Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Lodzia 05:36, 12 wrz 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Pszczelarnia napisał(a)
Waldek, ddżownice też wykończysz tym zielem w kompoście. Będzie martwy.

A resztki z gnojówki wrotyczowej?
Magara 22:23, 27 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Mam pytanie i nadzieję, że Ktoś na nie odpowie (Toszko, może Ty się pochylisz
Na działce masa liści brzozowych wymieszanych z igłami z sosen - na oko proporcje 1/3 znaczy więcej igieł niż liści. Drzewa rosną obok siebie a ja nie Kopciuszek i nie mam możliwości żeby te spady od siebie oddzielić.
Czy taką mieszankę warto pakować na zimę w worki żeby zrobić kompost liściowy czy odpuścić?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
mira 23:04, 27 wrz 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Mam ten sam problem po ostatniej wichurze. Ja założyłam kompostownik na liście - mam zamiar z trawnika taka mieszankę dać do tego kompostownika najwyżej igły dłużej będą się kompostować.
Dla pozyskania kompostu z liści w workach lepiej by było mieć same liście a taką mieszankę też zagospodarować.
Może Toszka jesze pomoże.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Toszka 09:05, 28 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Igłami sosnowymi ściółkuję kwasoluby i powiem wam, że "znikają" błyskawicznie. W każdym bądź razie szybciej niż dębowe i bukowe liście.

W workach dłużej będą się kompostować, bo trudno jest zachować stabilną, zbilansowaną wilgoć i temperaturę. Ja bym te dobroci dała na kompost. I można dodać mączki bazaltowej dla podniesienia ph. Dobrze by było dać warstwę, a na to warstwę obornika i znów liście z igliwiem. Z braku obornika można przesypać warstwą kompostu.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Magara 17:26, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Toszko, bardzo dziękuję za radę.
Moja pryzma kompostowa jest młoda (około sześć miesięcy) i niezbyt imponująca jeśli chodzi o wielkość (myślę, że nie ma metra sześciennego). Igliwia i liści mam dużo, dużo więcej. Czy w tej sytuacji również ma sens mieszanie tego z tym co na pryzmie? I czy taki kompost będzie się nadawać również do uprawy warzyw czy tylko pod kwasolubne?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Toszka 14:16, 29 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po dodaniu mączki taki kompost też będzie się nadawać. Mój się nadaje Pod warzywa dorzucam na pryzmę obornika sporo i dolomit.

Liście są bardzo wartościową materią na kompost. Dodatek igliwia nie przeszkodzi. Zmieszaj wszystko, zlej gnojówką dla przyspieszenia. Jeszcze gnojówkę zdążysz zrobić.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Magara 21:47, 29 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Toszko, a gnojówkę z czego? Ze skrzypu? z pokrzywy?
i tego dolomitu i mączki to ile dać na wiosnę? w jakich dawkach/proporcjach?
o obornik nie pytam bo już teraz wiem, że mogę mieć z tym problem
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Toszka 23:05, 29 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Obojetne z czego zrobisz gnojówkę - tu chodzi o pozytywne mikroorganizmy, które przyspieszą kompostowanie.

Mączkę i dolomit do kompostu sypię na oko. Nie żałuję, bo i tak wszystko finalnie wyląduje na rabatach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Magara 15:21, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Toszko, dziękuję
Mam nadzieję, że moje sypanie na oko do kompostu przyniesie lepsze efekty niż sypanie na oko w potrawy
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
frezja 13:43, 01 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mam pytanie dotyczące kompostu jesienią. Mam sporo przerobionego i czy teraz rozsypany na rabaty nie straci na wartości ?

Gdzieś wyczytałam, że lepiej wiosną dać na rabaty...hmm
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies