Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

nicram07 09:19, 29 maj 2017

Dołączył: 28 maj 2017
Posty: 4
Mazan

to ile je podlewać? raz dziennie 10-15 minut kropelkowo wystarczy?

mam też paręnaście krzaków posadzonych na podłożu do iglaków i objaw jest identyczny
Mazan 09:46, 29 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nicram07

Przyczyną może być ciężka gleba i zatrzymanie wody. Jeżeli Saprol nie pomógł to jedynie wymiana podłoża i podlanie sportakiem alpha. Rośliny są bardzo osłabione i grzyby odglebowe mogły wzmóc działanie czynników fizjologicznych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aleksandra_g 10:09, 29 maj 2017


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
Mazan napisał(a)
Aleksandra_g

Nie wybawco.
Mogę się mylić, ale bardzo przypomina opadzinę igieł. Moje świerki podobnie wyglądają. Zastosuj Topsin i po 7 dniach dithane. Jeśli trzeba powtórzyć.



Pozdrawiam


Dziękuję tak zrobię
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
nicram07 19:09, 29 maj 2017

Dołączył: 28 maj 2017
Posty: 4
Mazan

Dzięki za zainteresowanie
wymiana podłoża nie wchodzi w grę gdyż wymieniane było w tym roku na wiosnę
sportak alpha nie dostepny nawet w internecie

może ktoś ma inny pomysł?
Mazan 21:58, 29 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nicram07

Mirage to to samo


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
JanWisniewski 19:49, 29 cze 2017

Dołączył: 29 cze 2017
Posty: 1
Witam serdecznie. Stricta, drugi rok tak wyglądają cały czas, gleba IV b, piaszczysto ilasta , nawadnianie w/g potrzeb, nawożenie oszczędne, pH 4,8. Czemu żółknie, 15 sztuk, większość wygląda tak lub podobnie?
Mazan 12:46, 30 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Żywotniki nie lubią gleb kwaśnych. Żywotnik wschodni /Thuja orientalis/ 6 - 7,5 pH, natomiast żywotnik zachodni /Thuja occidentalis/ 7 - 8 pH. Przy tak niskim odczynie występuje blokowanie przyswajania, zwiększa podatność na choroby infekcyjne, a choroby fizjologiczne zawsze wystąpią jeśli są nieodpowiednie warunki glebowe. Żółte przebarwienia są często objawem nieodpowiednich warunków, dlatego żeby mówić o chorobie należy roślinom zapewnić optymalne warunki wzrostu i obserwować po ok. 2- 3 tygodniach ich stan.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
SebiUla 19:10, 02 lip 2017

Dołączył: 02 lip 2017
Posty: 1
Witajcie,
Mamy problem z naszymi jałowcami. Mają już jakieś 13-14 lat. Od paru miesięcy zauważyliśmy nagłe ich brązowienie, wręcz obumieranie. Zostały tylko pojedyńcze zielone "kępy" młodych gałezi w ich górnej części, wielkości dłoni.

Oto one:


Chodzi o te znajdujące sie wzdłuż drogi:



Przyznam, bęcąc jeszcze młodym człowiekiem, nie zwracałem na nie uwagi, to jest nigdy nie były przycinane ani nawożone. Ale nie było też widać na nich większych przebarwień - brązowienia.

Czy jest jeszcze szansa na odratowanie tych iglaków? Czy miałbym zacząć od ich przycięcia, tzn przerzedzenia - bo stanowczo za mocno i gęsto się rozrosły a poźniej nawóz od brązowienia, czy szkoda pracy i środków na ich ratowanie?

Obok nich, na pierwszym zdjęciu, mamy wysokie tuje, na nich przędziorki, ale nigdy nie powodowały większych szkód.

Będziemy bardzo wdzieczni za porady.
Ula i Sebastian.
Siedlce.
Slawek88 22:23, 07 sie 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 18
Witam może ktoś mi podpowie co się dzieje gałązki zaczynają brązowieć igły też może to fytoftoroza ? Jaki środek zastosować ?

Mazan 08:02, 08 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Slawek88

To nie ta choroba lecz zamieranie pędów. Opryski topsinem i bravo lub gwarantem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies