Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Cwieku 07:48, 16 mar 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
na start dla trawnika w celu delikatnego obniżenia PH lepiej stosować saletrę amonową czy siarczan amonu?
Gardenarium 09:00, 17 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Siarczan amonu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 18:51, 19 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Na forum przeczytałem już kilka wątków o trawnikach. W tym ten cały... uff .

Po wielu latach oczekiwania mogłem w końcu rok temu założyć trawnik. Teren nie duży 150 - 200 m2. Rok temu w sierpniu wywiozłem 12 aut starej ziemi (glina, gruz itp). Kupiłem ładnej czarnej ziemi humus. Wyszło miejscami 10 - 15 cm nowej ziemi.
Niestety popełniłem błąd i ziemię kilkukrotnie ubiłem ubijarką (aby ziemia równo siadała). Ziemia była tak ubita, że przed siewem trawy bardzo ciężko szło jej spulchnianie grabkami (dramat). Na nasiona rozsypalem torf odkwaszony i intensywne podlewałem. Trawa bardzo ładnie rosła przez kilka tygodni. Później zaczęła żółknąć i taka zielono - żółta już została. W październiku skosiłem trawnik i dałem nawóz jesienny ( bez azotu)

Po przeczytaniu kilku wątków na forum sądzę, że ubicie ziemi było dużym błędem. Ponieważ później trawa nie miała dostępu do niższych partii gleby, nie miała jak czerpać wartości odżywczych i zaczęła słabnać i usychać.

Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się aeracja na wiosnę. Mam w domu walec z castoramy planuje dokupić do niego kolce i wykonać aeracje a następnie piasowanie. W tym wątku przeczytałem o "aeracji w płynie" której pozytywne działanie potwierdził użytkownik Gemciu83.

Mam do Was znawców dwa pytania
1. Czy wykonanie aeracji tym walcem z kolcami zrobi wystarczające dziurki aby było miejsce na piasek ?
2. Po wykonaniu aeracji walcem z kolcami, dodatkowo użył bym tej aeracji w płynie. Czy po użyciu tej aeracji w płynie mogę zastosować nawóz wieloskładnikowy (Yara mila, polifoska)?

Dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam

Gardenarium 19:07, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobiłeś inny błąd, wybrałeś ziemię, a potem nasypałeś nową, bez połączenia tych dwóch warstw. Nie poczekałeś aż ziemia siądzie naturalnie, tylko ubijałeś. Walec z kolcami pewnie coś pomoże, ale nie naprawi poprzednich błędów.

Październik nawożenie jesienne - za późno

Aeracja w płynie, nigdy nie słyszałam aby komukolwiek zastąpiła wymieszanie warstw gleby sztucznie nasypanej.

Tego wynalazku w płynie nie stosuj. Nakłuj tymi kolcami, wypiaskuj.

Na wiosnę wygrab trawnik, albo skoś nieco niżej niż normalnie, wygrab i pokaż ten trawnik jak wygląda. Zanim zaczniesz cokolwiek sypać, trzeba sprawdzić zasobność gleby, czego jej brakuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 19:42, 19 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Gdzieś wyczytałem, że miesza się dwie różne gleby wtedy - kiedy nowej ziemi jest do 5 CM. Dlatego sądziłem że jak mam 15 to nie muszę :/.

"Aeracji w płynie" chciałem tylko rozluźnić dodatkową to ubitą ziemię.

O istnieniu tego czegoś dowiedziałem się na forum.

Na pewno trawnik ponakłuwam. Mam nadzieję że dziurki będą wystarczające na piasek. Bo pamiętam, że pisała Pani o zbyt małych dziurach na piasek po nakluciach tymi "butami" z kolcami.

Przeczytałem Pani wypowiedzi w tym wątku i zrobiłem notatki (6 kartek A4). Pani wiedzą jest niesamowita .
Plan na pracę po zimie jest, ale na pewno niektóre sprawy poruszę na forum.

Czekam na pogodę aby zbadać pH. Tydzień temu zbadałem tylko w jednym miejscu (7.5) bo zaraz zaczęło padać, a mokrej próbki nie można badać.


Gardenarium 19:58, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie napisałam mieszać, tylko połączyć te dwie warstwy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 20:06, 19 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Jak można poprawnie połączyć obie warstwy ? Bo teoretycznie to one są połączone - jedna jest na drugiej (wiem, że jest to pewnie nie zgodnie ze "sztuką" ogrodniczą)
Gardenarium 20:08, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nasypujesz najpierw 10 cm i mieszasz z warstwą na spodzie. Potem dosypujesz następną do pożądanej wysokości. Ot co. Tym sposobem masz połączone ale nie wymieszane po całości. Taka jest różnica.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 20:21, 19 mar 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
No to teraz już nie wykonalne :/. Myślałem że tak będzie lepiej bo to niżej to trudno ziemią nazwać.

I tak myślę, że nawet jakbym o tym wiedział to bez firmy ogrodniczej był tego nie wykonał. Ziemi świeżej było 40 m3, a koparką ciężko by było wymieszać.

Jakie będą z tego konsekwencje oprócz tych, które widziałem na jesień ? Liczę na cud z aeracją ...

Gardenarium 20:32, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie że warstwa pod spodem jest skałą i woda w nią nie wsiąka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies