Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Gardenarium 08:20, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kokesz napisał(a)

Dlaczego nie można używać do warzyw?


Zrębków przyspieszanych mocznikiem - bo jeśli chcesz mieć ekologicznie to na każdym etapie jakikolwiek chemiczny nawóz lepiej do warzyw nie używać. Chodzi o nawóz mocznik, który jest potem w tym kompoście.

Ale zabronione to nie jest. To moja rada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:22, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
krzysztofszykowny napisał(a)
Dziękuję za szeroki opis. Czytałem o tym co można A czego nie, tylko nie widziałem nigdzie wiadomości, że nie można dawać na trawnik kompostu zawierającego drobne gałązki. Sądziłem, że jak jest przekompostowane to można wszędzie dawać. Oczywiście kompost będzie przesiewany więc gałązek raczej by nie było.


Poczytaj watek o grzybach w trawniku, kawałki drewna są przyczyną powstawania wysypu grzybów na trawniku. Kiedyś rozsypaliśmy pod trawnik kompost z miejskiej kompostowni, oprócz szkieł i szczoteczek do zębów były tam nierozłozone patyki. Na trawniku po obfitych deszczach można było konkurs grzybobrania robić.

Dlatego odradzam, ale zakazu nie ma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:26, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Makadamia - nie ogarniać, sypać jak się podoba.
Przerzuca się, chodzi o proporcje. Żeby nie sypać góry zielonego a potem góry suchych liści, lub patyków.
Mocznik na same zrębki, pytał jak przyspieszyć. A jak dodasz nawet do kompostu - to nie sypiesz tego tonami, tylko w niewielkich ilościach, żeby wspomóc bakterie. Dżdżownicom nie szkodzi.

Duża ilość surowych zrębków - aby je przerobić potrzebny jest azot, dlatego można mocznik dodać, ale jeśli kompost ma iść do warzywnika, to najlepiej chemii nie stosować, a zrębków do kompostu nie dodawać, bo długo trzeba czekać na gotowy kompost.

Ja nie dodaję żadnego mocznika, posypuję Komposter Radivit od lat. 35 lat temu nic nie dodawałam bo nie było nic.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 10:29, 10 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
A mocznik naturalny?
Na którymś wątku czytałam, że ktoś siusiał do kompostownika
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 10:54, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobry pomysł. Tylko czy będziesz chciała jeść sałatę wiedząc że ktoś to robił?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 11:29, 12 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Gardenarium napisał(a)
Dobry pomysł. Tylko czy będziesz chciała jeść sałatę wiedząc że ktoś to robił?

Pewnie nie...chociaż gdyby tak myśleć to obornik to też kupa a dajemy go pod warzywa
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
romaya 22:09, 12 kwi 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Przeczytałam cały wątek i w teorii już wiem, jak robić kompost. Niestety własny będę miała za kilka miesięcy. Czy w zamian mogę teraz użyć kupionego, wyprodukowanego przez dżdżownice? Chciałabym niebawem założyć skrzyniowy warzywnik.
____________________
Magda Daleko od szosy
Gardenarium 15:36, 13 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, kup z polecanego źródła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:37, 13 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kokesz napisał(a)

Pewnie nie...chociaż gdyby tak myśleć to obornik to też kupa a dajemy go pod warzywa


Uśmiałam się, bo to samo dokładnie pomyślałam
Ale to jakoś co innego jednak Własny chłop żeby nasikał? hahaha.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mikolaj123r9 10:44, 19 kwi 2018

Dołączył: 18 kwi 2018
Posty: 23
Witam !!!

Jak zrobić kompost na trawnik.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies