Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dwa ogrody

Pokaż wątki Pokaż posty

Dwa ogrody

mirkaka 06:56, 10 lis 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
paniprzyroda napisał(a)


Aga, wcale się nie wymądrzyłaś, bo tak jest w istocie.
Dojrzewamy wraz z ogrodem i zmieniają się nasze gusta i potrzeby.
Chociaż jeśli chodzi o drzewa, to jakoś się trzymam i nie mam modnych w kolejnych sezonach coraz to innych, nowych Oczywiście wzdycham do nich, podziwiam u innych, ale... więcej nie wcisnę. Kilkanaście krzewów też wykopałam dwa lata temu, za szybko rosły i za dużo miejsca zaczęły zabierać.

Policzyłam na szybko, pisząc tego posta, ile ich jest

Sama jestem zszokowana...
38 drzew, w tym 10 buków różnego pokroju
kilkanaście krzewów
83 róże nie licząc tych w przedogródku
ok. 50 hortensji
cisy, bukszpany.............o matuniu
no i kochane bylinki... kiedy ja to nazbierałam?
pierwsze drzewa posadziliśmy w ogrodzie 8 lat temu i nie mogłam doczekać się cienia


Nie do uwierzenia ile masz drzew, i 10 buków , a ja nie mogę zdecydować się na choćby jednego tak boję się jego silnego systemu korzeniowego, że będę musiała ograniczać z tego względu nasadzenia.
Ilość i jakość donic robi wrażenie
Dziękuję że pamiętasz o nasionkach
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
paniprzyroda 19:16, 11 lis 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
mira napisał(a)



O rany ale się tu dzieje. Donica na placyku baja czym była obsadzona.Ilośc cebul mnie powala choć i tak jak na mnie rekordowe ilości posadziłam/sadzę.
Wykopałam masę tulipanów kielkujących ukorzenionych ale malutkie cebulki chyba nic z tego by nie było.

Cudną masz ławeczkę, no i fotka sadzeniowa ekstra.Dlaczego już ścinasz hortensje. Czytam o drzewach krzakach - szukam co posadzić pod świerki bo mi brakuje piętra - tam sucho - bukietowe wytrzymają?


Miro, w donicy w tym roku po wiosennych pierwiosnkach lokum znalazła róża, ale nie był to najlepszy pomysł, bo szybko wysychała ziemia w donicy, liście słońce parzyło. W przyszłym roku muszę zaplanować coś innego.
Przycięłam tylko część hortek, tam, gdzie mam posadzonych dużo przebiśniegów, w przyszłym roku już powinno być je widać, jeśli coś ich nie zjadło. Nie chcę potem ich deptać, gdy będzie trzeba ciąć Vanilki. Limkom obcięłam kwiatostany, nie lubię ich fruwających zimą w każdym kącie ogrodu. Wykorzystałam suchą porę.

Pod świerkiem to raczej żadna hortensja nie wytrzyma, a ten szybko jej wodę wypije. U mnie pomiędzy sosną a dwoma świerkami rośnie bez problemu ciemnolistna krzewuszka, jaśmin, raczej ich nigdy nie podlewam. Czekają na inną miejscówkę, ale to jeszcze potrwa.
zostawiam Ci fotkę jaśminu



____________________
Dwa ogrody
paniprzyroda 19:42, 11 lis 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
W tym sezonie nie miałam serca do cebulowych. Nie zakupiłam ani jednej cebulki.
Mam nadzieję, że zakwitną te sadzone w ubiegłych latach.
Od dwóch sezonów obserwuję u siebie w ogrodzie zmiany warunków świetlnych spowodowane dorastaniem drzew. Zaczynam szukać roślin do cienia, co jeszcze parę lat temu trudno mi było sobie wyobrazić.


Haniu, nie dziwię Ci się, zresztą ja też nie w każdym sezonie sadzę cebulowe.
W starym ogrodzie miałam cieniste zakątki, tutaj jesteśmy chyba obie na podobnym etapie.
Jeszcze z liśćmi




____________________
Dwa ogrody
paniprzyroda 19:55, 11 lis 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
mirkaka napisał(a)


Nie do uwierzenia ile masz drzew, i 10 buków , a ja nie mogę zdecydować się na choćby jednego tak boję się jego silnego systemu korzeniowego, że będę musiała ograniczać z tego względu nasadzenia.
Ilość i jakość donic robi wrażenie
Dziękuję że pamiętasz o nasionkach


Bardzo lubię buki

Przy czyszczeniu rabat odkryłam kwitnące cyklameny, chyba już je powinnam wiosną wyjąć z tej doniczki? Dwa lata temu posadziłam do niej mizerne trzy cebulki w obawie przed przypadkowym zniszczeniem

i drugie


____________________
Dwa ogrody
Gosiek33 08:36, 12 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
paniprzyroda napisał(a)


Bardzo lubię buki

Przy czyszczeniu rabat odkryłam kwitnące cyklameny, chyba już je powinnam wiosną wyjąć z tej doniczki? Dwa lata temu posadziłam do niej mizerne trzy cebulki w obawie przed przypadkowym zniszczeniem


Do czasu gdy moje rosły w doniczce były bezpieczne, gdy wsadziłam do gruntu (może za głębko?) nie mogłam się doczekać by wystawiły kiełki, a gdy je szukałam łopatą udziabałam połowę i tak skończyła się moja przygoda w fiołkami
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Pszczelarnia 11:03, 12 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mariola, jaką masz powierzchnię obecnego ogrodu (bez domu)?


Imponująca ilość drzew!

Moje cyklameny od 3 lat w gruncie ale słabo kwitną, bo epimedium na nie napiera (na wiosnę je - epimedium) wyeksmituję.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:12, 13 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nic im nie będzie. Jak będą mrozy duże mrozy, to przykryjesz.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Kasiek 16:49, 13 lis 2019


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
paniprzyroda napisał(a)


Bardzo lubię buki

Przy czyszczeniu rabat odkryłam kwitnące cyklameny, chyba już je powinnam wiosną wyjąć z tej doniczki? Dwa lata temu posadziłam do niej mizerne trzy cebulki w obawie przed przypadkowym zniszczeniem

i drugie




Mam je pierwszy rok, rozowe i sa tak piekne i wdzieczne, ze jak znajde w sklepach, to jeszcze kupie ( fotki u mnie) Wsadzalam cebulki odrazu do ziemi i...Zapomnialam o nich. Nie przykrywalam, nic nie robilam, po prostu zapomnialam Odwdzieczyly sie cudownymi kwiatuszkami, az sie wzruszylam i je glaskalam
____________________
Bawarka
paniprzyroda 08:49, 15 lis 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Gosiu, cyklameny ruszę wiosną i przez zimę mam czas na znalezienie im odpowiedniej miejscówki. Muszę je posadzić tak, by były w czasie kwitnienia widoczne. To są dwie odmiany.
Ewo, powierzchni zielonej jest ok. 800 m. Niektóre drzewa są od dwóch lat ostro cięte, nie chcę wielkoludów, inne tylko kosmetycznie, niektórych nie dotykam, a części nie widać jeszcze, bo malutkie. Niemniej tu nie będzie miejsca na sentymenty, em nie pozwoli na to, by ogród został zupełnie zacieniony. W tym całym układzie jest spora część trawnika, która pozwala poczuć troszkę przestrzeni. Liczę się również z tym, że drzewa też mogą zachorować, przemarznąć, złamać.. Straty zawsze są. Wichura złamała mi trzy lata temu już całkiem przyzwoitego buka, wyleciała sosna czarna, za moment wykopiemy dużego srebrnego świerka na drugą działkę, pytanie czy się przyjmie, średnio to widzę.
Cały czas zastanawiamy się nad katalpą, za szybko rośnie, em tnie ją dwa razy do roku, ja najchętniej bym z niej zrezygnowała, bo korzenie ma bardzo rozległe, budynek gosp. blisko. Czas pokaże, co z nią będzie.

Ewo, mówisz o przykrywaniu cyklamenów?

Kasiek, jesteś Widziałam Twoje cyklameny, śliczne. Marzą mi się jeszcze białe.
____________________
Dwa ogrody
Pszczelarnia 10:18, 15 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Przykrywaniu przesadzonych ciemierników. Cyklameny same z siebie lubią lekką okrywę z liści.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies