Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

mazilo 19:07, 27 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Tak wyglada po 10 sekundach grabienia :-/
Czy mimo tego ze trawnik rozkładałem rok temu we wrześniu i przeprowadziłem już pierwsze nawożenie ( 3 tygodnie temu ) powinnienem przeprowadzić wertykulację ?
Tego filcu naprawdę jest duzooooo.

ceikam 19:52, 27 kwi 2020

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
Witam,

Mam dwuletni trawnik ok. 450 m2. Ogólnie jest ok, nawet bardzo, ale w kilku miejscach przy takiej pogodzie jak obecnie trawa robi się ciemniejsza, słabsza i wolno rośnie (w porównaniu do reszty). Odżywa po podlaniu, ale za 2-3 dni sytuacja się powtarza. Tak samo było w ubiegłym sezonie - w tych samych miejscach. Zauważyłem, że ziemia jest tam bardzo zbita.

I tu pytanie: co z tym zrobić? Aeracja lub ręczne (nożne) nakłuwanie i piasek? Torf po wierzchu po skoszeniu? Jakieś sposoby chemiczne lub biologiczne?

Dzisiaj mam zamiar intensywnie podlać i ponakłuwać widłami (bo na sucho jest naprawdę cieżko), ale obawiam się, że to rozwiązanie tylko doraźne.

Dodam, że wiosną wertykulowałem całość, nawożę, koszę - zgodnie z powszechnymi zaleceniami. Podlewam +/- co drugi dzień. Jeszcze raz powiem, że na ok. 95% powierzchni te zabiegi są skuteczne i wystarczające. Problemem są tylko te wybrane miejsca. Wierzchnia warstwa humusu jest jakościowo taka sama - przed założeniem było nawiezione duuuużo ziemi, całość pojechana glebogryzarką (ciągnik). Teraz sobie przypominam, że w tych miejscach trzeba było przejechać kilka razy więcej, bo było właśnie bardzo twardo na wierzchu. No ale ostatecznie poszło, tyle że problem jak widać powrócił...
KasiaBawaria 08:40, 28 kwi 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
U mnie ten sam problem i ja sie skupilam na dostarczaniu materii organicznej- kompostu, obornika suszonego i granulowanych suszonych nawozow.I nie koszenie trawnika zyt nisko- bo niska trawa to male korzenie.Pozwalam swojej rosnac troche wyzej.Ale i tak przymierzam sie za dwa lata do wysiania innej mieszanki traw, ktora ma o wiele dluzsze korzenie. U mnie pewnie to problem zlej mieszanki.
____________________
Zapraszam na kawe
mazilo 10:09, 28 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Pomoże ktoś ?
ceikam 11:13, 28 kwi 2020

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
KasiaBawaria napisał(a)
i ja sie skupilam na dostarczaniu materii organicznej- kompostu, obornika suszonego i granulowanych suszonych nawozow.


I co - pomogło jakoś?
Nie koszę nisko. Uważam, że wyższe koszenie daje zdecydowanie lepszy efekt, ale w problematycznych miejscach wyższa trawa i tak się kładzie, bo jest słaba.
PiterSas 13:03, 28 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
Tak wyglada po 10 sekundach grabienia :-/
Czy mimo tego ze trawnik rozkładałem rok temu we wrześniu i przeprowadziłem już pierwsze nawożenie ( 3 tygodnie temu ) powinnienem przeprowadzić wertykulację ?
Tego filcu naprawdę jest duzooooo.


Hej.
Spróbuj zrobić wertykulację ale z wałkiem ze sprężynkami nie nożem.
Zobacz na efekty
mazilo 15:42, 28 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Ufffw końcu ktoś doradził
Co to znaczy „zobacz na efekty „?
Efekt na pewno będzie . Z założonego trawnika zostało mi około 7m2( oczywiście w rolce ) i sąsiadowi odstąpiłem . On zrobił wertykulację i na taka powierzchnie wyciągnął worek siana
mazilo 22:35, 30 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Niestety nie doczekałem się . Dzisiaj mocno przegrabiłem cały trawnik grabiami wachlarzykowatymi . Wyciągnąłem ponad pół worka 120l . Tak szczerze, to było więcej sianka niż uprzednio skoszonej trawy . Na koniec posypałam nawozem Yara miła Hydrocomplex ( 3kg), podlałem mocno . Teraz będę czekał . Jedyna rzeczą jaka zauważyłem , ze nawóz szybko się wypłukuje i będę trawnik nawozić co 3 tygodnie .
Jasia 09:22, 01 maj 2020


Dołączył: 19 sie 2017
Posty: 21
Witam Kochani !!!
Czy ktokolwiek z Was stosował mikroflorę Florovit 3w1 w celu poprawienia jakości gleby na swoim trawniku ?
Ciekawi mnie jak się zapatrujecie na stosowanie tego typu 'nawozów' .
Warto je zastosować ?
Gardenarium 11:22, 01 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
mazilo napisał(a)
Niestety nie doczekałem się . Dzisiaj mocno przegrabiłem cały trawnik grabiami wachlarzykowatymi . Wyciągnąłem ponad pół worka 120l . Tak szczerze, to było więcej sianka niż uprzednio skoszonej trawy . Na koniec posypałam nawozem Yara miła Hydrocomplex ( 3kg), podlałem mocno . Teraz będę czekał . Jedyna rzeczą jaka zauważyłem , ze nawóz szybko się wypłukuje i będę trawnik nawozić co 3 tygodnie .


Nawóz się nie wypłukuje tylko rozpuszcza i wnika w glebę, oj żebyś nie przesadził z tym nawożeniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies