Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Agatan24 10:26, 16 kwi 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Witam czy na moje młode bukszpany wystarczy mospilan 20 Sp czy coś jeszcze i kiedy je opryskać?


A czy mogę opryskać tym mospilanem trzmielinę, bo zauważyłam dzisiaj że zwijają jej się listki i opadają, nie wiem co to bo jest wsadzona niedawno i już się takie coś z nią dzieje.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
ElaB 18:29, 22 kwi 2014

Dołączył: 15 kwi 2014
Posty: 17
Witam wszystkich po świętach. W ubiegłym tygodniu posadziłam trzy małe krzaczki bukszpanu. Dzisiaj zauważyłam na nich jakieś szkodniki. Może ktoś wie co to jest i czym je zwalczyć? Z góry dziękuje za pomoc
____________________
Gardenarium 20:39, 22 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agatan24 napisał(a)
Witam czy na moje młode bukszpany wystarczy mospilan 20 Sp czy coś jeszcze i kiedy je opryskać?


A czy mogę opryskać tym mospilanem trzmielinę, bo zauważyłam dzisiaj że zwijają jej się listki i opadają, nie wiem co to bo jest wsadzona niedawno i już się takie coś z nią dzieje.


Ja bym oberwała żólte listki niczym nie pryskała, Mospilan jest na szkodniki a tutaj takich objawów nie widzę

W trzmielinie o tej porze opadają stare liście, więc pokaż zdjęcie objawów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:40, 22 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ElaB napisał(a)
Witam wszystkich po świętach. W ubiegłym tygodniu posadziłam trzy małe krzaczki bukszpanu. Dzisiaj zauważyłam na nich jakieś szkodniki. Może ktoś wie co to jest i czym je zwalczyć? Z góry dziękuje za pomoc


Zauważyłaś szkodniki, ale jakieś, a więc jak one wyglądają? Przydałoby się zdjęcie, to pytanie zbyt ogólne

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow

Szkodniki

Wzdymacz bukszpanowy - listki są poskręcane, szczególnie na wierzchołkach, samice żerują od spodu liści. Zwalczanie - Talstar

Przędziorek bukszpanowiec - żeruje na liściach, wysysając soki. W miejscach żerowania tworzą się drobne, żółte cętki, zlewając się potem w plamy. Liście żółkną i zasychają. Zwalczanie - w październiku do kwietnia opryskujemy olejem parafinowym, Promanal, a w okresie wegetacji Polysect.

Miodówka bukszpanowa - to pluskwiak, który żeruje na dolnej stronie liści powodując, że blaszki liściowe zwijają się jak główki kapusty i widoczne są zielone larwy z woskowymi, białymi nićmi. Blaszki liściowe wybrzuszają się. Zwalczanie - październik do kwietnia Promanal, potem w okresie lata Mospilan, Confidor

Jeśli chodzi o choroby, to lepiej nie czekać na pojawienie się objawów lecz opryskiwać profilaktycznie, zanim szkodniki się pojawią.

Skorupik jabłoniowy - pędy zamierają, widoczne są na nich brązowe lub szare tarczki owadów w kształcie przecinka. Zwalczanie - oprysk w maju Mospilan, Actellic
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElaB 21:30, 22 kwi 2014

Dołączył: 15 kwi 2014
Posty: 17
Próbowałam wkleić zdjęcie, ale mi się nie udało. To małe białe żyjątka na końcowkach młodych pedow roslinki.


____________________
Agatan24 21:39, 22 kwi 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Gardenarium napisał(a)


Ja bym oberwała żólte listki niczym nie pryskała, Mospilan jest na szkodniki a tutaj takich objawów nie widzę

W trzmielinie o tej porze opadają stare liście, więc pokaż zdjęcie objawów.


Witam.
Bukszpany nie mają żółtych listków tylko są zeschnięte i zaczynają zasychać od końcówek.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
Gardenarium 23:28, 22 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ElaB napisał(a)
Próbowałam wkleić zdjęcie, ale mi się nie udało. To małe białe żyjątka na końcowkach młodych pedow roslinki.





Miodówka bukszpanowa - to pluskwiak, który żeruje na dolnej stronie liści powodując, że blaszki liściowe zwijają się jak główki kapusty i widoczne są zielone larwy z woskowymi, białymi nićmi. Blaszki liściowe wybrzuszają się. Zwalczanie - październik do kwietnia Promanal, potem w okresie lata Mospilan, Confidor
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElaB 08:11, 23 kwi 2014

Dołączył: 15 kwi 2014
Posty: 17
Bardzo dziekuję za pomoc
____________________
Gardenarium 10:46, 23 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agatan24 napisał(a)


Witam.
Bukszpany nie mają żółtych listków, tylko są zeschnięte i zaczynają zasychać od końcówek.


Masz dwa powody tego stanu, albo błędy w uprawie i brak składników pokarmowych, te listki już nie odzyskają zdrowego wyglądu i żeby w razie czego nie rozprzestrzeniać choroby (jeśli to choroba) - oberwij je, Moja rada miała jakiś sens, nie ma cudów, że oprysk naprawi już uschnięte listki, chyba nie chcesz aby bukszpan wyglądał na obeschniętego??

Dlatego tak jak pisałam wcześniej, oberwij te listki. Następnie opryskaj Topsinem i podlej Topsinem, Za tydzień podlej Florovitem w płynie (rozcieńczonym jak podano na opakowaniu). Młode listki wyglądają zdrowo, a więc pozbądź się brzydkich, by nie szpeciły rośliny



1- wg mnie przemarzły albo słońce przypaliło młode delikatne listki.
2 - albo niedobór mikroelementów, albo choroba grzybowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agatan24 12:29, 23 kwi 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Gardenarium napisał(a)


Masz dwa powody tego stanu, albo błędy w uprawie i brak składników pokarmowych, te listki już nie odzyskają zdrowego wyglądu i żeby w razie czego nie rozprzestrzeniać choroby (jeśli to choroba) - oberwij je, Moja rada miała jakiś sens, nie ma cudów, że oprysk naprawi już uschnięte listki, chyba nie chcesz aby bukszpan wyglądał na obeschniętego??

Dlatego tak jak pisałam wcześniej, oberwij te listki. Następnie opryskaj Topsinem i podlej Topsinem, Za tydzień podlej Florovitem w płynie (rozcieńczonym jak podano na opakowaniu). Młode listki wyglądają zdrowo, a więc pozbądź się brzydkich, by nie szpeciły rośliny



1- wg mnie przemarzły albo słońce przypaliło młode delikatne listki.
2 - albo niedobór mikroelementów, albo choroba grzybowa.


Dziękuję Danusiu.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies