Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Szmaragdowy Zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Szmaragdowy Zakątek

Nikita 21:51, 13 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
W tą okropną pogodę miałam wyjechać na wczasy na koszt ZUS-u, ale się nie udało. Pani doktor orzecznik stwierdziła, że za zdrowa jestem i mówi: … „wie pani, z jednym schorzeniem to ja do sanatorium nie mogę pani wysłać…żeby choć pani miała złe ciśnienie…” A ja ciśnienie zawsze mam książkowe 120/80, więc doopa…wyjazdu nie będzie.

No ale przecież , kto jak kto, ale ja, Nikita nie poddam się jakiejś tam styczniowej chandrze…o co to to nie!
Wstałam dziś o godz.9 rano z postanowieniem, że w nosie mam tą pogodę i wbrew wszystkiemu i wszystkim jakoś fajnie spędzę dzień. „Odpaliłam” Internet, żeby zobaczyć co jeszcze nie widziałam a ciekawego można zwiedzić w okolicy i….znalazłam. Wzięłam ze sobą mojego „czasoumilacza” (dziewczyny z ekipy łódzkiej wiedzą o kogo chodzi), żeby było do kogo się odezwać po drodze i ruszyliśmy w drogę.
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 21:53, 13 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Po godzinie i 5 minutach byliśmy w punkcie docelowym. Miejsce może trochę dziwne i zaskakujące jak na zimowy „wypad” za miasto, ale chciałam je zobaczyć tym bardziej, że są w Polsce tylko 4 takie.
Bunkier kolejowy w Konewce położony w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego.


To jeden z czterech schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Drugi schron jest w miejscowości Jeleń a dwa kolejne na Podkarpaciu.
Bunkier kolejowy w Konewce to nic innego jak tunel o długości 380 m i ścianach grubości dwóch metrów który miał służyć jako ochrona dla specjalnych pociągów, które pełniły rolę ruchomych ośrodków dowodzenia.








Bunkier zabezpieczony był przed atakiem chemicznym za pomocą systemu śluz i urządzeń wentylacyjno-filtrujących. Był także połączony specjalnym podziemnym kanałem z innym schronem pełniącym funkcję zaplecza technicznego i magazynowego.
Ciekawe miejsce, które rozpala wyobraźnię miłośników historii, fascynatów militariów i łowców tajemnic….także paranormalnych (bunkier był światkiem zanotowanych, niewyjaśnionych zjawisk paranormalnych).
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 21:54, 13 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
I jeszcze jedna ciekawostka…schron kolejowy w Konewce jest obecnie najcenniejszym zimowiskiem nietoperzy w województwie łódzkim. Zimuje tutaj aż 8 gatunków „gacków”, a coroczne liczenie nietoperzy wykazuje, że ich populacja w schronie zimą osiąga obecnie od 700 do 1800 osobników. Zwykle kryją się w zakamarkach kanałów, za planszami wystaw, gablotami i rzadko pozwalają się oglądać turystom.
Ja jednak miałam szczęście spotkać kilka tych czarnoskrzydłych brzydali na swej drodze. Jak gdyby nigdy nic wisiały sobie jakieś 2 metry nad moja głową.


Po militarnej wycieczce, jeszcze zwiedzanie Spały i jakby ktoś zgłodniał - pyszny obiad w regionalnej karczmie (polecam kotlet podhalański z oscypkiem).
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 21:56, 13 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
A po powrocie, w strugach deszczu, obowiązkowo WOŚP i światełko do nieba.



Zdjęć jednak nie będzie, bo aparat w telefonie odmówił współpracy. Powód? Niski poziom baterii albo najzwyczajniej w świecie utopił się na deszczu. Teraz biedaczek wisi na kablu i ładuje się mocą 230 V, jednocześnie leżąc na kaloryferze i susząc swoje jestestwo.
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 22:03, 13 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
jankosia - Monia, u mnie też braki w dostawie czekolady...ehhh co zrobić...dziś "leniwa niedziela" wszystkie sklepy pozamykane.
Mogę podzielić się tylko taką truskaweczką w czekoladzie

... i napić się z tobą lampkę wina. Już lecę coś poszukać z barku...
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Margarete 00:42, 14 sty 2019


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Hej Nikita, Jankosia a co wy dzisiaj tak wcześnie z tym winkiem i z tą czekoladą ? O 21 już biesiadujecie ? A ja ? Dopiero teraz przyszłam a tu - już po imprezie? Słodyczy nam zapas - jeszcze po świętach - częstujcie się a winka dla mnie jakiś łyczek został ?

Że też ja nie wyczułam intuicyjnie wcześniej....że tu imprezuje. No zazwyczaj trafiałam w punkt - normalnie spadek formy jakiś u mnie z tym wyczuciem czy jak ,? ,

Gdzieś ty Magda ten bunkier wynalazła? Nigdy o tym nie słyszałam nawet
Ciekawe miejsce.

Monika - ja też się stęskniłam za wami

____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Nikita 12:24, 20 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Margarete - no jakoś tak wcześnie nas wtedy naszło....

Bunkier znaleziony całkiem przypadkowo. Warto pojechać, zwłaszcza latem, bo podobno właśnie wtedy wiele tam się dzieje (przejeżdżka zabytkowymi pojazdami, ognisko, turystyczna "Kolejka Carska" kursująca pomiędzy bunkrem a Spałą)
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 12:26, 20 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Nadszedł czas, kiedy na dworze jest zimno i po powrocie do domu powinniśmy rozgrzać się różnymi napojami. Ja preferuję te słodkie
(i wcale nie chodzi mi o gorącą herbatę z 7 łyżeczkami cukru…) Teraz jest po prostu czas, że możemy bezkarnie rozgrzewać się różnymi trunkami.
U mnie musi być rozgrzewająco i słodko bo zimą potrzebę na słodycz mam nieskończoną.
Sięgam więc po moje nalewki, a że „źródełko” powoli wysycha postanowiłam dziś od rana wyprodukować troszkę tego dobra.

____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 12:32, 20 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Nalewka cytrusow(na zdjęciu pierwsza z lewej)…idealna do zimowej produkcji, bo świeżych owoców jest pod dostatkiem i często bywają w promocji
Nalewka 3 cytrusy
 1 grapfrut
 2 pomarańcze (ewentualnie 4 mandarynki)
 3 cytryny
 alkohol (1 szklanka spirytusu + ½ szklanki przegotowanej zimnej wody)
 ½ kg cukru
 kilka goździków
Cytrusy umyć w ciepłej wodzie i osuszyć. Skórkę obrać z owoców jak najcieniej – odkrawając biały miąższ, który należy także zdjąć z owoców i wyrzucić. Owoce i skórki pokroić w cienkie plastry pozbywając się przy tym pestek, dodać goździki oraz cukier. Całość zalać alkoholem w słoju 5l i odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce, następnie przefiltrować, namoczone alkoholem plastry odcisnąć np. przez gazę, po czym przepuścić przez filtr do kawy lub drobniutkie sitko. Gotową nalewkę rozlewamy do butelek i … można częstować gości.


Druga to nalewka „nawalona malina” – przepis zdobyty całkiem niedawno…bo przy Bożonarodzeniowym stole. Jest pyszna mimo tego, że wykonana z mrożonych owoców. W tej chwili, jeśli ktoś nie ma w lodówce swoich zamrożonych latem malin to w często odwiedzanym dyskoncie spożywczym pod wszystkim znaną nazwą „B” są w dobrej cenie maliny mrożone (6,99 zł za 400 g)
„Nawalona” malina
1.5 kg malin
2 litry napoju „LIMONKA” (Tymbark lub Hortex)
½ l spirytusu
ok. 3 łyżki cukru
Zmiksować owoce, przecedzić przez sito żeby oddzielić pestki (wycisnąć sok).
Do soku dodać „limonkę” i cukier (dodać 3 łyżki cukru i spróbować, jeśli jeszcze mało dodać kolejna łyżkę – wszystko zależy jakie słodkie są maliny). Bardzo powoli wlewać spirytus. Zlać do butelek i zostawić na tydzień niech się „przegryzie”.


Z tego co pozostało po wyciśnięciu soku z malin zrobiłam deser…taka moja wariacja a la „Panna Cotta”.
P.S. Deserów było więcej ale…jakoś się już zjadły...jeszcze przed obiadem



Kolejny słoik to nalewka kokosowa. Pierwszy raz robiłam więc o smaku nic jeszcze nie powiem…choć na pewno w czasie produkcji pięknie pachniała
Nalewka “kokosówka"
 300 g wiórek kokosowych
 250 ml skondensowanego słodzonego mleka
 250 ml skondensowanego niesłodzonego mleka
 250 ml mleka
 250 ml spirytusu

Wiórki kokosowe zalać mlekiem (wszystkie rodzaje) i zagotować na małym ogniu (chodzi o to żeby kokos oddał aromat do mleka) Po lekkim przestudzeniu dodać spirytus, przelać do słoika i odstawić na tydzień do piwnicy. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Stojąc nalewka może się rozwarstwić, ale to naturalny proces, więc wystarczy przed podaniem lekko wymieszać i gotowe.

____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Nikita 12:33, 20 sty 2019


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Mam ochotę zrobić jeszcze wódkę/nalewkę na kukułkach ale receptury brak.
Jeśli więc ktoś ma sprawdzony przepis, uniżenie prosi się o użyczenie takowego …plissss
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies