Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Niebieska 09:03, 07 maj 2014

Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 4
Pani Danusiu bedę wdzieczna za ocenę co mogło dolegać mojemu zbielałemu bukszpanowi, no i czy pozostae (wg zdjęć) są zdrowe czy wymagają jakiejś pomocy? Chciałabym uniknąć w przyszłości straty kolejnych roślin i móc o nie właściwie zadbać. Mam nadzieję, że powyższe zdjęcia są wystarczającej jakości.
Pozdrawiam!
Gardenarium 22:10, 07 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Biały bukszpan do wyrzucenia.



nad tym bym się zastanowiła, co z nim robiłaś? czy aby nie jest przenawożony?



A dwa ostatnie to może być grzyb Volutella buxi, grożny. Sprzyja mu mokra pogoda. Albo zamieranie pędów. Wycinaj porażone pędy, zbieraj liście opadłe, nie polewaj rośliny z wierzchu.

Opryskaj i podlej Mirage plus Topsin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Niebieska 09:43, 08 maj 2014

Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 4
Dziękuję za podpowiedzi.
Białego wyrzucam.
Jeśli chodzi o pozostałe - nie nawoziłam ich właśnie wogóle - tylko regularnie przycinałam - może za bardzo i są teraz za gęste i w środku między gałęziami mają za wilgotno?

Co do podlewania - to rzeczywiście jeśli ja nie podlewałam konewką to mąż zauważyłam podlewał je także po liściach.

Kupię preparaty o których piszesz i opryskam i podleje wszystkie 3 rośliny na wszelki wypadek - mogę tak zrobić?
Pozatym wdrożę zaproponowany przez Ciebie harmonogram oprysków - teraz rozumiem czaalstar lub Mospilan? Jak często stosować te opryski wymienione w harmonogramie w danym miesiącu - jako jednokrotny oprysk jest wspomniany ten paździenik - kwiecień Promanalem.

Do tego podleję Florovitem.

Ola
Gardenarium 00:12, 09 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Promanal na wiosnę, potem przerwa (bo to olej jest i zatyka szparki oddechowe), potem jesienią, jak niskie temp.

Ja tak tego programu nie stosuję.,

Teraz w maju występuje miodówka bukszpanowa, potem przędziorki, a potem chyba nic.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztoflis... 08:38, 12 maj 2014

Dołączył: 12 maj 2014
Posty: 1
Witam. W zeszłym roku wsadziłem duże bukszpany około 1m średnicy. Wiosną przyciąłem a teraz wyglądają tak.. Pryskałem Topsinem a teraz podlewam Florovitem. Co to za choroba? Proszę o pomoc.
Gardenarium 20:23, 12 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obskub je z tych brzydkich listków i gałązek. opryskaj Topsinem, niektóre listki są zmiażdżone chyba tępymi nożycami, albo niewłaściwym terminem cięcia.

Potem, czyli za tydzień opryskaj nawozem do bukszpanów. mamy nowy nabytek w naszym sklepie, specjalny do topiarów z bukszpanu, ja już swoje opryskuję od kilku tygodni.

Nie jest tani, ale bardzo wydajny i na cały sezon mi starczy jednao opakowanie, a bukszpanów mam cały ogród

Link do nawozu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Donic 20:36, 13 maj 2014

Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 13
Danusiu jestem odtajnionym cichym wielbicielem tego wątku. Zamówiłem u Was ten nowy nawóz. Opryskiwać nim powiedz proszę czy podlewać ? Czy dobrze wyczytałem że opryskiwanie np Florovitem czy własnie tym nawozem jest troszkę bardziej pracochłonne ale skuteczniejsze ?
____________________
Gardenarium 22:59, 16 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja teraz opryskuję angielskim, w końcu mus wypróbować na swoich, jestem mile zaskoczona efektami, to chyba ten wyciąg - wodorosty sprawiły
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Donic 10:08, 17 maj 2014

Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 13
Ja tez zaraz zaczne pryskac. Teraz jestem w trakcie opryskow mospilanem na przemian z T+Mirage. Niby ie choruja ale kupilem 45 kul lo 90cm i przssadzilem z za Wroclawia pod Lublin. Mam zamiar teraz je dopiescic wyciac z nich klocki i za dwa lata zrobic z nich zywoplot na swojej dzialce



____________________
malkul 10:54, 23 maj 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Danuś pomożesz?
A teraz najgorsze
Jeden z bukszpanów tych nowo posadzonych wygląda dziś tak

Liście najpierw zrobiły sie białawe i takie papierowe w dotyku, a dzis to jest suche



____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies