Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Katarzyna13 19:35, 14 paź 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 522
Witam. Mam prośbę o poradę co mam zrobić z tą górką? Przez cały sezon znosiłam w to miejsce skoszoną trawę i wszystkie chwasty (niestety również z nasionami). Dla szybszego rozkładu co jakiś czas posypywałam mącznikiem, przerzucałam oraz polewałam wodą. I chyba zrobiło się coś w rodzaju ziemi kompostowej. Co prawda dużo jej do prawdziwego kompostu - brakuje chociażby koloru i tej mięsistości ale chciałabym ją jakoś wykorzystać tylko bardzo się obawiam nasion rozłożonych chwastów bo było ich tam sporo. Da się to jakoś wykorzystać??
Pozdrawiam.

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6711-gliniasto-skarpiasto-i-wietrznie
mira 23:16, 14 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Toszka napisał(a)
Obojetne z czego zrobisz gnojówkę - tu chodzi o pozytywne mikroorganizmy, które przyspieszą kompostowanie.

Mączkę i dolomit do kompostu sypię na oko. Nie żałuję, bo i tak wszystko finalnie wyląduje na rabatach

Mam mączkę i dolomit - daję na grządki - czy do kompostu dolomit teraz dawać ?
czy to nie ma znaczenia kiedy
no i czy jeszcze podlewać kompost - i tak mało podlewałam niestety

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Kokesz 23:30, 14 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
mira napisał(a)

Mam mączkę i dolomit - daję na grządki - czy do kompostu dolomit teraz dawać ?
czy to nie ma znaczenia kiedy
no i czy jeszcze podlewać kompost - i tak mało podlewałam niestety

pozdrawiam


Z tego, co wiem to do kompostu mączkę bazaltową można dać, czy dolomit to nie wiem.
Ja swój jesienią zakładany podlewam, bo wilgotny szybciej się przekompostuje.
Dziś wlałam resztę gnojówki ze skrzypu, to też przyśpiesza kompostowanie.
I jutro chyba nastawię pokrzywy na gnojówkę, ale nie pod rośliny tylko do kompostu.
Jest ciepło to się szybko zrobi.

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
mira 23:38, 14 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
No mogłam gnojówkę zrobić - zastanawiam się czy jeszcze kompost pracuje - w nocy jest kilka stopni a dzień upalnie - nie wiem jaka temperatura w środku skrzyni takiej 1,5m kompostu.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Kokesz 23:53, 14 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
mira napisał(a)
No mogłam gnojówkę zrobić - zastanawiam się czy jeszcze kompost pracuje - w nocy jest kilka stopni a dzień upalnie - nie wiem jaka temperatura w środku skrzyni takiej 1,5m kompostu.


Na pewno pracuje, ja dziś sprawdzałam w środku i było ciepło.
A jeszcze lepiej pracują w nim dżdżownice kalifornijskie aż mlaszczą
A jeszcze szybciej się kompostuje, jak się kompost napowietrza przez przerzucanie. Siada w oczach

To mój Nowy i stary



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Naante 07:56, 15 paź 2018


Dołączył: 22 lip 2018
Posty: 49
Reniu, ale piękny, zazdroszczę

____________________
Ogród z górskim akcentem od zera
Kokesz 08:53, 15 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
waldek727 napisał(a)
Zaczyna kwitnąć wrotycz. Jeżeli możecie, to kompostujcie jak największe ilości tego ziela. Po przekompostowaniu warto takim kompostem przesypać trawniki i miejsca żerowania pędraków.


Waldek, ddżownice też wykończysz tym zielem w kompoście. Będzie martwy.

O rany...a ja dawałam wrotycz do mojego kompostu...faktycznie im może zaszkodzić? U mnie są spore ilości dżdżownic,ładnie się mnożą bo widać miliony maluchów więc chyba ich nie uśmierciłam?

____________________ 

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Lodzia 10:31, 15 paź 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Też dodaję wrotycz, choć głównie resztki z gnojówek i martwi mnie to, jeżeli miałabym tym uśmiercać dżdżownice. Czy aby napewno one od niego giną, czy tylko uciekają/przemieszczają się w inne miejsce kompostu?
Pszczelarnia 11:46, 15 paź 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Katarzyna13 napisał(a)
Witam. Mam prośbę o poradę co mam zrobić z tą górką? Przez cały sezon znosiłam w to miejsce skoszoną trawę i wszystkie chwasty (niestety również z nasionami). Dla szybszego rozkładu co jakiś czas posypywałam mącznikiem, przerzucałam oraz polewałam wodą. I chyba zrobiło się coś w rodzaju ziemi kompostowej. Co prawda dużo jej do prawdziwego kompostu - brakuje chociażby koloru i tej mięsistości ale chciałabym ją jakoś wykorzystać tylko bardzo się obawiam nasion rozłożonych chwastów bo było ich tam sporo. Da się to jakoś wykorzystać??
Pozdrawiam.



Jak nie chcesz chwastów, to przerzuć tę ziemię na pryzmie i niech jeszcze spoczywa. Dasz w przyszłym roku przed zimą. Niektóre nasiona stracą moc kiełkowiania, a niektóre będziesz musiał przeplewić.Ale jak potrzebujesz ziemi w ogrodzie na dosypanie, to daj już teraz.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:48, 15 paź 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kokesz napisał(a)


Na pewno pracuje, ja dziś sprawdzałam w środku i było ciepło.
A jeszcze lepiej pracują w nim dżdżownice kalifornijskie aż mlaszczą
A jeszcze szybciej się kompostuje, jak się kompost napowietrza przez przerzucanie. Siada w oczach

To mój Nowy i stary





Reniu, te skrzynie nie mają dopływu powietrza? Szpar?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies