Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Gardenarium 13:53, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tasiu napisał(a)
Czy przyszły tydzień to nie będzie już za późno na sadzenie graba? Będą miały liście. Czy codzienne podlewanie załatwi sprawę? Ma być z tego żywopłot.


Wszystko zależy od tego, czy są z gołymi korzeniami, czy w doniczkach 100% korzeni. Jeśli kopane to za późno z liśćmi. a jeśli w doniczkach to sadź. Podlewaj bo wieje i wysycha.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolinanie 13:06, 28 kwi 2019

Dołączył: 19 mar 2018
Posty: 6
Pani Danusiu czy są chude jak patyki? Nie powiedziałabym, do swojego wzrostu są proporcjonalne. Są ładnie rozgałęzione od góry do dołu. Z tego co wiem grab nie ma przybierać na grubości tylko gęstości- tak więc chodzi chyba o to by pozostały patykami a rozgałęziły się. Poza tym obwód tych grabów to 6-10cm to już chyba nie takie patyki.
Tak jak pisałam od góry nie zostały jeszcze przycięte.
Za nami 2 dni wichur, żaden się nie pochylił ani nie przewrócił. Jak miałoby wyglądać to palikowania jako płot aby ten "płot" nie szpecił?
Helen 09:10, 04 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Czy można jeszcze przesadzać graby? Czy poczekać do jesieni?
____________________
Helen - Hortensjowo
Karla_os 23:57, 06 cze 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 4
Witajcie, posadzilismy 8 szt grabow Lucas, w szpalerze. Mają teraz ok 2 m wysokości. Chciałam je uformować na kształt takich szczepionych na pniu. Niestety nie było takich w żadnej szkółce, ale Pani u której kupiłam te, zapewniła ze można je formować w dowolnym kształcie. Moje pytanie - jak się za to zabrać? Dobrze mysle, żeby wyciąć dolne gałęzie koło lipca, co ograniczy ich wyrastanie, następnie na wiosnę przyciąć górę, żeby pobudzić do wzrostu? Bede wdzieczna za każdą radę.
karlos 13:42, 12 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Moje graby były sadzone jako 30cm patyczki wiosną 2017r i w pierwszych 2 latach, cięte pojedyncze gałązki sekatorem. Zagęszczały się ładnie. W tym sezonie pierwsze cięcie nożycami "pod linijkę" na wysokość 70cm. Miejscami są jeszcze braki, bo nie wszystkie rosły równo, ale w tym roku powinny się już wyrównać.




____________________
Karlos Samotnia pod lasem
karlos 13:43, 12 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
karolinanie napisał(a)
Pani Danusiu czy są chude jak patyki? Nie powiedziałabym, do swojego wzrostu są proporcjonalne. Są ładnie rozgałęzione od góry do dołu. Z tego co wiem grab nie ma przybierać na grubości tylko gęstości- tak więc chodzi chyba o to by pozostały patykami a rozgałęziły się. Poza tym obwód tych grabów to 6-10cm to już chyba nie takie patyki.
Tak jak pisałam od góry nie zostały jeszcze przycięte.
Za nami 2 dni wichur, żaden się nie pochylił ani nie przewrócił. Jak miałoby wyglądać to palikowania jako płot aby ten "płot" nie szpecił?


jeśli to nie tajemnica to ile mają te graby (wiek, wysokość) i ile kosztowała 1szt ???
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Toszka 06:37, 14 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Karla_os napisał(a)
Witajcie, posadzilismy 8 szt grabow Lucas, w szpalerze. Mają teraz ok 2 m wysokości. Chciałam je uformować na kształt takich szczepionych na pniu. Niestety nie było takich w żadnej szkółce, ale Pani u której kupiłam te, zapewniła ze można je formować w dowolnym kształcie. Moje pytanie - jak się za to zabrać? Dobrze mysle, żeby wyciąć dolne gałęzie koło lipca, co ograniczy ich wyrastanie, następnie na wiosnę przyciąć górę, żeby pobudzić do wzrostu? Bede wdzieczna za każdą radę.


Wiosenne cięcie jest pobudzające, a sierpniowe formujące.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
karlos 08:18, 14 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Toszka napisał(a)


Wiosenne cięcie jest pobudzające, a sierpniowe formujące.


czy technicznie rzecz biorąc, wykonuje się je inaczej ???
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Bartela 09:47, 15 cze 2019

Dołączył: 15 cze 2019
Posty: 2
Witam,
mam pytanie posadzilem grab na zywoplot na poczatku marca tego roku, sadzonki ok 70-100cm, przyciolem je na wysokosc ok 25 cm, raczej wypuscily galezie w polowie maja ok 35-40 cm, gdzies wyczytalem zeby je znow przyciac na 20-25 cm, pytanie moje jest takie czy tak zrobic czy zostawic do przyszlego roku i wtedy skrocic?
Marianna 22:09, 22 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 3
Witam serdecznie. Mam problem z grabami posadzonymi we wrzesniu ubiegłego roku. Sa posadzone pod włókniną. Na wiosne bardzo ładnie przyrosły. Ścięłam je niedawno na ok. 30cm. Niestety już od pewnego czasu około połowa drzewek ma liście pokryte ciemnymi plamkami, są jakby pozbawione koloru. Bardzo prosze o podpowiedź co to może być.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies