Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

wacion 14:23, 27 mar 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Marcinp napisał(a)
Czy wertykulacja nie zaszkodzi kiedy są przymrozki i jeszcze dalej mają się utrzymywać? Po wertykulacj dobrze posiać nawóz i podlać czy przymrozki po takich zabiegach nie zaszkodzą trawnikowi? Na pomorzu przewidują jeszcze do -2°C czy może to zaszkodzić zwertykulowanej trawie?


a powiedz mi jaką masz gwarancję, że za tydzień czy dwa nie będzie przymrozków

a jak w maju przymrozi to co? będziesz czekał do czerwca z wertykulacją?
Joanna___ 23:47, 27 mar 2020

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Marcinp napisał(a)
Czy wertykulacja nie zaszkodzi kiedy są przymrozki i jeszcze dalej mają się utrzymywać? Po wertykulacj dobrze posiać nawóz i podlać czy przymrozki po takich zabiegach nie zaszkodzą trawnikowi? Na pomorzu przewidują jeszcze do -2°C czy może to zaszkodzić zwertykulowanej trawie?


Ja zrobiłam wertykulację tydzień temu (zakwitły forsycje u sąsiadkiJak będą zapowiadane opady to sypnę nawóz.Jeśli się nie rozpuści doleję z węża.Nie patrzę na nic innego.Po kilku latach takiej pielęgnacji nie mam żadnych obaw.Wiosna zaraz wybuchnie i będzie zielony dywan.
____________________
Marcinp 15:27, 28 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
Dzięki za porady. A dosiewkę którą muszę zrobić to tylko na puste miejsca czy po całości?
jorgin1987 16:23, 28 mar 2020

Dołączył: 28 cze 2018
Posty: 4
Ja już po wertykulacji, areacji, piaskowaniu- trochę to strasznie wyglada, ale 2-3 tygodnie powinno byc elegancko w przyszłym tygodniu jeszcze trochę saletry I woda, kosic, woda, kosic, woda, kosic co jakiś czas coś sypnąć oczywiście.


Miras 12:59, 29 mar 2020

Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 7
Witam. Ja od paru lat stosuje trochę inna metodę niż zalecana tutaj na forum. Pierwszy nawóz stosuje za każdym razem jak rolnicy mogą sypac nawozami i jak oni startują biorę od znajomego dawkę nawozów wzmacniających korzenie. W tym roku było to w połowie lutego.
Druga dawkę nawozów azotowych stosuje ok miesiąca przed wertykulacja.. W tym roku był to początek marca. W ten weekend wykonałem wertykulacja. Tak trawa wyglądała przed.
A tak w trakcie.

I teraz kolejna dawka nawozu
mazilo 16:33, 29 mar 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Cały czas zastanawiam się nad aeracją. Jeśli zalecana jest dwa razy w roku, to czy po około np.10 latach nasza ziemia będzie słabej jakości ?
10 lat będziemy dokonywać piaskowania to ziemia stanie się mocno uboga .
Gardenarium 18:04, 29 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aszczeniak napisał(a)
Cześć. Jam ma problem z moim świeżo założonym trawnikiem. Teren pod trawnik przygotowałem we wrześniu 2019 i pod koniec września zasialem trawę. Były jeszcze wtedy ciepłe dni. Liczyłem że mimo wszystko coś wyrośnie, a wiosną 2020 porządnie wyrośnie. Ponieważ we wrześniu zrobiłem porządek z terenem to postanowiłem zasiać mimo późnego terminu.
Teren podczas niwelowania

Teren pod trawnik

Zasiana trawa

Trawa faktycznie trochę ruszyła, przyszły zimne dni wiec trawa wstrzymała się z wzrostem
Aktualnie trawa wyglada dosyć mizernie i ma sporo pustych placów.
Czy zasiane ziarna trawy w 2019 jeszcze ruszą, czy zima je pokonała? Czy mam czekać na wzrost trawy w maju czy robić dosiewkę po całej powierzchni? Jak dosiewkę to tą samą trawą czy trawą do tzn. samozagęszczającą bo i takie widzę porady.





Przegrab lekko ten trawnik, w puste miejsca rozrzuć ziemię, zagrab, aby nie przykryła zielonego, a puste miejsca. Zrób dosiewkę normalną trawą jaką siałeś.

Podlewaj. Z nawożeniem poczekaj na cieplejsze dni. Wszystko będzie dobrze, tylko ciepło jest potrzebne i woda. Resztę dostarczysz potem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:09, 29 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mazilo napisał(a)
Cały czas zastanawiam się nad aeracją. Jeśli zalecana jest dwa razy w roku, to czy po około np.10 latach nasza ziemia będzie słabej jakości ?
10 lat będziemy dokonywać piaskowania to ziemia stanie się mocno uboga .


Aeracja jest zalecana na zbitej, nieprzepuszczalnej glebie po to, aby odprowadzić wodę i żeby trawa w zbitym klepisku mogła się ukorzeniać. Nie jest co roku zalecana bez powodu. Piaskowania ja u siebie np. nigdy (słownie "nigdy") nie wykonywałam.

Nie zastanawiaj się nad aeracją, zastanawiaj się jakie warunki glebowe ma trawnik i czy rzeczywiście jest ona potrzebna. Czy na wiosnę na trawniku stoi przez długi czas woda?
Czy trawnik jest posiany na glinie?

Jeśli nie, to o aeracji zapomnij, ewentualnie zrób wertykulację, która usunie filc, mech itp.
Raczej trzeba użyźniać trawnik kompostem lub obornikiem granulowanym. A nie piaskiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 21:33, 29 mar 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Obornik granulowany ro chyba wczesniej sypnac, by zdazyl sie rozlozyc?U mnie np. od kwietnia zawsze jest susza a marzec jest zawsze wilgotny, wiec obornikiem sypnelam dwa tygodnie temu.
____________________
Zapraszam na kawe
gosika67 11:41, 30 mar 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Pani Danusiu jaki nawóz Pani poleca? Aby był też na mech.
W jednym miejscu na końcu domu przy kranie zawsze kawałek trawnika jest problemowy,
są takie kępki trwy i puste miejsca, już tyle razy wysiewałam.Nic nie pomogło.
Czy przyczyną może być ( tak przypuszczamy), podłoże.Jak dom był budowany to może było tam wylane wapno? Myślę zlikwidować ten kawałek i zrobić rabatę.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies