Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Gabi66 21:53, 12 mar 2020

Dołączył: 12 mar 2020
Posty: 1
Jestem tu nowa.
Moja przygodę z kompostowaniem zaczęłam jakieś 20 lat temu. I ciagle sie uczę. Najpierw był kompostownik drewniany ,ciezki trudno bylo się dostac do jego zawartosci.Czas zrobił swoje i zakupilam kompostownik plastikowy ,osmioboczny,ktory można łatwo rozłozyć.

Teraz mam takie trzy.Najpierw kompostowalam przerzucając,natleniając materiał.Niestety to ciężka praca.Potem zaprzyjaznilam sie z dzdzownicami kalifornijskimi.

Pieknie sie rozmnażają .Potrzebują celulozy wiec dorzucam wytłoczki po jajkach ,rolki z papieru toaletowego.Od kiedy odkrylam bioemy kompostuje w sposób beztlenowy. Po prostu rzucam material i polewam w pochmurne dni roztworem z bioemami . Pryzmę należy udeptac.

Bioemy to organizmy beztlenowe. Kompost pachnie słodko i rozklada sie zdecydowanie szybciej w zaleznościjaki material i jak byl rozdrobniony .Czasami polewam też gnojowkami roslinnymi z żywokostu i krwawnika rowniez przyspieszaja rozklad masy i nic nie kosztują.

Mójogrod nie widzial sztucznych nawozów ,od lat tez nie mialam obornika a ziemia rodzi.
Mago22 08:47, 05 kwi 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Mam takie nietypowe pytanie.
Mam sporo wolnego miejsca w kompostowniku i mam też dwuletnią kupkę obornika,czy mogę wrzucić ten obornik do kompostownika? Dopiero będę wybierała humus za rok. Wiem że nietypowe pytanie, ale bardzo by mi pasowało to rozwiązanie.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Mary 10:18, 06 kwi 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Obornik przyspiesza kompostowanie.
https://niepodlewam.blogspot.com/2017/12/przyspieszanie-kompostowania-10-sposobow.html
Wrzucam czasem granulowany, żeby przyspieszyć kompostowanie liści. Jak bym miała nadmiary niegranulowanego to też bym wrzucała. Ale nigdy nie mam.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mago22 08:57, 07 kwi 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Lejesz miód na moje serce Mary- dzięki
____________________
Magda Wietrzny ogród
Xander 21:05, 09 kwi 2020

Dołączył: 11 mar 2016
Posty: 5
Proponuję do nawożenia kompost.
krzysztofszy... 18:21, 10 kwi 2020


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Witam serdecznie. Kompostuje odpady z ogrodu, wiem że nie można wrzucać np. liści chorych drzew, krzaków, traw itp. Posiadam duże drzewo orzecha włoskiego, który jest porażony niestety przez antraknozę orzecha włoskiego. Bardzo staram się nie wrzucać tych liści do kompostownika ale niestety nie da się wybierać pojedynczo liści orzecha spośród czereśni bo zajęło by mi to mnóstwo czasu. Moje pytanie, czy jeśli trafią się liście, a trafią się na pewno to taki kompost jest już bezużyteczny? Czy ta choroba przeniesie się na inne rośliny typu klon, śliwa wiśniowa, bukszpany, trawy, żurawki i inne. Chciałbym go użyć do sadzenia wymienionych roślin. Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi poza tym, że nie można wrzucać porażonych chorobą części roślin. Pozdrawiam Krzysztof.
magda84 12:55, 18 kwi 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 14
Witam, zaczynam właśnie tworzyć własny kompost przy pomocy kompostownika. Wiem że można wrzucać tam liście, trawę, skorupki, torebki po herbacie. Oboerki i resztki jedzenia zjadają zwierzęta. A pytanie czy można tam wrzucać odchody królików i od kur? Jakie proporcje zachować? Wrzucać tam ziemię też?
Teresa48 15:13, 22 kwi 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 1
Witam, jestem tu nowa.
Kupiłam termokompostownik 900l i chciałabym się dowiedzieć czy można do niego wpuścić dżdżownice ? Czy one przeżyją jeśli ja widze że on nie ma otworów wentylacyjnych?
Mary 23:55, 23 kwi 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
A co jest na dnie? Na czym stoi?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
marros 07:57, 30 maj 2020

Dołączył: 07 lip 2017
Posty: 2
Witam serdecznie, jestem początkującą ogrodniczką, proszę o poradę.
Nie mam za bardzo miejsca w ogrodzie na zorganizowanie kompostownika, ale mam przestrzeń między szpalerem tui a ogrodzeniem. Odległość między pniami a ogrodzeniem to 90-100 cm.

Czy można w takim miejscu założyć kompost, np. w formie podłużnej pryzmy? Albo wstawić termokompostownik?
Przede wszystkim nie chciałabym zaszkodzić tujom (są duże i piękne, ogród kupiłam "dorosły").

Z góry dziękuję za radę i pozdrawiam!
Marzena

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies