Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moja "przyziemna" :) pasja

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja "przyziemna" :) pasja

Wiolka5_7 09:17, 02 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20758
Popytaj Danusi,bo ona ma z takiego granitu schody
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
UlaB 10:15, 02 wrz 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Jagida, ja mam schody wejsciowe i taras z tylu zrobione w granicie plomieniowanym. Nie mam porównania z tym drugim ale nasz nie jest klopotliwy. Czyścimy 2 razy w roku myjką ciśnieniową i wtedy m. kladzie na to jakis impregnat poglebiający kolor. Nie jest to chyba obowiązkowe ale my to robimy. Po tym woda nie wsiąka w kamien, a jego barwa jak wynika z nazwy pogłębia się. Z przodu mamy taki czekoladowy brąz (w zblizeniu czekolada z dodatkiem czarnego), z tylu mamy jasniejszy ale tez z brązem.
Z obi stron kamien lezy od ok. 9 lat. Nie ma zaciekow, zwapnien itp. Taraz mamy niezadaszony i stoja na nim donice - nic sie pod nimi nie dzieje. Z przodu jest zadaszenie wiec troche mniej wody na powierzchni ale schody mokną duzo bardziej niz podest - roznicy nie widzimy. W obu miejscach podstopnice i cokoły są polerowane.
A, jeszcze dodam, ze na tym ciemnym widac roznice w barwie po nalozeniu poglebiacza, na tym jasnym wlasciwie nie, ale nakladamy to samo dla zabezpieczenia. Szary pewnie bedzie sie zachowywal tak jak nasz jasny - nie widac na tym paprochow czy kurzu. My jestesmy bardzo zadowoleni z wyboru.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Aneta1309 11:22, 02 wrz 2020


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 1964
Mam schody z szarego granitu i jestem z nich mega zadowolona.
Brudu na nich nie widać, trochę wstyd ale myję je bardzo rzadko bo nie widzę potrzeby łatać że ścierą dla samego latania.
Czasem je zamiotę z kurzu i tyle.
____________________
Aneta - Jak więcej błędów nie popełnić......?
ElzbietaFranka 22:23, 03 wrz 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 14067
Jagodaa napisał(a)
Żegnam się ostatecznie z kłosownicą. Od połowy lata wygląda mało efektownie, delikatnie mówiąc.



Miejsce śłoneczno-półcieniste.

Pierwsza myśl - podstawowa zielona hakone
Druga myśl - Hameln - jest też na przeciw w Anabell
Trzecia myśl - s. jesienna, jest wszędzie mało kłopotliwa i szybko zielona

Co wybrać? :/

Wiosną muszę przesadzić zza brzóz Gracki, mają za ciemno i się pokładają.



Witam Jagoda

Przeczytałam dosyć sporo stron twojego watka i zatrzymałam się na tej focie.

Przede wszystkim trudno będzie aby pod brzozami co kolwiek rosło wszystko do pewnego czasu. Brzoza to okropna pijawka i bardzo dominuje nad wszystkimi roślinami które rosną pod nią.
Ze swojej praktyki wiem, że wszystkie np. róże, horty, nawet trawy musiałam po wysadzać. Mam 2 m od brzóz posądzony żywopłot widać od razu tam gdzie nie rosną brzozy żywopłot z tui jest bardzo gęsty a tam gdzie brzozy rosną bardzo rzadki.

Przyczyną schnięcia trawy jest to, że brzozy pożerają i wypijają wszystko spod roślin. Mają bardzo płytki system korzeniiwy. Prawie na wierzchu.

Nie wiem jak wyglądają gracki które rzeczywiście powinny mieć dużo słońca nie powinny się pokładać są bardzo szerokie górka.

Moim zdaniem czy nie lepiej posadzić pod tymi brzozami np rumianke japonska, zrobic obwódkę z żurawki jest tyle pięknych kolorów. Albo jeszcze wrzosy będą współgrać nie potrzebują tyle wody.

Jeżeli chodzi o bergenie bez problemu się przyjmują o każdej porze nawet 10 cm korzenia i po 2 tygodniach wypuszczają liście. Córkami dużego korzenia bo mają takie długie badyle po wsadziłam do ziemi. I mam teraz bergenie od groma.


Pozdrawiam

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Jagodaa 22:35, 03 wrz 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Elu,na razie tak na szybko odpowiem, gracki wyglądają tak. Wiosną były dzielone.








Wydaje mi się, że one są takie głównie z braku światła. Mają około 170cm.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Juzia 09:21, 04 wrz 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 39447
Nie wyglądają na wysuszone

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
polinka 09:45, 04 wrz 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Miskanty jak mają sucho to od razu widac po zdzbłach. zwijają sie w podobny sposób jak hakonechloa.
Jagódka a one tam nie mają za ciasno? U mnie Gracki się rozkładją na boki jak mają za mało miejsca.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Jagodaa 09:48, 04 wrz 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Słuchajcie, one mają półcień tam, wody mają dobre ilości, nigdy nie są zwinięte, w przeciwieństwie do tych, które mam w słońcu. Na wiosnę je przesadzam, bo nie ma sensu ich w tym miejscu męczyć.

Nie do końca wiem, czy pomysł z dwoma rzędami irysów się tam sprawdzi, ale trzeba próbować . Żywopłot z cisa też dostanie więcej światła dzięki temu.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Jagodaa 09:49, 04 wrz 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Poli, w jakich odległościach je posadzić?
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
polinka 09:53, 04 wrz 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Jagodaa napisał(a)
Poli, w jakich odległościach je posadzić?


Minimum metr od siebie.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies