Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

psurdyk 07:14, 11 kwi 2018

Dołączył: 05 cze 2017
Posty: 8
Dzień Dobry,

możecie mi podpowiedzieć, co zrobić by zreanimować mój trawnik?
W zeszłym roku założony na przywiezionej ziemi, po zimie wygląda jak na zdjęciach.
Zapewne zrobiłem szereg błędów - słaba mieszanka, za mało lany wodą.
Co mogę zrobić teraz?
Wariant 1 - aeracja, piaskowanie, dosiewka, torf.
Wariant 2 - aeracja, piaskowanie, nawożenie.

Który wariant? Czy bez dosiewki po całości trawnik jest w stanie się odbić? W tym sezonie chce poświęcić mu dużo uwagi (podlewanie, nawożenie).

Jaka jest dawka saletry amonowej na 1m2?

Proszę o porady.



beta 07:35, 11 kwi 2018


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Czajka,Ricco -dzięki za namiary. Będę szukać w swoim ogrodniczym
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
ElzbietaFranka 11:47, 11 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
psurdyk napisał(a)
Dzień Dobry,

możecie mi podpowiedzieć, co zrobić by zreanimować mój trawnik?
W zeszłym roku założony na przywiezionej ziemi, po zimie wygląda jak na zdjęciach.
Zapewne zrobiłem szereg błędów - słaba mieszanka, za mało lany wodą.
Co mogę zrobić teraz?
Wariant 1 - aeracja, piaskowanie, dosiewka, torf.
Wariant 2 - aeracja, piaskowanie, nawożenie.

Który wariant? Czy bez dosiewki po całości trawnik jest w stanie się odbić? W tym sezonie chce poświęcić mu dużo uwagi (podlewanie, nawożenie).

Jaka jest dawka saletry amonowej na 1m2?

Proszę o porady.






Dziwne plamy. Co to są za grzybki na tym trawniku czy to lampki a może pod spodem jest oczyszczalnia ścieków to ważne. Może masz fotkę z jesieni jak ten trawnik wyglądał.
Bo w tym miejscu może być za mokro. Czy wykonywałes nawożenie jesienne może za późno potem przyszły deszcze i trawa wygniła.
Moim zdaniem trzeba jeszcze z tydzień odczekać ale wygrab sucha trawe i zobaczysz czy to tylko powierzchowne czy korzeń tej trawy się wyrywa i jest zgnity.
Jeżeli tak to trzeba niestety spulchnic ziemię zbadac ph ziemi. Na wierzch wrzuć trochę nawozu zmieszaj z ziemią czyli rozegrab następnie posyp torfem no i wysiew trawy lekko przegrab i ubij grabiami lub wałkiem. Podlej jeżeli jest sucho.
Moze tam jakaś dolina i się zbiera woda.
Nie mogę podać który wariant twojego wpisu realizować bo nie znam gleby czy glinasta czy zwarta to ty musisz, ocenić. Daje propozycje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
czajka 14:57, 11 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 76
Beta , ja Fruktovit Plus kupuję na allegro
____________________
psurdyk 15:17, 11 kwi 2018

Dołączył: 05 cze 2017
Posty: 8
Odpowiadając na wątpliwości:
- plamy żółte na dole to trociny - były cięte deski od tarasu,
- grzybki to odpowietrzenie od drenażu oczyszczalni,
- tak, robiłem nawożenie jesienne i to jakoś późno ALE przy grzybkach tam gdzie zółty kolor już nie nawoziłem,
- te zdjęcia są już po wygrabieniu w zeszłym tygodniu,
- korzeń się nie wyrywa tak łatwo grabiami - wtedy nic by nie zostało,
- ta ładna zieleń po prawej na pierwszym zdjęciu - tam trawa była dosiewana później i nie była walcowana mocno. Reszta walcowana, a teren raczej gliniasty,
- poniżej 3 fotki. Od góry: sierpień, październik i grudzień.

sierpień


październik


grudzień
Gardenarium 21:27, 11 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Psurdyk, trawnik wygląda podejrzanie, czy aby nie został spalony nieumiejętnym nawożeniem w zeszłym roku?

Na pewno trzeba:

skosić, dobrze wygrabić lub zrobić wertukulację
posypać ziemią i nasionami, zwałować.
Z nawożeniem bym się wstrzymała nieco bo można tylko pogorszyć sprawę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
psurdyk 07:15, 12 kwi 2018

Dołączył: 05 cze 2017
Posty: 8
Przy grzybkach i przed nimi - tam gdzie jest najbardziej słaba trawa - nie nawoziłem na jesień. Za to nawoziłem przed domem w tym samym czasie i tutaj trawa jest w miarę ok.
Wertykulacje się boję robić na młodym trawniku. Kupiłem aerator ręczny o chciałem piaskować.
Gardenarium 10:42, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W takim razie skoro się wyrywa, nie rób żadnego grabienia. Skoś trawnik nisko, posyp ziemią do regeneracji trawników i zrób dosiewki. Lej wodę, na razie nie nawoź żadnym nawozem. Poczekaj i pokaż zdjęcia za miesiąc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
psurdyk 10:59, 12 kwi 2018

Dołączył: 05 cze 2017
Posty: 8
Pani Danusiu to już jest po grabieniu ręcznym - korzenie się nie wyrywają.
Czy aerować ręcznie i piaskować to? Gleba zbita, gliniasta.
Gardenarium 11:01, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw ogarnij estetycznie ten trawnik, nie wertykuluj i nie grab. Skoś, wypiel ten fundament bo kiepsko wygląda takie zaniedbane

Tu gdzie mocna zieleń, dobrze nawożone, a tu gdzie blado - nie wiadomo, czy spalone czy niedonawożone. Tego to ja nie wiem Bo tego nie robiłam.

Masz trawnik totalnie zaniedbany i zniszczony i pytasz od saletrę,. Nie pytaj o saletrę bo cudów nie ma. Najpierw
skoś., posyp ziemią i nasionami i lej wodę.
Nie wertykuluj i nie nawoź. Chyba jasno napisałam, zrób to i nie rób nic więcej, tylko lej wodę i koś trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies