Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Karla_os 21:01, 23 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 4
Toszka napisał(a)


Wiosenne cięcie jest pobudzające, a sierpniowe formujące.



Dziekuje bardzo, zatem w sierpniu zabiorę się za dół. A czy teraz jeszcze można wykonać to cięcie pobudzające czy już za późno?
OlaLila 21:40, 07 lip 2019

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
Marianna napisał(a)
Witam serdecznie. Mam problem z grabami posadzonymi we wrzesniu ubiegłego roku. Sa posadzone pod włókniną. Na wiosne bardzo ładnie przyrosły. Ścięłam je niedawno na ok. 30cm. Niestety już od pewnego czasu około połowa drzewek ma liście pokryte ciemnymi plamkami, są jakby pozbawione koloru. Bardzo prosze o podpowiedź co to może być.


Możesz sprawdzić dokładniej w wątku o chorobach grabów:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/862-choroby-i-szkodniki-grabow
Obstawiałabym grzyba.

Młode sadzonki mogą być osłabione z powodu suszy - dopilnuj, żeby ich nie przesuszyć póki się dobrze nie ukorzenią.
Rozważ usunięcie włókniny i położenie ściółki, np. z kory
OlaLila 21:54, 07 lip 2019

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
karolinanie napisał(a)
Pani Danusiu czy są chude jak patyki? Nie powiedziałabym, do swojego wzrostu są proporcjonalne. Są ładnie rozgałęzione od góry do dołu. Z tego co wiem grab nie ma przybierać na grubości tylko gęstości- tak więc chodzi chyba o to by pozostały patykami a rozgałęziły się. Poza tym obwód tych grabów to 6-10cm to już chyba nie takie patyki.
Tak jak pisałam od góry nie zostały jeszcze przycięte.
Za nami 2 dni wichur, żaden się nie pochylił ani nie przewrócił. Jak miałoby wyglądać to palikowania jako płot aby ten "płot" nie szpecił?


Karolinanie, Pani Danusia dobrze oceniła stan grabów - w końcu jest ekspertem.
Żeby te chude patyki się zagęściły trzeba je skrócić.
Stawiałabym, że nawet o 1/3, właśnie po to, żeby żywopłot był gęsty a nie szpaler chudych drzewek.
Obwód pnia nie ma tu nic do rzeczy.

Jak szpaler dostanie liści to nie będzie już taki opływowy dla wiatru..
OlaLila 21:59, 07 lip 2019

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
karlos napisał(a)



Piękny i gęsty szpaler

Co ile są posadzone?
Czy posadzenie ich tuż przy siatce było celowe?
Nie będzie potrzebne cięcie ich od strony sąsiada?
Czy między rabatą wysypaną korą a trawnikiem zastosował Pan jakieś obrzeże?
karlos 09:42, 08 lip 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
OlaLila Na pierwszej fotce widać jak były sadzone, patyczki co 30cm w jednym rzędzie. Tak posadziłem przy samej siatce, z 2 stron mam pole, więc ogolę równo z siatką, a z sąsiadem tez nie mam problemów Trawnik od kory jest oddzielony "kancikiem" w stylu angielskim. Raz w sezonie "oblatuję" wszystkie rabaty, jest ładnie, naturalnie i bez większych problemów. Zresztą można zobaczyć w moim wątku
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Bartela 20:46, 31 lip 2019

Dołączył: 15 cze 2019
Posty: 2
no dobrze,a co z cieciem? ciąc teraz? przyciolem niektore graby, ale widze ze znow wychodza za linie i niewiemm czy ciac korygujaco czy w tym sezonie zostawic....chyba opinia ze grab wolno rosnie jest na wyrost, bo to bedzie 3 ciecie w tym sezonie, a drzewka rosna jak wsciekle, z 1 m przyrostu zaobserwowalem, czy to normalne w roku posadzenia?
Tony 09:06, 06 wrz 2019

Dołączył: 06 wrz 2019
Posty: 2
Witam,
prześledziłem wątek o grabach i muszę dopytać o jedną kwestię.
Wzdłuż ogrodzenia (kształt L) mam posadzone tuje (kórnik). Ładnie rosną i powoli osiągają wg mnie docelową wysokość - około 2,3m. Pozostaje teraz przycinać, powinny się pięknie zagęścić i stworzyć ścianę.
Wzdłuż tego ogrodzenia (które jest od strony ogrodu) mam mnóstwo sąsiadów dom szeregowy i bliźniak.
W bliskiej odległości od ogrodzenia mam taras, a za płotem balkon i okna sąsiada, które będą nad moimi tujami.
Dla pełnej informacji - w samym narożniku (ok 4,5m od ogrodzenia) rośnie platan, który też już powoli nabiera kształtu
Chciałbym przed żywopłotem, posadzić kolumnowe drzewa - graby fastigiata.
W taki sposób, żeby prowadzić na wysokość około 1,0-1,2 sam pień - żeby nie zabierał miejsca na trawniku, a żeby korony były ponad żywopłotem, i tym samym lokalnie przysłoniły trochę ogród.
Myślałem żeby sadzić co około 2,5m, nie chcę uzyskać pełniej ściany, powinny być luźno rozstawione. W newralgicznym miejscu mam już posadzone buki Dawyck Gold, które powinny uzupełnić przestrzeń (ale na nie się nie doczekam).
W wątku kilka razy przewijał się temat, żeby nie łączyć krzewów w drzewami.
Co sadzicie o moim pomysle? Wskazówki mile widziane
Tony 15:28, 09 wrz 2019

Dołączył: 06 wrz 2019
Posty: 2
Witam, ponownie,
chyba decyzja podjęta, sadzę przed linią żywotników graby fastigiata, ale nie na całej linii tylko w obrębie tarasu.
szerokość do żywopłotu to około 3,0m.
Czy odległość między grabami - około 2,5m, będzie w porządku? Czy może sadzić gęściej?
Czy odległość około 1,2m od żywopłotu będzie w porządku?
Jedyna kwestia której nie jestem pewien to czy dosadzać przed/pomiędzy grabami buki (bo jednak wymagają przesadzenia).
W dalszej części ogrodu chcę posadzić brzozy ale to już zupełnie inna historia.....
doliwka 16:04, 22 wrz 2019


Dołączył: 27 gru 2017
Posty: 48
Nie przeglądałam się ostatnio moim grabom. I dziś widzę taki obrazek. Co z tym robić? Czym opryskac?
Przyznaje że w tym roku raczej zaniedbalam moje graby.
Może to objawy braku jakiś substancji w glebie?
____________________
Początek początku
Toszka 18:35, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Doliwko, przede wszystkim sprawdź ph.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies