Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Zeta 22:58, 24 kwi 2014


Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 5860
Pomóżcie co się dzieje z moimi bukszpanami????


Hmm jak im pomóc???????
____________________
Zeta-Roztoczanskie-klimaty
Gardenarium 14:51, 25 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kropki świadczą o przędziorkach. Talstar albo inny przędziorkobójczy.

Florovit w korzenie - w płynie daj dla zasilenia. Odzyska kolor.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:44, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bukszpanowo napisał(a)
Witam,
Dzis podlewając moje bukszpany odkryłam niepokojące zjawisko.
Bukszpany kupiłam w szkółce. 2 duże kule. Zastanawiam sie czy one nie były juz chore. Na balkonie nie miały szans sie zarazić ponieważ nie mam nic innego na balkonie.
Na liściach pojawił sie biały pyłek który przypomina sztuczny śnieg.
Prosze o informacje co to jest i jak to wytepic?
Prosze o pomoc bo nie chce aby padły mi moje 2 piękne kule.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:44, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miodówka bukszpanowa. Typowy szkodnik w maju.


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow


Miodówka bukszpanowa - to pluskwiak, który żeruje na dolnej stronie liści powodując, że blaszki liściowe zwijają się jak główki kapusty i widoczne są zielone larwy z woskowymi, białymi nićmi. Blaszki liściowe wybrzuszają się. Zwalczanie - październik do kwietnia Promanal, potem Mospilan, Confidor

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fudge 12:04, 02 maj 2014


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 3


Witam wszystkich. To mój pierwszy bukszpan i niestety ogromna hodowlana porażka ;(
Kupiony w markecie dwa lata temu jako dorosły okaz. Około pół roku po zakupie zaczął wyglądać gorzej, radziłam się tutaj na forum.
Podlewałam go Florovitem, opryskiwałam od szkodników. W zimie był zabezpieczony przed mrozem, podlewany gdy temperatury były plusowe. Dodam że stoi na zabudowanym balkonie, od strony południowo wschodniej, częściowo zacienionej. Obserwuję go bacznie od kilku tygodni i nic się dzieje! Żadnych nowych pędów... Jakiś czas temu podłałam florovitem z jednoczesnym opryskiem, ale mam wrażenie że on po prostu już nie żyje, litski są "papierowe" i "szeleszczące" mimo że wciąż zielone jestem załamana, bo wydaje mi się że dbałam o niego, czy da się go jeszcze uratować? może obciąć większość ? czy już szans nie ma? Aż mi wstyd...
Pomocy...

____________________
Gardenarium 14:35, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zmarzł. jest do wyrzucenia. Wsadź nowy i zapomnij o starym..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Niebieska 21:28, 05 maj 2014

Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 4
Witam,

Proszę o pomoc
Jeden z moich bukszpanów po zimowaniu w garażu zbielał zupełnie, już w garażu liście zaczeły matowieć, zawijać się do środka i cały bukszpan jakby "zamykać" listkami.

Pozosałe 3 są ok i nawet zaczeły już wypuszczać sporo młodych listków (obecnei już na tarasie).
Mają jednak lekko rdzawe liscie u podstawy a jeden liałe plamki. Na jednym zauwarzyłam w jednym miejscu sporą pajęczynę ale nie wygląda mi ona na szkodnika bo nigdzie indzuej na nim na listkach ani na gałęziach nie widzę pajęczyn czy larw.

W załączeniu przesyłam zdjęcia.

Proszę o pomoc:
- co sie stało z bukszpanem który zbielał i czy jest już do wyrzucenia
- czy pozosałe bukszpany są zdrowe czy rdzawe liście i plamki świadczą o jakimś szkodniku?

Pozdrawiam!
Gardenarium 22:00, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zbielały jest do wyrzucenia, pozostałe pokaż fotki.

Szkodniki bukszpanów



Wzdymacz bukszpanowy - listki są poskręcane, szczególnie na wierzchołkach, samice żerują od spodu liści. Zwalczanie - Talstar

Przędziorek bukszpanowiec - żeruje na liściach, wysysając soki. W miejscach żerowania tworzą się drobne, żółte cętki, zlewając się potem w plamy. Liście żółkną i zasychają. Zwalczanie - w październiku do kwietnia opryskujemy olejem parafinowym, Promanal, a w okresie wegetacji Polysect.

Miodówka bukszpanowa - to pluskwiak, który żeruje na dolnej stronie liści powodując, że blaszki liściowe zwijają się jak główki kapusty i widoczne są zielone larwy z woskowymi, białymi nićmi. Blaszki liściowe wybrzuszają się. Zwalczanie - październik do kwietnia Promanal, potem w okresie lata Mospilan, Confidor

Jeśli chodzi o szkodniki, to lepiej nie czekać na pojawienie się objawów, lecz opryskiwać profilaktycznie, zanim szkodniki się pojawią.

Skorupik jabłoniowy - pędy zamierają, widoczne są na nich brązowe lub szare tarczki owadów w kształcie przecinka. Zwalczanie - oprysk w maju Mospilan, Actellic
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fudge 22:50, 05 maj 2014


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Zmarzł. jest do wyrzucenia. Wsadź nowy i zapomnij o starym..

Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Oj, tego się nie spodziewałam...
Donica stała na styropianie, boki w styropianie, na około folia bąbelkowa a całość (łącznie z koroną) w agrowłókninie "zimowej" - czy to za mało, czy po prostu z bukszpanami w donicach ciężko przewidzieć?
____________________
Niebieska 10:13, 06 maj 2014

Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 4
Dodaję zdjęcia - nie wiem dlaczego poprzednio się nie załączyły


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies