Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

zebra23 17:28, 22 kwi 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 12
cd druga cz fotek
zebra23 17:31, 22 kwi 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 12
Gardenarium napisał(a)
Nie umiem doradzić konkretnego środka, trzeba wykonać analizę, a może im przy okazji choroby brakuje magnezu?
Na ostatnim zdjęciu jedna gałązka jest chyba nadłamana i dlatego schnie.

I tak bardzo dziękuje za czas i odp. jak juz wrócę z instytutu nasiennictwa dam znać co stwierdzili pozdrawiam
Anya 19:33, 25 kwi 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 7
Moje daniki też jakiś biedne , niedawno posadzone Co to może być? Na pierwszym zdjęciu widać, że na niektórych są białe gałązki, a na innych (jak na tej w głębi po prawej) czarne
____________________
Sebek 23:01, 26 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Te białe też się u mnie pojawiły - ale je tylko wytnę - nie wiem czy to w ogóle choroba czy nadłamanie. A czerniejąca tuja - znam to - mi już się tak stalo z dwoma brabantami - i musialem mocno je obciąć - Ty też tak zrób. I podlej oba florovitem.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
brzozkaa 12:56, 06 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 2
Serwus! Od zeszłych wakacji posiadam na balkonie świerk conica. Przy zakupie doradzono, żeby go przesadzić na wiosnę. Niestety w związku z moja nieobecnością mogę to zrobić dopiero teraz. Jednakże znalazłam informacje, że iglaki najlepiej przesadzać przełom sierpnia / września. Dodatkowo na moim 8-letnim świerku zaczęły się dziać niepokojące rzeczy - opadanie igieł (bardzo intensywne) i ich brązowienie. Na szczęście zaczynają wychodzić nowe pędy. Został też zrobiony oprysk na pędziorka. Czy przyczyną brązowienia może być zbyt mała doniczka? Czy można jeszcze przesadzić świerk, czy lepiej poczekać do sierpnia?
brzozkaa 13:01, 06 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 2
Basia_1987 20:30, 07 maj 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Conicę uwielbiają przedziorki,ale niech się wypowiedzą eksperci.
____________________
" Baśniowy" ogród
Borbetka 09:49, 08 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Pomóżcie, co to może być? Obawiam się, że to choroba grzybowa nabyta w szkółce. Tylko z tej szkółki cisy chorują. To cis o żółtych końcówkach, taka odmiana. Czym opryskać?




____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 22:15, 12 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Anya napisał(a)
Moje daniki też jakiś biedne



niedawno posadzone Co to może być? Na pierwszym zdjęciu widać, że na niektórych są białe gałązki, a na innych (jak na tej w głębi po prawej) czarne



Pierwsze zdjęcie - obetnij te suche gałazki, Sebek ma rację, a poza tym jeśli źle rośnie to widać że tuja nie ma podsypanej ziemi, będzie znacznie lepiej rosła jeśli wykopiesz ją albo podkopiesz z boku, podsypiesz ziemi do iglaków (Conitorf) a potem co jakiś czas podlejesz Pinivitem w płynie.

Wytnij jej kólko w trawniku, aby trawnik nie zabierał jej wody i nie zarastał, bo się ogołoci i będzie wtedy kiepska całkiem.

Druga sprawa to albo koci mocz albo psi. Po prostu podlewają ją zwierzaczki okoliczne.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:26, 12 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brzozkaa napisał(a)


Przyczyny złego stanu są różne - mała doniczka i w związku z tym słabe warunki glebowe, na pewno za mało wody i niezbyt systematycznie, może jeszcze świerk stał pod dachem albo jakimś gzymsem i dodatkowo to przyspieszyło atak przędziorków.

Nie czekaj do sierpnia bo to świerka całkiem zabije, koniecznie większa doniczka, dobra ziemia do iglaków i systematyczne podlewanie, od razu mu się zrobi lepiej. Możesz za jakiś czas po oprysku (tydzień) zastosować zasilanie dolistne (oprysk) Pinivitem albo Magiczną siła Substrala dla iglaków.

Ale najpierw oprysk na przędziorki na przełomie maja i czerwca preparatem Apollo 500 SC, lub Nissorun 050 EC i po 10 dniach powtórka.
Inne preparaty Karate 025 EC, Polysect 003EC lub Talstar 100 E

Bywa że ładnie się odbudowują.
Jednak generalnie nie polecam i nie sadzę tego świerka już od co najmniej 10 lat, właśnie dlatego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies