Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielonym do góry...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielonym do góry...

kosolka 21:24, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Krakus napisał(a)
Waldek Chalange jak do tej pory nikt nie podjął :/ za mało odwiedzających albo nagrody brak to i nikomu się nie chce chociaż jesień już a to zawsze czas sporych obowiąków domowo-ogrodowych...Waldku coś rozszyfrujesz? mój strzał teoretyczny trafił?



____________________
Ola Kosolkowa pasja
A_gawa 21:52, 18 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
waldek727 napisał(a)
Dobrze to Krakus odebrałeś, ale na razie nie chcę niczego sugerować. Poczekam na pierwsze wrażenia optyczne od Ciebie i ewentualnie innych osób które również będą chciały w ten sposób coś sobie uzmysłowić. Zagadka/zadanie zaczerpnięta jest z technik tworzenia szczelinowych ogrodów skalnych.


Nie do końca wiem co masz Waldku na myśli i nie przeczytałam do czego nawiązujesz, ale zaciekawiła mnie ta zagadka. Odpowiesz nam???

Mój punkt widzenia.
Jeżeli by kamienie ustawić w wersji C i do tego zastosować zwiększanie bądź zmieszanie ich wysokości względem terenu, wtedy mamy do czynienia z układem piętrowym kamieni bądź roślinności - bo to ją chcemy sadzić. Wtedy rabaty bądź skalniaki zyskują dynamikę przestrzenną - układ zbliżony do naturalnego podziwianego w lasach lub górach - piętrowy układ roślinności.

Piętrowe układy z koniecznym odrzuceniem jednorodności - w nasadzeniach muszą być nieoczekiwane zmiany i brak oczywistości. Chyba, że lubimy powtarzalność.

No i układ rabaty trzeba koniecznie dopasować do miejsca, z którego najczęściej będzie się ją podziwiało/będzie najbardziej widoczna.

I idąc tropem C - rabata lekko zakręcana jest przyjemniejsza dla oka niż prosta. (?) Takie - no wiecie chłopaki - kobiece kształty...

To ci gwozdek! Fju! Fju!

No nie jestem zadowolona z tej odpowiedzi, ale może nasz mistrz łaskawie wyjawi tajemnicę.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Krakus 22:21, 18 wrz 2014


Dołączył: 29 sie 2013
Posty: 1368
A_gawa napisał(a)


Nie do końca wiem co masz Waldku na myśli i nie przeczytałam do czego nawiązujesz, ale zaciekawiła mnie ta zagadka. Odpowiesz nam???

Mój punkt widzenia.
Jeżeli by kamienie ustawić w wersji C i do tego zastosować zwiększanie bądź zmieszanie ich wysokości względem terenu, wtedy mamy do czynienia z układem piętrowym kamieni bądź roślinności - bo to ją chcemy sadzić. Wtedy rabaty bądź skalniaki zyskują dynamikę przestrzenną - układ zbliżony do naturalnego podziwianego w lasach lub górach - piętrowy układ roślinności.

Piętrowe układy z koniecznym odrzuceniem jednorodności - w nasadzeniach muszą być nieoczekiwane zmiany i brak oczywistości. Chyba, że lubimy powtarzalność.

No i układ rabaty trzeba koniecznie dopasować do miejsca, z którego najczęściej będzie się ją podziwiało/będzie najbardziej widoczny.

I idąc tropem C - rabata lekko zakręcana jest przyjemniejsza dla oka niż prosta. (?) Takie - no wiecie chłopaki - kobiece kształty...

To ci gwozdek! Fju! Fju!

No nie jestem zadowolona z tej odpowiedzi, ale może nasz mistrz łaskawie wyjawi tajemnicę.


No ciekawe wyjaśnienie ja wybrałem C z bardziej technicznego punktu widzenia a mianowicie w pozycji C największa powierzchnia jest widoczna...widzimy dwie powierzchnie (jak są inne to daje nam szerszy punkt widzenia o obiekcie) w tym układzie widzimy też szczeliny pomiedzy obiektami co daje dodatkowe wrażenie w postaci "prześwitu"...coś tam widać na drugą stronę ale nie do końca ale dalej nie daje to nam odpowiedzi o co kaman
____________________
Zielonym do góry...
Krakus 22:23, 18 wrz 2014


Dołączył: 29 sie 2013
Posty: 1368
kosolka napisał(a)


O tak Bo my tak rocznicowo jeżdzimy sobie od jakiegoś czasu a dzieciorki z dziadkami zostają


a niektorzy to mają szcześćie chociaż już duże masz pociechy to się dziadki pewnie nie narobią my też rocznice we wrześniu mamy ładny miesiąc
____________________
Zielonym do góry...
A_gawa 22:25, 18 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Krakus napisał(a)


No ciekawe wyjaśnienie ja wybrałem C z bardziej technicznego punktu widzenia a mianowicie w pozycji C największa powierzchnia jest widoczna...widzimy dwie powierzchnie (jak są inne to daje nam szerszy punkt widzenia o obiekcie) w tym układzie widzimy też szczeliny pomiedzy obiektami co daje dodatkowe wrażenie w postaci "prześwitu"...coś tam widać na drugą stronę ale nie do końca ale dalej nie daje to nam odpowiedzi o co kaman


Jej, też racja. Podoba mi się odpowiedź. To czekamy na naszego Sfinksa od zagadek.
Też wrześniowa jestem. Tu jest specjalny klub takich małżeństw. Kult jest września czy cóś koło tego, cha cha
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
waldek727 08:21, 19 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Krakus.
Bez fizycznego ustawiania kamieni a jedynie modelując projekt w głowie bardzo trafnie wybrałeś zestaw C.
Agnieszko.
Czytając Twój odbiór ustawienia kamieni w pozycji C mogę powiedzieć, że trafiłaś w samo sedno. Bardzo mi się podoba Wasz opis, wizja ogrodu i uzasadnienie. Myślę, że w prosty sposób uzmysłowiłem Wam jak oko reaguje na rozmieszczenie względem siebie roślin. Chce je dalej odbierać tak jak jest to w naturze. Teraz każde z Was robiąc nasadzenia będzie miało przed oczami owe kamyczki i jeżeli nie będziecie tworzyć ogrodu w stylu francuskim to nie posadzicie już pięciu czy nawet trzech roślin jedna obok drugiej. Jest jeszcze jeden mały chwyt dla osób które planują tradycyjne ogrody z niezłomnymi tujami wzdłuż ogrodzenia. Wystarczy obrócić kontur działki o 45* i przenieść wejście na prawy róg posesji. Niektórzy wpadaliby w zachwyt nad projektem nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to ich własny ogród.

Ps.
Agnieszko. Nie jestem ,,mistrzem". Jestem jednym z wielu użytkowników forum którzy są pasjonatami ogrodów. Ucząc się od innych staram się przekazać tę wiedzę dalej. Zależy mi bardzo na tym aby w Polsce powstawało jak najwięcej pięknych i zdrowych ogrodów.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
A_gawa 17:51, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Waldku, nie ukrywam, że znalazłam Twoją wiedzę i na innym forum. Z przyjemnością czytam i oglądam.
Uśmiechaj się do nas i przyjmij komplementa. Ja też chcę mieć przyjemność z rozdawania dobrych słów. Pozdrowienia!

Bardzo lubię przypowieści. Dziękuję, Waldku!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
EwaG 19:34, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
waldek727 napisał(a)
Krakus.
nie posadzicie już pięciu czy nawet trzech roślin jedna obok drugiej.

A mnie się wydaje, że ostatnio panuje moda na sadzenie w rządkach. Niekiedy daje to świetny efekt, szczególnie wtedy gdy w rządku posadzimy drzewa z pozoru do tego się nienadające (np. wielopniowe) a pod spodem również w rządkach np. rozwichrzone trawy (w dużych połaciach). Czy to jest styl francuski?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
waldek727 20:17, 19 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
A_gawa napisała:
Uśmiechaj się do nas i przyjmij komplementa. Ja też chcę mieć przyjemność z rozdawania dobrych słów.

Wobec tego Agnieszko nie zabieram Ci tej przyjemności i przyjmuję do serducha wszystkie pochwały. Analizuję sobie Twój ogród i niebawem postaram się coś dodać od siebie.
EwaG napisała:
A mnie się wydaje, że ostatnio panuje moda na sadzenie w rządkach. Niekiedy daje to świetny efekt, szczególnie wtedy gdy w rządku posadzimy drzewa z pozoru do tego się nienadające (np. wielopniowe) a pod spodem również w rządkach np. rozwichrzone trawy (w dużych połaciach). Czy to jest styl francuski?

Ja też Ewo zauważyłem panujący w tej chwili trend do nasadzeń jak to się mówi ,,pod sznurek". Linie proste i symetria charakteryzują właśnie ogrody francuskie. Mnie bardziej odpowiada określenie, że są to ogrody w stylu formalnym. Ogrody przy realizacji których trzeba mieć wyrobiony zmysł przestrzenności i proporcji. Są to ogrody trudne do aranżacji ale wykonane z głową i z pomysłem przyjemne w wizualnym odbiorze.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Lukasz2013 20:43, 19 wrz 2014


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 4984
Witaj na ogrodowisku. Fajnie że nas facetów coraz więcej. Kobiety będą miały o kim plotkować na zlotach żartuje. Duży ogród wiele pracy przed tobą, ale fajne wyzwanie no i chyba masz tą pasję do takiej pracy. Będę zaglądał. Zaznaczam wątek. Pozdrawiam z okolic Żywca.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies