Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod lasem

akak 23:41, 08 wrz 2019

Dołączył: 25 lis 2016
Posty: 19
Witaj UrsaMaior zastanawiam się nad kupnem kaliny Kilimandżarowo i własnie na twoim wątku przeczytalam, że ją masz i o problemach z nią. Czy mimo wszystko mogłabyć wstawić jej zdjęcia? Jestem ciekawa czy faktycznie ma wąsko kolumnowy pokrój, bo tak ją opisują? Z góry dziękuję Pozdrawiam
UrsaMaior 07:30, 09 wrz 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8192
Hej! Kupuj jak najbardziej, piękna jest! Problemów nie stwarza żadnych, teraz po prostu ucierpiała przez upał i 2-tygodniowy brak podlewania na moim piachu. Wąskokolumnowa to ona natomiast nie jest, wręcz przeciwnie!
____________________
ogród pod lasem
April 07:34, 09 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
UrsaMaior napisał(a)
Kaśka, one nie są wymagające, tylko nie lubią wcale mokro i jak im się zmienia poziom wody. U sąsiadki Kwarteta ledwo zipią, a wiesz jak u niej kląska. U mnie dorodne, u April to samo, a warunki mamy jakie mamy, dlatego myślę, że spokojnie możesz u siebie planować. To są takie szlachetne drzewa, kocham je!


Faktycznie buki sprawują się u mnie rewelacyjnie a raczej nie pamiętam o ich częstym podlewaniu. Polecam gorąco.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Toszka 08:34, 09 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Buki nie lubią nadmiaru wody. Lubią mieć "normalnie". Natomiast grujeczniki i derenie lubią wilgoć. Na piachu jedynym rozwiązaniem jest przed sadzeniem wykopać sporo większy dół, nawet na metr szeroki i co najmniej na 40cm głęboki. Wynieść piach, a do dołu dać mieszankę ciężkiej ziemi, obornika, kory i kompostu. Mozna domieszać sporą dawkę hydrożelu. Taka mieszanka długo trzyma wilgoć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
UrsaMaior 08:37, 09 wrz 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8192
Tak jest, ewidentnie to wyszło teraz:/ Aż żal patrzeć na to wszystko.
____________________
ogród pod lasem
Wiolka5_7 08:59, 09 wrz 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
April napisał(a)


Faktycznie buki sprawują się u mnie rewelacyjnie a raczej nie pamiętam o ich częstym podlewaniu. Polecam gorąco.

Mam to samo zdanie o bukach
Przez pierwsze 2 lata tylko dbałam o podlewanie a w tym roku podlane tylko ze 2 razy a przyrosły pięknie
Zresztą graby tak samo
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Nowa12 09:03, 09 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
UrsaMaior napisał(a)
Hej! Kupuj jak najbardziej, piękna jest! Problemów nie stwarza żadnych, teraz po prostu ucierpiała przez upał i 2-tygodniowy brak podlewania na moim piachu. Wąskokolumnowa to ona natomiast nie jest, wręcz przeciwnie!


U mnie też szeroka jest i to mocno. W dodatku rośnie niesymetrycznie i większość gałęzi puszcza na lewą stronę .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
akak 09:19, 09 wrz 2019

Dołączył: 25 lis 2016
Posty: 19
UrsaMaior, Nowa12 dzięki za info, ale z drugiej strony to ciekawe skąd oni biorą te opisy, że jest wąska. Ale jeszcze w tym temacie - zastanawiam się czy kupić kwitnącą na biało czy tez odmianę Sunrise, która wg zdjęć z netu jest lekko różowa?
April 09:32, 09 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
Toszka napisał(a)
Buki nie lubią nadmiaru wody. Lubią mieć "normalnie". Natomiast grujeczniki i derenie lubią wilgoć. Na piachu jedynym rozwiązaniem jest przed sadzeniem wykopać sporo większy dół, nawet na metr szeroki i co najmniej na 40cm głęboki. Wynieść piach, a do dołu dać mieszankę ciężkiej ziemi, obornika, kory i kompostu. Mozna domieszać sporą dawkę hydrożelu. Taka mieszanka długo trzyma wilgoć.


Dokładnie takie wykopy robiłam, nawet znacznie głębsze. Nie dodawałam hydrożelu. Ale teraz kupiłam derenie i do nich właśnie planuję hydrożel zastosować. Nawet wczoraj o tym z Inką dyskutowałyśmy. Zastanawiałyśmy się na jak długo to wystarczy i czy przy bardzo dużej suszy, ten hydrożel nie będzie działał w przeciwną stronę, kumulując resztki wilgoci.
Co sądzisz Toszko o tej naszej wątpliwości?
____________________
April April podbija las Mazowsze
Toszka 09:43, 09 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hydrożel starcza maksimum na 4-5 lat. To na tyle długo, by rosliny się doskonale ukorzeniły. I on, w przeciwieństwie do torfu nie jest egocentrykiem, bo wodę ładnie oddaje, puszcza. Ja bym porównała to do zapomnianej galaretki (owocowej) w lodówce, która puszcza wodę i sama się kurczy Raz miałam taką zapomnianą galaretkę, to wiem Z hydrożelem też eksperymentowałam i w nim też sadziłam na podwyższonych, w parapetach rabatach. Wiem, że Tessa z hydrożelem też sadzi

EDIT
radzę go kupować na duże worki w rolniczych sklepach. W centrach jest tylko w małych opakowaniach z zabójczą ceną Tu analogiczna jest sytuacja jak z siarką, gdzie np. 3 kg opakowanie kosztuje niemal tyle samo co 25kg w rolniczym.

Drugi Edit
April, w opisie dołu słowo klucz to "co najmniej" 40cm
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies