Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

sylwia_slomc... 17:23, 07 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Kompostowniki mam od 6 lat nigdy szczurów w nich nie było, mój tato ma przeszło 20 lat , wyrzuca wszystko włącznie z niedojedzonym jedzeniem, szczury są u sąsiada w stodole bo ma chlewnie obok, a do kompostu taty nie przychodzą
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joanna___ 20:16, 07 sty 2020

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Ja mam spory kompostownik z desek i:
-były szczury (wywołując konflikt z sąsiadką)
-mieszkały jeże(uniemożliwiając cokolwiek np.podlanie pryzmy)
-wszystko notorycznie rozrzucały sroki po całym ogrodzie(15-20szt.naraz)
-podkopują się lisy,przelatują przez ogrodzenie bażanty
.....itd.
Mamy za ogrodzeniem pole i takie atrakcje.Kompostownik za wiosnę likwiduję a odpady do pojemnika bio.
____________________
Sonka 21:16, 07 sty 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Chleb? Nigdy.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
KasiaBawaria 08:05, 08 sty 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Chleb przyciaga szczury.
____________________
Zapraszam na kawe
Gosiek33 08:45, 08 sty 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Joanna___ napisał(a)
Ja mam spory kompostownik z desek i:
-były szczury (wywołując konflikt z sąsiadką)
-mieszkały jeże(uniemożliwiając cokolwiek np.podlanie pryzmy)
-wszystko notorycznie rozrzucały sroki po całym ogrodzie(15-20szt.naraz)
-podkopują się lisy,przelatują przez ogrodzenie bażanty
.....itd.
Mamy za ogrodzeniem pole i takie atrakcje.Kompostownik za wiosnę likwiduję a odpady do pojemnika bio.



Za płotem też mam nieużytki, ale ogarnięcie i zamknięcie kompostownika się opłaciło. Nie likwiduj swojego, tam jest zbyt cenny materiał

Odkąd kompostownik zbity z desek zabezpieczyłam siatką ogrodową nie strasze mi ptaki wyciągające co popadnie. Wyciągały, gubiły a potem moje psy się tym żywiły

polecam, latem w upały mam załatwione cieniowanie, deszcz też przelatuje przez oczka siatki




____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Lala 11:15, 23 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 1
Witam
Czy może ktoś orientuje się jakie największe wymiary może mieć kompostownik?
Oraz proszę o podpowiedź czy kompostownik musi być zbudowany z 4 ścian? Mam na działce dużą skarpę i chciałam przy skarpie zlokalizować kompostownik z dwóch ścian tylko czy prawnie tak mogę. ( mam upierdliwego sąsiada i o wszystko się rzuca). A może taki kompostownik może być gromadzony luzem? Głównie chodzi mi o składowanie trawy.
Kokesz 12:42, 23 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Lala napisał(a)
Witam
Czy może ktoś orientuje się jakie największe wymiary może mieć kompostownik?
Oraz proszę o podpowiedź czy kompostownik musi być zbudowany z 4 ścian? Mam na działce dużą skarpę i chciałam przy skarpie zlokalizować kompostownik z dwóch ścian tylko czy prawnie tak mogę. ( mam upierdliwego sąsiada i o wszystko się rzuca). A może taki kompostownik może być gromadzony luzem? Głównie chodzi mi o składowanie trawy.


Może być. Widziałam takie wielkie pryzmy kompostowe kiedyś w Maji w ogrodzie.
Tylko sama trawa będzie śmierdzieć, więc nie wiem co na to sąsiad...
Poczytaj troche w tym wątku jak prawidłowo założyć kompostownik, wtedy zapachów brzydkuich nie będzie
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 13:08, 23 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sama trawa nie nadaje się, będzie gnijącą, śmierdzącą masą. Albo przesuszaj i przy dokładaniu dosypuj naprzemiennie gałązki, suche badyle, suche liście.

Inna opcja - tą trawą ściółkuj rabaty, najpierw cienko, niech przesycha, potem dosypuj.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/553-sciolkowanie-skoszona-trawa-i-tektura

Kompostownik może być samą pryzmą, ale lepiej aby była jako tylko chociaż estetyczna jak tutaj - w Great Dixter, ale jak widzisz jest tam mieszana masa zielona i sucha.





Co do wielkości, nie tyle sama powierzchnia, co wysokość ma znaczenie. Nie powinna być wyższa niż 100- max 150 cm, a długa może być nawet na kilometr.
Szerokość taka, aby był dostęp do przerabiania, czyli przerzucania warstw. Optymalna 150 cm.

Najlepiej, aby były jednak komory - 3 komory, kompost świeży, jednoroczny, gotowy do użycia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:19, 23 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mniej estetyczny przykład kompostownika (też z Anglii)



Ale promujmy lepsze przykłady

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 13:36, 23 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,extra-22092018,38784422

Oglądałam kiedyś chyba w Rok w ogrodzie ogród starszej Pani, która miała bardzo duży ogród i kilka wielkich pryzm kompostowych, których nie przerzucała.
Kompost z nich miała po dwóch latach.
Ja osobiście nie chciałabym czekać na swój tak długo bo potrzebuję go szybciej, no i gdzie go składować jak w małym ogródku miejsca brak.
Ja mam dwie otwarte skrzynie zbite z desek z prześwitami pomiędzy nimi, przerzucam kompost też kilka razy i chyba tak wolę.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies