Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Mysia_mysia 17:07, 20 lip 2020

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kompostu.
Chcę kupić kompost z kompostowni, przesiewany (oczka 2cm x2cm).
Czy pod trawnik bedzie dobry taki kompost? Pytam, gdyż ta kompostownia dość daleko, nie chciałabym specjalnie tam jechać, żeby obejrzeć go na żywo.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Gosiek33 17:35, 20 lip 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Mówią, że pod trawnik czy rośliny ozdobne jest w porządku. Powinien mieć certyfikat dopuszczenia do użycia w ogrodach i zieleni miejskiej
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Wiolka5_7 17:43, 20 lip 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
Mysia_mysia napisał(a)
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kompostu.
Chcę kupić kompost z kompostowni, przesiewany (oczka 2cm x2cm).
Czy pod trawnik bedzie dobry taki kompost? Pytam, gdyż ta kompostownia dość daleko, nie chciałabym specjalnie tam jechać, żeby obejrzeć go na żywo.


Ja kupowałam kompost z kompostowni i dawalam właśnie pod trawnik i pięknie rośnie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Mysia_mysia 19:12, 20 lip 2020

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Gosiek, Wiola
Dziękuję za odpowiedzi. Kompost ma certyfikat, tylko dumam, czy te oczka 2x2, przez które był przesiewany, nie są za duże?
Ech, takie są pytania, gdy brakuje wiedzy i doświadczenia...
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Tombo 15:21, 02 sie 2020

Dołączył: 22 kwi 2018
Posty: 3
Czy można zrobić dno z palety w kompostowniku czy lepiej bez dna postawić na ziemi ?
Anabell 23:14, 02 sie 2020


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Tombo!

Nie ma sensu podkładać palet pod kompostownik.

Lepiej gałęzie z drzew, krzewów na to grube łodygi by był dostęp powietrza od dołu.
Palety będą przeszkadzały potem w podbieraniu, przerzucaniu kompostu.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
MarekNT 20:41, 16 sty 2021

Dołączył: 16 gru 2020
Posty: 2
Witam wszystkich forumowiczów. Przeczytałem wątek o kompostowaniu jednak nie znalazłem odpowiedzi na intrygujący mnie temat. Chodzi mi o kompost, który może zawierać patogeny czy tez nasiona chwastów. Chciałbym usłyszeć wasze opinie jeśli chodzi o ewentualne powtórne użycie tej materii przez kompostowanie na gorąco. Innymi słowy chciałbym przeprowadzić takie kompostowanie przez dodanie do zanieczyszczonego kompostu odpowiedniej ilości materii zielonej (azot) i brązowej (węgiel) w proporcji 30:1. Nie wiem tylko czy traktować posiadany stary kompost jako azot czy węgiel? Czy ktoś może to ocenić? Czy przeprowadzenie powtórnego kompostowanie może usunąć patogeny i zneutralizować nasiona chwastów.
Gardenarium 11:43, 27 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Parowanie lub prażenie może zlikwidować patogeny i nasiona chwastów. Poczytaj w necie jak to się robi, to ciężkie zajęcie.

Na kompost nie powinno się wrzucać chorych liści itp. więc patogeny masz z głowy, a nasiona - także nie wrzucaj chwastów z zawiązanymi nasionami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarekNT 19:55, 06 lut 2021

Dołączył: 16 gru 2020
Posty: 2
Oczywiście masz rację. Jednakże jeśli już taka sytuacja nastąpiła (prawdopodobnie) to chciałbym ją jakoś naprawić i wpadłem na pomysł kompostowanie na gorąco. Nie chodzi mi o prażenie czy też parowanie ponieważ gdzieś przeczytałem, że podczas kompostowanie tą, metodą można w wysokiej temp. zniszczyć zarówno patogeny jak i nasiona chwastów. Pomyślałem ze wykonam to w sposób opisany przeze mnie powyżej. Chciałbym się tylko upewnić u szanownych forumowiczów o merytorycznej poprawności tego pomysłu.
mazilo 10:50, 03 maj 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Kupiłem troszkę kompostu i wydawał mi się super, niestety . Bardzo mocno się zbryla w kulki ,które wydają się odpadem a po mocnym naciśnięciu okazuje się ze to kompost . Posypałem nim nawet trawnik i tez nie jestem zadowolony , dużo kuleczek jakby kamyki
Zostało tego sporo( około 1,5t) i szkoda wyrzucić .
Czy w związku z tym wrzucić go do nowego kompostowniki ( nie mam obecnie żadnego , może to czas żeby zacząć ), i dorzucać odpadki itp , a za rok lub na jesień będzie ok?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies