Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

PiterSas 08:52, 09 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Nowaczek napisał(a)


Znasz może jakiś sprawdzony szybszy sposób?

I drugie pytanie kiedy i jak często przeprowadzać taki zabieg aeracji?

Jest jeszcze wał z kolcami....
Robertndg 09:16, 09 kwi 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 1
Witam Wszystkich.
Jest to mój pierwszy post tutaj wiec proszę o wyrozumiałość
Wczoraj poddałem mój trawnik wertykulacja (pionowo i poziomo) ponieważ chce zregenerować koj trawnik który niestety za ładnie nigdy nie wyglądał ;(w tamtym roku scinalem trawnik bez kosza bo ktoś mądry powiedział mi żebym tak robił bo zrobi się naturalny nawóz...... no i niestety zrobił się taki filc, ze nawet po tej wertykulacji nie zszedł a trawy już całkiem nie ma ;( Dodam, ze trawnik ma drugi rok i jest w miejscu nasłonecznionym. Podam kilka zdjęć podgladowych mojego trawnika przed i po. Pozdrawiam i proszę o pomoc ;( to jest zdjęcie po skoszeniu trawy a następne wstawię po wertykulacji
Filar1410 19:37, 09 kwi 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 2
Witam

Przeczytałem kilka dłuższych wpisów na temat regeneracji trawnika, jednak postanowiłem napisać i zadać kilka pytań.
Z trawnikiem nie było kompletnie nic robione przez bliżej nieokreślony czas...
Na załączonych zdjęciach przedstawiam obecny wygląd.
Czy przy tym stanie mam zastosować się do poradnika > http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
czy powinienem również podjąć jakieś dodatkowe działania?
Nie mam sprzętu do wertykulacji - powinienem się zaopatrzyć? Czy jestem w stanie zrobić to przy pomocy grabi, pazurków ogrodniczych, wideł?
Czy powinienem użyć nasion do uzupełnienia braków (są miejsca gdzie praktycznie w ogóle nie ma trawy)?

Jestem zdecydowanie nowicjuszem...
Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc
Pozdrawiam







PiterSas 12:04, 10 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Filar1410 napisał(a)
Witam

Przeczytałem kilka dłuższych wpisów na temat regeneracji trawnika, jednak postanowiłem napisać i zadać kilka pytań.
Z trawnikiem nie było kompletnie nic robione przez bliżej nieokreślony czas...
Na załączonych zdjęciach przedstawiam obecny wygląd.
Czy przy tym stanie mam zastosować się do poradnika > http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
czy powinienem również podjąć jakieś dodatkowe działania?
Nie mam sprzętu do wertykulacji - powinienem się zaopatrzyć? Czy jestem w stanie zrobić to przy pomocy grabi, pazurków ogrodniczych, wideł?
Czy powinienem użyć nasion do uzupełnienia braków (są miejsca gdzie praktycznie w ogóle nie ma trawy)?

Jestem zdecydowanie nowicjuszem...
Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc
Pozdrawiam








Filar łatwiej i prościej by było założyć trawnik od nowa.
Niestety masz tam dużo chwastów, "górek i dolinek" które wymagają wyrównania. Tak więc do dzieła
Zacznij od oprysku na chwasty dwuliścienne, następnie po ich wybiciu skop teren wygrab uzupełnij dołki, uwałuj. Potem to już z górki wysiej trawę, lekko ją zgrab, podlewaj i patrz jak rośnie
Filar1410 15:48, 10 kwi 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 2
PiterSas napisał(a)

Filar łatwiej i prościej by było założyć trawnik od nowa.
Niestety masz tam dużo chwastów, "górek i dolinek" które wymagają wyrównania. Tak więc do dzieła
Zacznij od oprysku na chwasty dwuliścienne, następnie po ich wybiciu skop teren wygrab uzupełnij dołki, uwałuj. Potem to już z górki wysiej trawę, lekko ją zgrab, podlewaj i patrz jak rośnie

Dzięki wielkie za odpowiedź
Pozdrawiam
magda84 21:58, 11 kwi 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
Witam, mam pytanie - jaki przyrząd jest najlepszy do aeracji? Mam elektryczna maszyne- wertykulator i aerator (dwa różne wały) ale czy nie lepiej jest zrobić aerację np. wałem z kolcami? Czytałam że kiedyś były w sprzedaży takie widły z rurkami i one się dobrze sprawdzały ale nie ma nigdzie dostępnych. Zastanawiam się czy walec z kolcami dobrze napowietrzy trawnik? Mam trawnik 700m2 więc buty z kolcami raczej odpadają, chociaż te mam

Teraz zrobiliśmy wertykulację, dosialismy trawę i daliśmy nawóz substral na trawnik z mchem, właśnie mech jest u nas dużym problemem i myślę że wynika to ze zbyt zbitej ziemi. Może taka aeracja walcem z kolcami co jakiś czas by pomogla?
magda84 21:20, 13 kwi 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
I jeszcze jedno pytanie do poprzedniego posta- kiedy sypać saletrę wapniowa i która wybrać? (Wiem że to nie temat nawozów ale już tu wszystko opisałam)
Marta83 15:30, 19 kwi 2020


Dołączył: 01 lut 2020
Posty: 36
Czy mogę zrobić jeszcze wertykulację trawnika czy już za późno?
mazilo 18:47, 23 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Trzy tygodnie temu posypałam trawnik (100m2) saletrą wapniową Yara Liva tropicote (2,5kg)
Trawnik zaczynam podlewać i kosić regularnie 1x tydzień ( usytuowany od południa )
Trawnik odżył ładnie , lecz doradzano mi ,abym nie wykonywał wertykulacji ( założony 09.2019 z rolki ).
Nie jestem zachwycony w 100% ponieważ są miejsca wyraźnie przesuszone ( foto - plamy ) , gdzie jak czesze szybka dłonią to wychodzi niezłe sianko .
Trawnik kosze niżej niż rok temu -między 22 a 55mm ( w poprzednim roku na 55mm ) i mam wrażenie ze za każdym razem jakbym kosił jak poprzednio to trawa wyglądałaby ładniej ( ponad przesuszone sianko ).
Czy kosić trawę między 22 a 55mm ? czy może jak poprzednio -55mm . Obawiam się ze jak będę kosił niżej niż w roku uprzednim to mogę ususzyć trawę ze względu na południowa stronę .
Za tydzień Stone yara mila Hydrocomplex , ile tego nawozu sypnąć ?

Hamster 15:35, 25 kwi 2020

Dołączył: 26 kwi 2018
Posty: 16

Drodzy,
Z przyczyn różniastych mój trawnik potrzebuje pomocy.
Moglibyście poradzić, od czego zacząć?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies