Niesamowite efekty z niebieskich świerków Drzewa iglaste są jedną z najstarszych grup roślin. Skamieniałości iglaste zostały znalezione w skałach i ich wiek oceniono na około 300 milionów lat.

Iglaki to największe, najwyższe oraz najstarsze z tego, co żyje na świecie. Dotychczas uważano, że najstarszym drzewem jest sosna o nazwie Pinus longaeva, która rośnie w Białych Górach w Kalifornii od 5.000 lat, jednak ostatnio National Geographic ogłosił zmianę.

Najstarsze są świerki w Szwecji, choć niepozorne bo mają tylko cztery metry wysokości, to ich wiek szacuje się na 5000-6000 lat, zaś wiek ich korzeni na 9550 lat.

Rodzaje iglaków stosowane w polskich ogrodach

Najważniejsze rodzaje iglaków używanych w polskich ogrodach to: świerki (Picea), jodły (Abies), choiny kanadyjskie (Tsuga canadensis), cisy (Taxus), żywotniki (Thuja), cyprysiki (Chamaecyparis), szydlice (Cryptomeria), modrzewie (Larix), metasekwoje (Metasequoia), cypryśniki błotne ((Taxodium), mikrobiota (Microbiota), sosny (Pinus) i jałowce (Juniperus).

Mają inny kolor, igły zamiast liści (wyjątek - miłorząb), czasem ładnie pachną i są uniwersalne jeśli chodzi o miejsce. Udają się zarówno w słońcu jak i w cieniu. Ważne jest jedynie, aby je dobrze dobrać.

Świerki białe w zestawieniu z delikatnymi trawami (mocne formy i zwiewny pokrój) Jako projektantka ogrodów nie wyobrażam sobie ogrodu bez iglaków, choć w zasadzie wolę zimozielone liściaste. Ale iglaste też są w ogrodzie potrzebne, choćby dla kontrastu. I mam tutaj swoje ulubione, piękne i niezawodne "typy".

Ich staranny dobór podczas projektowania ogrodu może dać w ogrodzie świetne efekty o każdej porze roku, a najbardziej zimą, kiedy pod wpływem niskich temperatur niektóre iglaki zmieniają kolor na jaskrawy i to, że pozostają "żywe" przez cały rok ( z wyjątkiem tych, które zrzucają igły), kiedy wszystko inne jest w uśpieniu. Dodają ogrodowi wysokości i kształtu.

Drzewa i krzewy iglaste (w skrócie iglaki) są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Istnieje nawet podział iglaków ze względu na:

  • wysokość (wysokie, średnie, niskie)
  • pokrój (rozłożyste, kuliste, kolumnowe, nieregularne, stożkowate, cylindryczne)
  • kolor (zielone, srebrne, niebieskie, żółte, pomarańczowe, fioletowe)
  • stanowisko, w którym lubią rosnąć (słońce, cień, półcień)
  • wolno rosnące bez ingerencji ogrodnika lub wymagające formowania

Kolumnowe, stożkowe lub cylindryczne iglaki sadzimy jako punkty przyciągające uwagę ciekawym pokrojem lub kolorem Najważniejsze zastosowanie iglaków

  • tworzenie malowniczych rzeźb, stanowiących najważniejszą ozdobę ogrodu (bonsai, topiary)
  • tło dla innych, często kwitnących roślin (bylin, krzewów, jednorocznych)
  • szczelny żywopłot, przegroda, osłona, ekran
  • zapora przed śniegiem
  • osłona od wiatru
  • całoroczny soliter w trawniku
  • uzupełnienie luk w kompozycji
  • ogrody skalne i wrzosowiska
  • brzegi zbiorników wodnych
  • uprawa w pojemnikach
  • świąteczna choinka

Dobór iglaków i kompozycje

Po przeanalizowaniu istniejących obsadzeń w naszym ogrodzie, biorąc pod uwagę powyższe kryteria, powinniśmy zastanowić się, jakie zastosowanie i pokrój chcemy wykorzystać, przeglądamy ofertę iglaków, wybieramy potrzebne kształty i tworzymy listę niezbędnych gatunków. Oczywiście zapoznajemy się z ich wadami i zaletami, aby wyeliminować te niepolecane, a zdecydować się na cenne.

Kontrastowe zestawienie sprawdza się niezawodnie Iglaki wysokie (świerki, tuje, jodły) będą się nadawały na żywopłoty, przegrody i zasłony od mrozu i śniegu. Zasłonią nas przed oczami przechodniów i pozwolą na swobodne korzystanie z każdego ogrodowego zakątka. Te średniego pokroju (cięty cis, cyprysiki Lawsona, tuje) mogą być ekranami, tłem dla innych roślin (np. hortensji) których białe kwiaty dużo zyskają. Ze średnich można też formować topiary.

Iglaki niskie (karłowe świerki i tuje, odmianowe cyprysiki, płożące jałowce) często mają pokrój płożący lub kulisty i te wykorzystujemy do pokrywania dużych powierzchni np. skarp lub jako elementy kompozycji z bylinami czy różami.

Kolumnowe, stożkowe lub cylindryczne często sadzimy we wrzosowiskach lub jako punkty przyciągające uwagę ciekawym pokrojem lub kolorem. Wtedy często robimy z nich jednogatunkowe grupy.

Ogród takich roślin potrzebuje, bo tworzą one coś najważniejszego - jego "ramy" czyli "szkielet". To zimozielone rośliny decydują o atrakcyjności ogrodu przez cały sezon, a kiedy go nie ma, ogród zimą wydaje się pusty.

Iglaki wysokie (świerki, tuje, jodły) będą się nadawały jako rośliny górujące na rabatach do zestawień z krzewami o ozdobnych liściach Jeśli ogród jest duży, możemy posadzić okazy osiągające nawet znaczne rozmiary (świerki, daglezje, jodły), a jeśli mały, także jest co wybrać (odmiany karłowe). Po prostu o wszystkim decyduje znajomość tematu. Iglaki karłowe są uniwersalne, dobre nawet do donic. Musimy je tylko podlewać i co jakiś czas nawozić. Wybór dostępnych odmian drzew iglastych karłowych w ostatnich latach znacznie wzrósł. Są dostępne w różnych odcieniach zieleni, niebieskiego, żółtego, a nawet "Variegata". To wspaniała wiadomość.

Łączymy je z cebulowymi, małymi hostami, wrzosami i wrzoścami, azaliami i niskimi lub wysokimi trawami. Efekt będzie zachwycający. Również dobre są róże, zwłaszcza bukietowe, żółte lub czerwone berberysy, liliowce i jednoroczne kwiaty np. begonie. Szczególnie pasuje do nich karłowy świerk (Picea pungens) odmiany "Glauca Globosa", który ma niebieski, widoczny z daleka kolor, dostępny jest też w formie piennej.

Cień w ogrodzie daje także możliwość zastosowania drzew czy krzewów iglastych. Wymienię tutaj, cisy (Taxus), tujopsis (Thujopsis dolabrata), choinę kanadyjską (Tsuga canadensis), także w karłowych odmianach, mikrobiotę syberyjską (Microbiota decussata ).

Najważniejsze i najbardziej polecane iglaki

Z iglaków wysokich polecam świerki serbskie (Picea omorika). Mają wysmukły, dość wąski pokrój, ładny, zdrowy wygląd i nie ogałacają się od dołu Iglaki niżej wymienione nie są oczywiście jedynymi, jakie należy sadzić, ale są tymi, które najbardziej lubię. Szkółki oferują ciągle jakieś nowości, a i wśród starych znajdą się bardzo atrakcyjne. Najważniejsze, aby nie sadzić wszystkiego co się podoba, a przed podjęciem decyzji poczytać cokolwiek o danym gatunku, który chcemy zakupić.

Z wysokich polecam świerki serbskie (Picea omorika). Mają wysmukły, dość wąski pokrój, ładny, zdrowy wygląd, nie ogałacają się od dołu, rzadko chorują, zachwycają fioletowymi szyszkami i ciekawym ubarwieniem igieł (z wierzchu zielone, od spodu srebrzyste).

Ze średnich polecam cisy (Taxus). To najważniejsza roślina na strzyżone żywopłoty i najważniejsza w moich projektach. Jako tańszy zamiennik wypierają go żywotniki (Thuja). Najlepsze to kolumnowa odmiana 'Smaragd", żółta 'Aurescens', oraz do strzyżenia 'Aureospicata' i 'Kórnik', ciekawa w kolorze 'Can-Can', do cięcia w stożek 'Yellow Ribbon' i 'Europe Gold'.

Z niskich należy wyróżnić złociste cisy rozłożyste 'Elegantissima' i 'Semperaurea', kolumnowe 'Fastigiata', Fastigiata Aurea' i 'Wojtek', przeróżne odmianowe, postrzępione cyprysiki, jak Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea Nana', Chamaecyparis obtusa 'Pygmaea', rozłożyste jałowce Juniperus chinensis 'Plumosa Aurea', nadający się na wodospady i do ogrodów skalnych Juniperus horizontalis 'Golden Carpet', kępiasty 'Lime Glow', żółty Juniperus squamata 'Dream Joy', niebieskie 'Holger' i 'Blue Spider'.

Thuja 'Danica' w donicach Z iglaków o pokroju kulistym i gniazdowym polecam żywotniki: Thuja occidentalis 'Danica', 'Golden Tuffet', 'Globosa', 'Golden Globe', 'Amber Glow', jodły: Abies balsamea 'Nana', Abies lasiocarpa ''Green Globe', świerki z gatunku Picea glauca: 'Alberta Globe', ' Echiniformis', Picea omorika 'Pinokio', Picea pungens 'Hermann Naue' i 'Śleszyn'.

Może to się wydać dziwne, ale sosny (Pinus) nie zdobyły mojej sympatii ze względu na nieporządny wygląd w czasie gubienia najstarszych igieł i ogałacanie się od dołu. Sadziłam je kiedyś w ogrodach (np. kosodrzewiny), ale długo nie zdobiły, chyba że wielkie sosny czarne czy żółte. Jednak one także gubiły całe lato igły, co dość smętnie wyglądało, więc ich jednak unikam. To prawda, że są niezastąpione z wrzosami, ale mimo wszystko szukam innych gatunków. No cóż - tego już chyba nie zmienię.

Polecam za to Platycladus orientalis 'Aurea Nana'(dawniej Thuja orientalis), który ma stożkowy pokrój i ciekawy kolor. Polecam do małych ogrodów i na rabaty z wrzosami i wrzoścami. Moja sympatię zyskała karłowa, jasnozielona choina kanadyjska - Tsuga canadensis 'Jeddeloh' o półkolistym, lekko zwisającym pokroju i podobna nieco, ale bardziej zwisająca 'Pendula', która może też być prowadzona w formie piennej.

Iglaki prawidłowo posadzone odwdzięczą się nam w kolejnych latach i będą prawdziwą ozdobą ogrodu Podstawowe zasady sadzenia iglaków

Iglaki prawidłowo posadzone odwdzięczą się nam w kolejnych latach i będą prawdziwą ozdobą ogrodu. Dołek kopiemy co najmniej dwa razy większy niż bryła korzeniowa iglaka. Przygotowujemy mieszankę podłoży złożoną z ogrodowego kompostu, dobrze przegniłego obornika, próchnicy kwaśnej i ziemi do iglaków (Conitorf).

Wyjątkiem jest cis (Taxus) i świerk serbski (Picea omorika), które nie lubią kwaśnego podłoża. Dlatego podłoże dla nich musi być odkwaszone i równie żyzne.

Dołek zaprawiamy przygotowaną mieszanką i sadzimy nie za głęboko, aby nie zakryć ziemią szyjki korzeniowej. Następnie dokładnie obsypujemy i uciskamy bryłę. Udeptujemy i regulujemy pion. Na koniec podlewamy i ściółkujemy przekompostowaną korą sosnową lub inną ściółką.

Przez pierwszy rok dbamy wyjątkowo systematycznie i w czasie suszy podlewamy. Iglaki zaniedbane i w złej ziemi będą nam marniały. Bardziej szczegółowe informacje u uprawie iglaków zamieszczę w kolejnym artykule.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: iglaki, rośliny
19 komentarzy:
Bogusław R. Kucharski 13:26, 07 sty 2013

Bardzo pięknie opisane (sam bym tego lepiej nie zrobił ) co fachowiec to fachowiec.

Danuta Młoźniak 13:37, 07 sty 2013

Wiem Bogusiu, że Tobie "podpadłam", bo lubisz sosny, ale będziesz się mógł podzielić komentarzem pod następnym artykułem, w którym opowiem jak uratować starego iglaka i zrobić z niego "bonsai". O sosnach też tam będzie. Pozdrawiam miłośników iglaków.

Lukas 21:20, 07 sty 2013

Świetny artykuł no i te niesamowite zdjęcia;) Czekam z niecierpliwością na kolejne;P

Gosiniak 22:57, 07 sty 2013

Bardzo przydatny artykuł i cudne zdjęcia, ja też Danusiu lubię sosny, ale przecież każdy ma prawo do własnego zdania. Polecasz te iglaki, które się sprawdziły i jesteś z nich zadowolona, myślę że wielu osobom artykuł ten bardzo pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Dziękuję za artykuł, a niektóre zdjęcia już wklejam do moich inspiracji.

Janina Drewniak 23:11, 07 sty 2013

Piękne zdjęcia i fantastyczny artykuł i pomyśleć, że kiedyś preferowałam drzewa i krzewy kwitnące.Mam teraz ogród pozbawiony szkieletu gdzie panuje przeciąg i nie ma intymności.Nie doceniałam ich zadania w ogrodzie.Teraz czas to zmienić.

Danuta Młoźniak 23:34, 07 sty 2013

Ilość drzew i krzewów iglastych trzeba jednak wyważyć, aby nie było ich za dużo, bo będzie zbyt monotonnie. Łączenie ich z wrzosami, trawami i krzewami liściastymi jest bardzo wskazane.

Janina Drewniak 09:06, 08 sty 2013

Nie potrafię tak pięknie łączyć iglaków z innymi roślinami, Ty Danusiu robisz to fantastycznie.U siebie w ogrodzie nie mam żadnego żywopłotu,który by mnie odsłaniał od sąsiadów i od drogi,jak wyjdę do ogrodu to się czuję jak pod obserwacją.Marzę żeby mieć tak jak jest u Ciebie (nie tylko) wokół ściany z zieleni, nie widzę ciekawskich spojrzeń i czuję się jak w raju.

Bogusława Madejska 09:11, 08 sty 2013

Ja też nie doceniałam iglaków, po prostu nie wiedziałam, że można z nich robić piękne rabaty, zazwyczaj sadziłam je w kącie mało widoczne, ale to się zmieni.Podoba mi się łączenie z żurawkami ,a ja nie mam ani jednej,na wiosnę muszę parę kupić.

Monika Juchniewicz 12:24, 08 sty 2013

W ogrodzie w ubiegłym roku posadziłam odmiany karłowe iglaków: jodłę hiszpańską kelleris oraz jodłę lasiocarpa compacta. Planuję rabatkę żwirową, jednak na wiosnę muszę uzupełnić kompozycję o trawy, żurawki..... tak, aby nie było za nudno. Iglaczki mają swój urok:-) Jestem za sadzeniem iglaków w ogrodzie w odpowiednich proporcjach.

Artykuł bardzo przydatny, dobrze wiedzieć co preferuje Szefowa Ogrodowiska, a co za tym idzie co jest piękne i ładnie komponuje się z innym roślinami.

Urszulla 14:24, 08 sty 2013

Twoje doświadczenie jest bardzo potrzebne zwłaszcza początkującym ogrodnikom......choć znam Twoje typy wspaniale je opisałaś w tym artykule podkreślając ich przeznaczenie. Równie wspaniałe fotografie....żeby nam się udawało ładne kompozycje tworzyć. Dziękuję za inspiracje iglaste:)

Irena Miłek 15:06, 08 sty 2013

Wspaniały artykuł, miałam ucztę dla duszy; zdjęcia i proponowane aranżacje już uruchomiły moje plany na wiosnę, bo zachwyciło mnie połączenie wrzosów, Thuji Danica i bukszpanu, niesamowite. Nie znałąm do tej pory Thuji plicata Whipcora, roślina warta uwagi, bardzo ciekawe ma te gałązki. Bardzo dziękuję za inspiracje::)

grama 09:00, 09 sty 2013

Tak jak Autorka polecam piękne świerki serbskie, których walory opisała. Poza tym zwróciłabym baczną uwagę na przestrzeganie odległości, szczególnie przy sadzeniu iglaków płożących, bo z maleńkich sadzonek wyrastają z czasem niewyobrażalnie potężne rośliny dorosłe i jest kłopot. I jeszcze podziękowanie. Z porad Danusi skorzystałam przy cięciu daglezji i świerków, dzięki czemu są gęste i o takim pokroju, jaki mi odpowiada.

Anabell 18:55, 04 lut 2013

Danusiu!! to artykuły nie tylko dla początkujacych, dobrze jest co jakiś czas odświeżyć wiadomości , inna myśl przyjdzie , co przerobić , gdzie dosadzić. Zgadzam się , sama zieleń to monotonia.

Jolanta Gaik 19:25, 09 lut 2013

Wspaniałe zdjęcia,cieszą oczy i pobudzają do zmiany pomysłów.Porady super dla początkującej osóbki którą jestem. Pozdrawiam

Loosiuu 11:52, 27 lis 2013

Kontrastowe zestawienie wielkiej żółtej jodły kaukaskiej 'Golden Spreader' z niebieskim świerkiem srebrnym oszałamiające!

A_gawa 20:21, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

Sarahcon 12:20, 09 mar 2015

Jaką odmianę thui mogę posadzić w cieniu?

Danuta Młoźniak 13:08, 09 mar 2015

Tuje nie lubią cienia, nie nadają się. Do cienia polecam cisy i ewentualnie choinę kanadyjską.

miskka 22:32, 04 sie 2015

Jejku jakie piękne zdjęcia.