Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

mazilo 12:48, 01 maj 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Pani Danusiu tego nie wiem i dlatego proszę o rady :-/ .
Po podaniu saletry wapniowej wzrost trawy był strasznie widoczny przez 2/3 tygodnie , potem stało się tak ,jakby stanęła w miejscu .Nawadniam trawnik co drugi dzień .
Podobnie sytuacja wyglądała w zeszłym roku . Kiedy zapodałem nawóz mogłem kosić i 2x w tygodniu . Po około 1 miesiącu jakby wzrost trawnika stanął .
gosika67 20:59, 05 maj 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Witam p. Danusiu. Nawóz trwniki dostały, było pierwsze koszenie. W którym momencie pryskać na chwasty? Pojawiają się. Z góry dziękuję za radę.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
Jasia 07:36, 06 maj 2020


Dołączył: 19 sie 2017
Posty: 21
gosika67 napisał(a)
Witam p. Danusiu. Nawóz trwniki dostały, było pierwsze koszenie. W którym momencie pryskać na chwasty? Pojawiają się. Z góry dziękuję za radę.


U mnie doskonale sprawdza się Chwastox Trio w dawce ok 40ml na 10l wody.
Zabieg przeprowadzam 2 dni po koszeniu, po wykonanym oprysku nie koszę trawy ok 5 dni.

gosika67 21:26, 06 maj 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
No właśnie p. Danusia podawała nazwę tego środka. Dzięki .
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
shutter 10:58, 25 maj 2020

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 1
Czy moglibyście mi podpowiedzieć, bo nie mogę odnaleźć informacji w wątku? Do regeneracji trawnika polecane są mieszanki regeneracyjne, czy raczej dobra mieszanka jak do siewu?
Trawnik miałam zakładany z rolki, ok 800m i ok 10 lat temu, nie mam pojęcia, z jakich traw był zakładany. Jest trochę zachwaszczony ale z tym sobie poradzę. Po odchwaszczeniu chciałabym zrobić wsiewkę i nie wiem, co wybrać. Może macie jakieś sprawdzone mieszanki godne polecenia?
magda2029 15:03, 30 cze 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 3
W maju 2019 roku zakładałam trawnik z siewu. Zgodnie z zaleceniami na wiosnę nie robiłam wertykulacji, a jedynie dałam nawóz długodziałający. W tej chwili widzę, że mój trawnik jest w fatalnym stanie, w trawniku jest mnóstwo suchych źdźbeł i zalegającego filcu, tak sytuacja była już po zimie, ale wtedy bałam się robić wertykulację, wykluczam tez spalenie nawozem.
Moje pytanie jest następujące, czy mogę wykonać teraz wertykulację, ale taką bardzo płytką, żeby zebrać te suchą trawę, a w następnej kolejności rozsiać nawóz (Compo expert Floranid Twin Permanent 16+7+15 NPK)
magda2029 21:07, 30 cze 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 3

pan_natan 14:33, 01 lip 2020

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Przegrab całość grabiami wachlarzowymi, albo takimi (https://allegro.pl/oferta/grabie-metalowe-do-trawy-siana-32-zebne-kultywator-8009737896) one dobrze wyciagaja sucha trawe.

Podaj nawóz (siewnikiem ręcznym!) bo widac ze trawa potrzebuje składników, ten co masz jest ok stosuj go co 3-4 tygodnie po skoszeniu.

nastepnie wymieszaj ziemie ogrodowa z nasionami trawy i podsyp ja w mocno puste miejsca i "przegrab" wierzchem grabi.

Kosiarke ustaw na 5-6cm (jak masz upały to kosisz wyżej - zapobiegnie to zbytniemu parowaniu wody z podłoża) - jeśli zetniesz za krótko trawe to ją osłabisz - trawa potrzebuje tych zielonych litsków aby za pomoca słońca zamienić wode i składniki z gleby na cukier potrzebny jej do życia.

I czekaj generalnie w lecie trawnik wyglada najgorzej pewnie dopiero pod koniec sierpnia zacznie wygladać ładniej.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
magda2029 10:22, 02 lip 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 3
Dziękuję. Mam właśnie takie grabie do trawy, zaczęłam już nawet nimi wyrabiać i ciężko mi to idzie. Mam do zrobienia 800m2 dlatego pomyślałam o wertykulacji.
No cóż zastosuje się do tego co mówisz i pójde dalej grabić.
Gardenarium 21:34, 02 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz sobie ułatwić zadanie i ustawić wertykulator delikatnie, płytko, potem wygrabić. Ja bym skorzystała i nie męczyła się. Tylko delikatnie, z wyczuciem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies