Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

lukaso 14:27, 08 kwi 2018

Dołączył: 09 mar 2015
Posty: 10
U mnie werykulacja zrobiona wczoraj i wygląda to na razie tak jak na zdjęciach. Planuję jeszcze raz wertykulację w poprzek, następnie na całości zrobić aerację (walcem z kolcami), dosiewkę trawy (zastanawiam się czy jest sens) i całość przysypać ziemią ogrodową ok. 30 worków 60l. na ok. 400 m2 trawnika. Następnie wałowanie, odpuszczam piaskowanie. Na koniec nawóz i woda. Ufff Czy będzie dobrze?
Pozdrawiam

____________________
lukaso
Piotr_K 19:03, 08 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Dzisiaj podliczyłem, że prace przy trawniku zajeły mi 41 godzin w 6 dni. Ból pleców to potwierdza.
Za sobą mam wałowanie, wyrywanie chwastów, aerację, zasypywanie dziurek, ponowne wyrywanie chwastów, dosiewanie oraz na koniec nawożenie siarczanem amonu.
Mam nadzieję, że było warto i czas to potwierdzi .

I jedno pytanie - może głupie. Czy po nawożeniu i podlaniu trawnika, można po nim chodzić?
ElzbietaFranka 22:48, 08 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13933
A mój bez dziurek ale po wertykulacji i wygląda tak za 2-3 tygodnie po nawożenia będzie zielono jak się w pogodzie nic nie zmieni.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:05, 08 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13933
Piotr_K napisał(a)
Dzisiaj podliczyłem, że prace przy trawniku zajeły mi 41 godzin w 6 dni. Ból pleców to potwierdza.
Za sobą mam wałowanie, wyrywanie chwastów, aerację, zasypywanie dziurek, ponowne wyrywanie chwastów, dosiewanie oraz na koniec nawożenie siarczanem amonu.
Mam nadzieję, że było warto i czas to potwierdzi .

I jedno pytanie - może głupie. Czy po nawożeniu i podlaniu trawnika, można po nim chodzić?



Możesz chodzić ale po co nic mu się nie stanie jedynie ślady zostawisz.
Ile masz tego trawnika, że aż tyle czasu to pochłonęło.

To co widać na focie u mnie to 1500 m2. Skoszenie suchego trawnika kosiarka i później wertykulacja. SIano po wertykulacja zbieramy też kosiarka.
Nawóz rozsiewamy z reki dzisiaj był wiatr nie dobrze siać więc jutro pod wieczór.
Nie dziurkuje nie piaskuje, jedynie nawozimy wapnem granulowanym w małej dawce i nawozy trawa jak malowana od 5 lat. Kosimy jak są sprzyjające warunki co tydzień.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ricco1 06:43, 09 kwi 2018

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
Widze ze sporo z was juz robi wertykulacje, wiec chyba i ja sie wezme za to na dniach....rozumiem ze skosic najpierw nisko i potem wertykulowac?
KasiaBawaria 06:55, 09 kwi 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Zawsze zbieralam to siano kosiarka, ale w tym roku wiecej mi to rozsypuje niz zbiera. Moze ktos wie, co moze byc przyczyna?Do kosza tez wpada, ale jednak bardzo duzo rozwiewa mi po trawniku.
____________________
Zapraszam na kawe
Kasya 06:56, 09 kwi 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42169
Czy zagłębienie na trawniku ok 1m2 można przysypać ziemia i posiać nowa trawę ? Nie chce mi się ściągać darni..
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Cwieku 08:47, 09 kwi 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Widzę, że w okolicach Warszawy już ruszyliście z wertykulacją.... Chciałbym zrobić wertykulację, wałowanie i sypnąć siarczan amonu.
Pytania:
1. Sypiecie nawóz już od razu po wertykulacji? Czy za wcześnie?
2. Siarczan amonu - kojarzy ktoś jaka jest dawka na m2?
3. Jak głęboko robić wertykuklację (trawnik z sierpnia 2016 r)
ricco1 10:00, 09 kwi 2018

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
Macie jakis patent na wałowanie? Bo te wałki co sprzedają to ponad 200 zł i sie zastanawiam czy to warto kupować (żeby nie był za lekki....rozumiem, że ew. wałowanie jest po wertykulacji, i dopiero sypiemy nawóz
Draco 11:08, 09 kwi 2018


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 10
Piotr_K napisał(a)
Szwagier zespawał mi dwie sztuki aeratora rurkowego

Pochwal się zdjęciem tego Twojego sprzętu. Ile zajęło Ci dziurawienie tą metodą?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies