i nawożenie.


Ok. A co z tym chwastem? Wertykiulacja i grabie czy oprysk? A co to w ogóle za roślina, jeżeli ktoś rozpoznaje?
Gardenarium 13:34, 01 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piotr_K napisał(a)
A czy mogę wykonać aerację, która robi koreczki w ziemi? Nie nakłuwa, tylko wyciąga ziemię.


Jak najbardziej. To aeracja, nie wertykulacja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:35, 01 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bartek_s1992 napisał(a)
Witam, czy ktoś z was wykonał już proces wertykulacji trawnika ? Ja planuję w tym tygodniu ale czy to nie jest jeszcze za wcześnie ?
Proszę o informacje


Ja nie, u mnie jeszcze nie kwitną forsycje. Nawet nie mają zamiaru.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:40, 01 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
michael997 napisał(a)


Ok. A co z tym chwastem? Wertykulacja i grabie czy oprysk? A co to w ogóle za roślina, jeżeli ktoś rozpoznaje?


Zdjęcie jest niewyraźne. Postaraj się w przyszłości w razie pytań o lepsze zdjęcia.

Myślę, że on ma szare, owłosione listki i żółte kwiatki, pachnące słodko. To raczej jest jastrzębiec kosmaczek

Link do zdjęć


Ale tak czy inaczej jest chwastem dwuliściennym i potraktuj go Bofixem.

Ale nie teraz, niech zacznie rosnąć bo nie pobierze herbicydu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies