Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Piotr_K 13:33, 21 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Pięknie dziękuję . Plan naprawy coraz dokładniejszy. Za tydzień zawiozę próbkę i po świętami ruszam z pracą.

Jak śnieg zniknie to zrobię zdjęcia "trawnika".

Pozdrawiam
jason 10:01, 22 mar 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Na nakłuwałem jak na zdjęciu, na gęściej nie było już czasu, w tym sezonie nakłuwam pomiędzy.
MariuszM 12:16, 22 mar 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 3
Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałbym prosić o poradę doświadczonych ogrodników z p. Danutą na czele

W tamtym roku miałem tą przyjemność samodzielnie wykonywać ogród na swojej działce. Ponad 6 miesięcy przygody z taczką, szpadlem, łopatą. Sadzenie, przesadzanie, formowanie skarp, sianie trawy itp. 1300 m2 trawnika i 300 m2 rabat solidnie dało mi w kość. Sporo błędów popełniłem, dziś pewnie zrobiłbym niektóre rzeczy trochę inaczej pewnie lepiej. Ale cóż trzeba było zapłacić frycowe. Aura też nie pomagała, ulewne deszcze po posianiu nasion pokazały nierówności i sporo nasion spłynęło. Trzeba było poprawiać i dosiewać. Koniec końcem sezon zamknąłem posianym trawnikiem - pierwszy fragment w czerwcu a ostatni późno, bo ok. 10 października. Zazieleniło się, choć trawnik nie zdążył się mocno zagęścić. Powstało sporo pustych placów (nie bardzo wiem dlaczego) choć siałem i przysypałem ziemią wszystko tak samo. Nie podawałem jeszcze żadnego nawozu i chciałbym teraz wiosną pomóc głodnemu trawnikowi.

Mam prośbę o wskazanie kolejności niezbędnych działań. Wiem, że i aeracja i wertykulacja odpadają, bo trawnik jest za młody. Chodzi mi o to czy najpierw dosypać ziemi w brakujących łysych placach i dosiać trawy a następnie posypać całość nawozem? Czy zacząć od nawozu na całości, odczekać jakiś czas i dosiać trawę? Z wodą nie będzie problemu, bo jest system nawodnienia. Jaki nawóz zastosować i jaką ilość - mam siewnik Gardena Comfort 500, tam jest skala od 1-10? Nie chciałbym młodego i tego dosianego trawnika przenawozić. Może jest jeszcze jakiś element na jaki powinienem zwrócić uwagę. Posiana trawa to mieszanka rekraacyjna dość gęsto posiana.

Zamieściłem kilka zdjęć z marca tego roku.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Piotr_K 17:01, 22 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
A czym lepiej po skoszeniu (a przed aeracją) wygrabić trawę i filc po zimie? Mam takie grabki
[zmoderowane]

i nie wiem czy nie dokupić jeszcze takich
[zmoderowane]
te drugię się sprawdzą?
Gardenarium 17:06, 22 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te grabki ok, możnna nimi wygrabić.

Następnie skosić jeśli za wysoka trawa.

Następnie posypać ziemią i przegrabić.
nawóz na końcu, bo się przemieści, jak będziesz przegrabiał.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 17:24, 22 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Nie wiedziałem, że zdjęć ze sklepów nie można wrzucać. Myślałem że tylko linków do sklepów. Przepraszam.

Grabki dodane do listy zakupów
Piotr_K 06:24, 23 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Dziś rano było u mnie -6 stopni. Czy po południu mogę już chodzić po trawie, aby zgrabic ją plastikowymi grabkami?

Kasya 07:32, 23 mar 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41841
MariuszM napisał(a)
Witam,

Zamieściłem kilka zdjęć z marca tego roku.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów


A czy tobie jest potrzebne boisko ?
Bo jesli nie to aż się prosi o założenie rabat np tam gdzie placki, a ukorzenioną darń zrywa się potem ciężko...
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Cwieku 08:04, 23 mar 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Jaki nawóz zastosować i jaką ilość - mam siewnik Gardena Comfort 500

Odpuść sobie ten siewnik do sypania nawozów. Będziesz miał pasy. Najlepiej ręcznie, a jeśli nie potrafisz to użyj siewnik ręczny.
Gardenarium 08:12, 23 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piotr_K napisał(a)
Dziś rano było u mnie -6 stopni. Czy po południu mogę już chodzić po trawie, aby zgrabic ją plastikowymi grabkami?



Nie, daj sobie czas do poprawy pogody, niech zakwitną forsycje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies