Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 10:29, 05 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ricco1 napisał(a)
Czyli rozumiem, że w tym tygodniu można zrobić już wertykulację??


Można, jeśli nie będzie na minusie w nocy. U mnie było dzisiaj minus 4 i szron wielki na trawniku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:30, 05 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgr napisał(a)


Zapachu nie ma jak się sypnie na większej powierzchni?


Będzie, ale to naturalny zapach i zniknie gdy się obornik rozpuści i wniknie w glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:31, 05 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcinp napisał(a)
Dodam tylko że na dosiewkę wybrałem Gala-Rasen Dark Green wyczytałem że to gatunek o intensywnie ciemnym kolorze dlatego chodzi mi po głowie żeby po całości posiać tą trawę ale pytanie czy tak można.Dołączam jeszcze raz zdjęcie starej trawy jeszcze przed aeracją





A tak wygląda po aeracji naprawdę nie wiem już jakim gatunkiem dosiewać i czy po całości





Jest przegrabione i dosypane ziemi, więc dosiej więcej tam, gdzie bardziej brakuje, a mniej nasion tam gdzie trawa jeszcze jest. Dosiewka z tej samej trawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:34, 05 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcinp napisał(a)
Rozumie że nikt nie czuje się na siłach żeby mi doradzić?


Marcinku, tu nie o siły chodzi, ale o to że nie jestem robotem i że tutaj nikt nie siedzi (w domyśle ja) 24 godziny na dobę i po prostu gdy pracuję w ogrodzie do 8 wieczorem, to czasem nie mam juz chęci otwierać komputera i chciałbym sobie z mężem wieczorkiem posiedzieć przy kawie i po prostu porozmawiać o minionym dniu, a nie siedzieć potem do rana przy komputerze i nie spać całą noc, co często czynię
Przepraszam, że nie zajrzałam 3 kwietnia, ale siedziałam przy kawie, bo właśnie 3 kwietnia miałam 61 urodziny Mam prawo do nie zajrzenia w temat trawniki

Bardzo proszę o nie ponaglanie i powstrzymanie się od wpisów, cierpliwe oczekiwanie na odpowiedź. Pracuję zawodowo, bo jeszcze mogę w czasie epidemii
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marcinp 11:17, 05 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
W takim razie wszystkiego najlepszego przede wszystkim życzę dużo zdrowia i wytrwałości w tym co Pani robi na codzień i tu na forum. Myślałem że w moim temacie ktokolwiek mi podpowie ale niestety nikt tego nie zrobił aż na szczęście zrobiła to Pani, bardzo dziękuję. Niestety nie mam pojęcia co to za trawa bo poprzedni własciciel nie pamięta i pytanie czy Gala może być czy w tym przypadku inny rodzaj.
head67 08:31, 06 kwi 2020

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
Marcin dużo masz trawnika? Po tej wertykulacji prawie nic nie zostało. ja bym zakładał na nowo
benek89 10:12, 06 kwi 2020

Dołączył: 14 cze 2019
Posty: 5
Witam,
u mnie po pierwszym koszeniu, wertykulacji, grabieniu siana, nawożeniu i podlewaniu.

Dalszy plan:
- drugie obfite podlewanie aby rozpuścić całkowicie nawóz
- dosiewki w puste miejsca (głównie boki domu)
- lekkie podlewanie i oczekiwanie na start wzrostu





Marcinp 09:19, 07 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
head67 napisał(a)
Marcin dużo masz trawnika? Po tej wertykulacji prawie nic nie zostało. ja bym zakładał na nowo


Korzenie siedzą tylko na zewnątrz tak biednie wygląda, a założenie na nowo to pewnie musiałbym wybrać około 4cm tej starej trawy żeby pozbyć się korzeni dowieźć ziemii i wtedy posiać trawy a niestety taki zabieg na tą chwilę jest nie możliwy. Czyli zostaje tylko dosianie i w takim przypadku co byś dosiał po całości? Może być ta Gala Dark ?
PiterSas 10:35, 07 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Marcinp napisał(a)


Korzenie siedzą tylko na zewnątrz tak biednie wygląda, a założenie na nowo to pewnie musiałbym wybrać około 4cm tej starej trawy żeby pozbyć się korzeni dowieźć ziemii i wtedy posiać trawy a niestety taki zabieg na tą chwilę jest nie możliwy. Czyli zostaje tylko dosianie i w takim przypadku co byś dosiał po całości? Może być ta Gala Dark ?

Trochę mocno przeorałeś trawnik tą wertykulacją…
Teraz trzeba to jakoś zasilić i po kilku dniach zrobić dosiewkę (nie ważne jaką mieszanką traw - ważne aby partia nasion była świeża) następnie tylko podlewanie...
Wlodek40 14:20, 07 kwi 2020

Dołączył: 07 kwi 2020
Posty: 2
Witam, potrzebuje porady. Teren na którym posiałem trawe jest gliniasty (ziemia nawieziona przez dewelopera 2 lata temu). Rok temu temu zakładałem trawnik.

Chwasty były spryskane Roundapem, następnie teren był przekopany glebogryzarką (dokładnie wybrane wszytskie kamienie, kawałki gliny), została nawieziona ziemia trawnikowa (w workach) i wymieszana z ziemią. Ziemia na której została posiana trawa ma PH 6.5 Trawa która posiałem to dekoracyjno-sportowa z Iławy. Założona została siatka na krety, następnie zostało wszystko wyrównane( nie było to zrobione dokładnie przez pośpiech przed nadchodzącym deszczem)

Trawa została posiana i nasiona została przysypane delikatnie ziemią (wszystkie nasiona nie były przysypane gdyż brakło mi ziemi) potem wałowanie i podlewanie. Trawnik był w ciagu sezonu nawożony nawozem YaraMila Complex jakies 4razy. Trawa od spodu czesto usychala i robila sie żólta (gniła).

Jesienia, przpadkowo przy randapowaniu u sasiada kawałek mojego trawnika został uszkodzony i musialem na nowo przegrabic i zasiac trawe przed zima. Po zimie trawnik zrobił sie bardzo nierówny i wygląda jak wygląda wszystko na zdjęciach. Gdyby nie to że jest założona siatka na krety założyl bym trawnik od nowa, nawiózł więcej ziemi żeby było troche wyzej bo troche osiadło i porządnie wyrównał, ale w tym wypadku wolalbym odratować ten trawnik wyrównac, nawieźć chociaż troche ziemi na tą trawę wyrównać przewałowac.

Myślałem też o wertykulacji chociaż trawnik ma tylko rok a na kawałku widać na zdjećiu na środku ogródka po prawej stronie jest posiana nowa trawa jesienią po tym randapie. Bardzo prosze o poradę jak odratować i co zrobić żeby mój trawnik był ładny i równy


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies