Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Mazan 11:37, 22 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piter3

"Galaretę" tworzą telia Gymnosporangium, a są również inne rdze. Oprócz tego możliwy jest atak fusarium, o którym nic nie pisałeś. Galaretowate narośla wyrastają po ok 2 - 3 latach. Wcześniej są tylko żółto pomarańczowe przebarwienia. Podane środki zwalczają szerszy asortyment chorób dlatego są stosowane także na parcha drzew owocowych i mączniaka rzekomego krzewów jagodowych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Evsien 13:52, 26 sie 2019

Dołączył: 26 sie 2019
Posty: 1
Dzień dobry,
Dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodem i niestety rezultaty widać
Część choinek zaczęła brązowieć i gubić igły. Nie widzę na nich żadnych szkodników. Iglaki są posadzone w dwóch rzędach i przód ma się bardzo dobrze, a te w drugiej lini marnieją z każdym dniem. Mamy na działce problem z wodą - gleba gliniasta podmokła. Czy może tak być, ze iglaki usychają z przelania? Czy przesadzenie ich w inne miejsce coś pomoże? Czy Waszym zdaniem problem jest zupełnie inny? Frasery zbrązowiały, ale prawie się nie sypią, a świerki gubią igły z każdym dniem.
Iglaki były sadzone w czerwcu tego roku z donic ze szkółki.
Czy jakieś nawożenie może uratować sprawę, czy już po temacie?
Będę ogromnie wdzięczna za całą pomoc.
blackstork 23:33, 30 sie 2019


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Tuja Golden Globe dziwnie zaczęła brązowieć, czy da się ją jeszcze uratować?



____________________
Wojtek - Ogród etapami
ferra 21:50, 23 wrz 2019

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Prosze o pomoc w identyfikacji przyczyny wygladu tujek.

Mam tuje Szmaragd i szmaragd gold, kupione w odstepie tygodnia, posadzone jakis miesiac temu. Tujki wygladaly zdrowo przy kupieniu. Mialy spore korzenie. Wsadzone w dolki w mieszanka ziemi rodzimej, torfu i kompostu. Przed wsadzeniem staly 15 minut w wiaderku z woda.

Pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu wygladaly ladnie. Od jakis 2 tygodni ich stan sie pogarsza. Brazowieja od srodka i zaczyna sie to na dole i wedruje w gore rosliny.

Podlewam je konewka co 2-3 dni, maja usypane kopczyki, zeby woda nie uciekala przy podlewaniu.

Czy to normalny objaw po posadzeniu tui, musza "odchorowac"? Plus do tego postepujaca jesien? Za mala /za duza ilosc wody?
Co moge dla nich jeszcze zrobic?

Bede wdzieczna za pomoc.







infosman 15:40, 24 cze 2020

Dołączył: 24 cze 2020
Posty: 1
Witam,
mam problem z moimi świerkami. 3 tygodnie temu pryskane Maspilanem, ponieważ zaatakował je ochojnik. Teraz zauważyłem, że zaczynają brązowieć od dołu i od środka ( nie wszystkie, ale dużo).
Zrobiłem zdjęcie.
Czy ktoś potwierdzi, że to może być przędziorek, lub podpowie co to może być i czym to zwalczyć?
Grzegorz334 10:05, 19 mar 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6
Jak przygotować roztwór do oprysku z siarczanu magnezu?? Ile gram rozpuścić na ile litrów wody? Ktoś coś??
Gardenarium 21:41, 17 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
michal_k napisał(a)
Witam,

Niektóre szmaragdy na działce są piękne, soczyście zielone natomiast pojedyncze sztuki takie, jak poniżej. MOżliwe przyczyny? Nie mam agrowłókniny, ściółkuję korą

Według mnie -
1. choroba grzybowa
2. za dużo nawozu

Inne pomysły?


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukaszamator... 21:41, 17 maj 2021

Dołączył: 25 sie 2019
Posty: 9

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Brązowienie szmaragdów zamkn.

Witam! Pozwól, że podłącze się pod Twoją temat ale mam podobny problem. Tuje od dołu do połowy zrobiły się brązowe. Sadzone były na jesień. Na wiosnę wszystko było w porządku ale do czasu. Na wiosnę robiliśmy dwie rzeczy:nawiezlismy nawozem Yara mila complex i podsypaliśmy korą. Teraz moje pytanie? Czy tuje zostały przenawożene czy z korą może być coś nie tak? Grzyb czy coś? Mamy posadzone ok 80 sztuk wszystkie wyglądają podobnie.
Bardzo proszę o pomoc.
Agrabka 13:38, 17 wrz 2021

Dołączył: 17 wrz 2021
Posty: 1


Witam serdecznie, wklejam zdjęcia moich iglakow. Zaczęło się na wiosnę od sosen himalajskich, całe obumarły. Wyglądały jakby zmarzły. Usunęłam. Były kilkuletnie i niewielkie. W tej chwili zauważyłam na sosnie czarnej bardzo dużo opadających żółtych igieł na zeszłorocznych przyrostach. Poczytałam i pasuje na osutke, ale wolę się upewnić. Niedaleko jest jodła koreańska też coś dziwnego się z nią dzieje. Czy osutka może atakować też jodły. Wklejam też zdjęcia kododrzewinek i ostatniej sosny himalajskiej. Proszę o pomoc w diagnozie i sposoby walki.

Gardenarium 21:40, 17 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U sosen normalne jest zamieranie starszych igieł, stąd nie lubię sosen, bo gdy ich nie zdejmiesz, wyglądają okropnie
Ja tutaj nie widzę choroby. Pozostałe igły sosny wyglądają na zdrowe.

Jodła koreańska - nie wiem, nie sadzę bo atakuje je przędziorek. Nie lubię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies