Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

sarenka 14:53, 05 lis 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Waldku, w ogóle się kompostu nie przemiesza się dorzucając kolejne warstwy?
____________________
Magda W samym sloncu
malgol 15:04, 05 lis 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Ja co rusz czytam ,że czym częściej się przerzuca materiał w kompostowniku tym szybciej otrzyma się gotowy kompost...;(
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
sarenka 15:20, 05 lis 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
malgol napisał(a)
Ja co rusz czytam ,że czym częściej się przerzuca materiał w kompostowniku tym szybciej otrzyma się gotowy kompost...;(

No właśnie też o tym czytalam,a teraz to już zgłupiałam i nie wiem
____________________
Magda W samym sloncu
Kokesz 18:02, 05 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Ja przerzucam i jak dostanie tlenu to szybciej się kompostuje.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 09:29, 06 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja tez przerzucam, zwłaszcza wtedy, kiedy mam zbyt grubą warstwę jednorodnego "materiału", np. po czyszczeniu tuj...lub gdy wpadnie zbyt dużo "resztek" z czyszczenia gołębnika.
Napowietrzenie, dotlenienie zbitej masy tylko przyspiesza kompostowanie....przynajmniej tak mnie uczono i nie bez kozery spędziłam niejedne praktyki "sam na sam" z pryzmą kompostu, widłami i rafią

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malgol 10:31, 06 lis 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Toszka napisał(a)
Ja tez przerzucam, zwłaszcza wtedy, kiedy mam zbyt grubą warstwę jednorodnego "materiału", np. po czyszczeniu tuj...lub gdy wpadnie zbyt dużo "resztek" z czyszczenia gołębnika.
Napowietrzenie, dotlenienie zbitej masy tylko przyspiesza kompostowanie....przynajmniej tak mnie uczono i nie bez kozery spędziłam niejedne praktyki "sam na sam" z pryzmą kompostu, widłami i rafią



No to uff...już myślałam,że niepotrzebnie kilka razy w sezonie nabawiłam się zakwasów od wideł
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
waldek727 12:27, 06 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Chyba się nie zrozumieliśmy.
Przerzucanie całej masy kompostu np. do drugiej komory, a zruszanie wierzchniej zbitej warstwy w celu napowietrzenia, to dwie różne czynności. Ja opisałem swego czasu od A do Z cały proces kompostowania w najdrobniejszych detalach i nikt nie kwestionował tego, że podczas przebiegu rozkładu materii organicznej nie należy jej obracać o 180*. Poza tym wiedząc, że dana materia organiczna może mieć tendencję do ,,filcowania się" wcześniej należy podłożyć pod nią odpowiednią ilość drobnych gałązek, a sciętą trawę podsuszyć poza kompostownikiem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 12:36, 06 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Toszka napisał(a)
Ja tez przerzucam, zwłaszcza wtedy, kiedy mam zbyt grubą warstwę jednorodnego "materiału", np. po czyszczeniu tuj...lub gdy wpadnie zbyt dużo "resztek" z czyszczenia gołębnika.
Napowietrzenie, dotlenienie zbitej masy tylko przyspiesza kompostowanie....przynajmniej tak mnie uczono i nie bez kozery spędziłam niejedne praktyki "sam na sam" z pryzmą kompostu, widłami i rafią

Luźne pryzmowanie masy organicznej w celu jej przekompostowania, a kompostowanie jej w zamkniętym kompostowniku też przebiega nieco inaczej. W tym przypadku przerzucanie skrajnego materiału do centralnego punktu pryzmy jest konieczne.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 12:43, 06 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
malgol napisał(a)
Ja co rusz czytam ,że czym częściej się przerzuca materiał w kompostowniku tym szybciej otrzyma się gotowy kompost...;(

Czy mogłabyś Gosiu zamieścić link do artykułu, którego autor zaleca przerzucanie kompostu podczas niezakończonego procesu kompostowania materii organicznej?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
malgol 13:21, 06 lis 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
waldek727 napisał(a)

Czy mogłabyś Gosiu zamieścić link do artykułu, którego autor zaleca przerzucanie kompostu podczas niezakończonego procesu kompostowania materii organicznej?


Nie mogę Waldku bo najczęściej były to wypodziedzi, rady forumowiczów jak otrzymac własny kompost np.Toszki i to mi po prostu w głowie utkwiło. Ale może po prostu pomyliłam jakies procesy i każdy o czym innym myśli
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies