Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moja działka na Dębowym Lesie

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja działka na Dębowym Lesie

Toszka 09:46, 05 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu, obawiam się, że bez siatki leśnej to nie uchronisz swoich roslin przed wyżeraniem przez zwierzynę. Brutalna prawda

Aniu, przemyśl czy nie kupić sadzonek od producenta. W necie wystarczy, że wpiszesz np. "sadzonki serba producent" a wyskoczy ci masa pozycji z materiałem szkółkarskim. I mozna kupić sadzonki w paletkach produkcyjnych, ale także z gołym korzeniem i w doniczkach produkcyjnych. Ceny zaczynają się od złotówki do 2-3 złotych za małe siewki. Czym większy system korzeniowy, tzn. czym starsza siewka tym większa cena - co jest logiczne. Nie kupuj w ciemno - zadzwoń dowiedz się czy na zamawianą przez ciebie ilość dostaniesz cenę hurtową, czy detaliczną, czy transport masz za darmo, czy możesz np odebrać rośliny gdzieś blisko swojej okolicy (niektórzy producenci mają zawiązaną współpracę ze sprzedawcami w całej Polsce), poproś o ew. zdjęcia sadzonek, poczytaj ew. opinie o sprzedawcy etc. W każdym bądź razie nie kupuj w ciemno i nie daj się złapać na wszelkie slogany. Dyplomatycznie podpytaj czy to materiał szkółkarski własny, czy też sprowadzany od kogoś lub np. z Holandii. W razie czego rżnij blondynkę...więcej ugrasz

Druga rzecz - na miejscu gdzie sadzisz musisz określić glebę jaką masz. Sprawdzić ph. W razie czego dać dobroci i dodatki (do serba koniecznie dolomit i nawóz np. Magic PK, który jest bez azotu). Sadzonki sadzisz docelowo w odległościach docelowych. Podlewasz regularnie przez minimum pierwszy sezon. Nawet dwa.

Nie zrażaj się, że maluszki kupisz. One spokojnie będą rosły kiedy ty będziesz zajęta urządzaniem reszty terenu.

Wspomniany przeze mnie nawóz PK służy jako ukorzeniacz zamiast wcześniej polecanego Korzonka. Wystarczy garstka do dołka i przemieszać z ziemią

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anka_ 10:06, 05 gru 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
anabuko1 napisał(a)
Muszę zrobić jakąś ścianę aby trochę zmniejszy i hulanie wiatru i zasłonę przed zwierzyną z lasu i łąk.
O a gdzie takie tanie serby kupowałaś po 1 zl ??Ile cm miały ??
?? Jak one rosną ?? Wolno mono ?? I co ile je się sadzi ??


Aniu kupowałam na znanym portalu aukcyjnym (All...). Cena jednakowa bez względu na to jaki świerk. Wysokość ok 20cm. U mnie marnie rosną te maluszki (chyba mają za mokro), ale Mirka z takich uzyskała piękne okazy. Sadziłam chyba co 1,50m, ale jak nie chcesz litej ściany to spokojnie może być co 2m.

I sadzenie dopiero po ogrodzeniu, bo inaczej zwierzyna zeżre. Chociaż siatką leśną- tanio i sprawdza się (tylko patrzeć na grubość drutu i rozstaw oczek).

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
ElzbietaFranka 12:07, 05 gru 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
anka_ napisał(a)
Aniu pozwolę sobie zacytować twój post z Eli wątku.
Aniu z autopsji powiem, że świerk pospolity może być piękny jak nie ma modrzewi w okolicy. Ale jest jeden warunek- nic go nie może zacieniać ani dotykać, inaczej w tych miejscach natychmiast łysieje. I to co pisała Toszka- zupełnie inny system korzeniowy od serba (na minus niestety).
Serby kupowałam i całkowite maluszki z gołym korzeniem (po 1zł), ale baaardzo wolno się zadomowiają u mnie (ale już świerki czarne ładnie przyrosły). Ale dokupiłam kilka ładnych po 10zł takich ok 50cm u P.Szmitów dla szybszego efektu.

Aniu będę sobie robiła sadzonki dereni- może chcesz? Mam Midwinter Fire- fotki u mnie na 361 str. W sezonie taki zwykły krzaczorek do oglądania z daleka, ale po przymrozkach aż świeci. I drugi -NN- fotki na 354 str, cudny, zdrowy, z daleka limonkowy. Tylko ten ma korę taką ciemno bordową.
I mam jeszcze nasionka języczki "Britt Marie Crawford".






Tak to prawda o zadomowieniu serbow.
Kupowalam prawie wszystkie byly w doniczkach wzrostowo od 0,5, 1, i 2,5 metra wszystkie nie zaleznie od wzrostu dopiero po dwoch latach czyli w 3 roku w glebie rodzimej zaczely ruszac z kopyta.
Na poczatku mialy jakies tam przyrosty 0,5 - 3 cm dawaly oznaki ze zyja.

Co tu duzo mowic kazde drzewo musi sie zaaklimatyzowac w glebie ale w pierwszym po posadzeniu wzrost marnie wyglada.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gosialuk 16:47, 05 gru 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Aniu jak będziesz gotowa, to z chęcią swoimi nadwyżkami się z tobą podzielę. Może mnie odwiedzisz wtedy?
____________________
Gosia Bylinowa łąka
anabuko1 19:33, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
Toszka napisał(a)
Aniu, obawiam się, że bez siatki leśnej to nie uchronisz swoich roslin przed wyżeraniem przez zwierzynę. Brutalna prawda

Aniu, przemyśl czy nie kupić sadzonek od producenta. W necie wystarczy, że wpiszesz np. "sadzonki serba producent" a wyskoczy ci masa pozycji z materiałem szkółkarskim. I mozna kupić sadzonki w paletkach produkcyjnych, ale także z gołym korzeniem i w doniczkach produkcyjnych. Ceny zaczynają się od złotówki do 2-3 złotych za małe siewki. Czym większy system korzeniowy, tzn. czym starsza siewka tym większa cena - co jest logiczne. Nie kupuj w ciemno - zadzwoń dowiedz się czy na zamawianą przez ciebie ilość dostaniesz cenę hurtową, czy detaliczną, czy transport masz za darmo, czy możesz np odebrać rośliny gdzieś blisko swojej okolicy (niektórzy producenci mają zawiązaną współpracę ze sprzedawcami w całej Polsce), poproś o ew. zdjęcia sadzonek, poczytaj ew. opinie o sprzedawcy etc. W każdym bądź razie nie kupuj w ciemno i nie daj się złapać na wszelkie slogany. Dyplomatycznie podpytaj czy to materiał szkółkarski własny, czy też sprowadzany od kogoś lub np. z Holandii. W razie czego rżnij blondynkę...więcej ugrasz

Druga rzecz - na miejscu gdzie sadzisz musisz określić glebę jaką masz. Sprawdzić ph. W razie czego dać dobroci i dodatki (do serba koniecznie dolomit i nawóz np. Magic PK, który jest bez azotu). Sadzonki sadzisz docelowo w odległościach docelowych. Podlewasz regularnie przez minimum pierwszy sezon. Nawet dwa.

Nie zrażaj się, że maluszki kupisz. One spokojnie będą rosły kiedy ty będziesz zajęta urządzaniem reszty terenu.

Wspomniany przeze mnie nawóz PK służy jako ukorzeniacz zamiast wcześniej polecanego Korzonka. Wystarczy garstka do dołka i przemieszać z ziemią


Toszko kochana.
Na wiosnę jeszcze zostalo nam zaorać jeszcze raz teren, wygruberowować jeszcze raz i zabronować.Posiać trawę .I właśnie ogrodzić teren cały.
Tj, z 3 stron.I wówczas już sobie posadzę serby.Dzięki wam i Tobie i owej dyskusji u Eli.Zdecydowałam,że to będą serby.
Mirka i anka_ już mi podrzuciły ni namiary na szkółki.
I zanim kupię zrobię wszystko co mi radzisz .Zadzwonię i wypytam o wszystkie istotne dla mnie rzeczy.I sprawdzę.Dziękuje bardzo za te wszystkie rady.Wiesz,ja pewnie bez tych wskazówek, pewnie tego bym nie zrobiła.
Blondynką to ja byłam bardzo długo.Potem jakoś ściemniały mi te włosy.
Ale jak trzeba będzie to jeszcze nią pobędę .Masz rację.
Aha,, mam miej więcej 80 m do obsadzenia tym serbem to co ile go sadzić ??
Tak wstępnie obliczyłam,że chyba ze 35 sztuk będzie mi potrzebne .

I wiem, wiem,że muszę określić moją glebę.Mieliśmy nawet to zrobić niedawno.Ale mróz przyszedł już mężowi się nie chciało wziąć grudek ziemi .Bo to trzeba wziąć bynajmniej z 4 miejsc.
W jednym rogu tam gdzie stawy są wykopane, jest trochę torfowa.
W innym inna, jakaś brunatna, pod lasem bardziej piaszczysta.
Ania-anpi już ma wszystko do badania gleby i mi zaproponowała zbadanie gleby.Bo wszystko ma.A my jesteśmy obie z Chełma w kontakcie.
( a poznałyśmy się dzięki O.
Hmm ten nawóz PK .Już zapisałam.Przed chwilą zresztą głośno twój wpis przeczytam mężowi.Co dwie głowy do zapamiętania to nie jedna.Niech się uczy wszystkiego też
Nazwę sobie zapisałam już w notesie.Kupimy go wcześniej.
A to jego można dawać pod inne nowe rośliny ?? z posadzeniem ??A pod nowe róże ??

Dziękuję bardzo za te wszystkie informacje.Pozdrawiam cieplutko
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 19:50, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
anka_ napisał(a)


Aniu kupowałam na znanym portalu aukcyjnym (All...). Cena jednakowa bez względu na to jaki świerk. Wysokość ok 20cm. U mnie marnie rosną te maluszki (chyba mają za mokro), ale Mirka z takich uzyskała piękne okazy. Sadziłam chyba co 1,50m, ale jak nie chcesz litej ściany to spokojnie może być co 2m.

I sadzenie dopiero po ogrodzeniu, bo inaczej zwierzyna zeżre. Chociaż siatką leśną- tanio i sprawdza się (tylko patrzeć na grubość drutu i rozstaw oczek).


Aniu dziękuję za te wszystkie informacje, namiary .
I te odległości.Nad tym pomyślę jeszcze.
Mirka też już mi przysłała namiary tam gdzie kupowała swoje.I muszę tam któregoś dnia zadzwonić i wszystkiego się dowiedzieć.
Na wiosnę jeszcze będzie, będzie , zaoranie jeszcze raz tego nowego aeralu.Zabronowanie.Sianie trawy. ogrodzenie i od razu sadzenie serbow.
To już muszę je mieć na wiosnę.
I jeszcze chcialabym czymś zacząć staw obsadzać.I wokół niego .
I sad posadzić i krzewy owocowe poprzesadzać.
A i za tą moją huśtawką muszę rabatę zrobić i jakieś roślinki posadzić.Aby widok był ładniejszy.Tam z tylu do tego roku był warzywnik.
A już od wiosny jego nie będzie .Ale będzie większy i w nowym miejscu .

Kurcze, aby tylko dać radę z tym wszystkim
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 19:56, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
ElzbietaFranka napisał(a)

Tak to prawda o zadomowieniu serbow.
Kupowalam prawie wszystkie byly w doniczkach wzrostowo od 0,5, 1, i 2,5 metra wszystkie nie zaleznie od wzrostu dopiero po dwoch latach czyli w 3 roku w glebie rodzimej zaczely ruszac z kopyta.
Na poczatku mialy jakies tam przyrosty 0,5 - 3 cm dawaly oznaki ze zyja.

Co tu duzo mowic kazde drzewo musi sie zaaklimatyzowac w glebie ale w pierwszym po posadzeniu wzrost marnie wyglada.


Eluś dziękuję bardzo za te wiadomości.Widzisz, gdybym do ciebie nie zajrzała, nie czytała tych postów, nie wtrąciła się do dyskusji.
To dalej zastanawiałabym się czym dalej tą linię działki obsadzić.
A dziś już wiem serbami.Może dadzą radę i u mnie
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 20:07, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
Gosialuk napisał(a)
Aniu jak będziesz gotowa, to z chęcią swoimi nadwyżkami się z tobą podzielę. Może mnie odwiedzisz wtedy?

Gosiu dziękuję za to otwarte serducho.zobaczymy co na wiosnę będzie na pierwszej liście.
I dziękuję za zaproszenie.Chełm a Rzeszów.To nie tak daleko, kto wie, kto wie.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Dorota123 21:36, 05 gru 2018


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
anabuko1 napisał(a)

No proszę jaki ten świat jest mały
Śmialek, czyli to ten co po lodzie szedł ??
I co mówili , widząc te zdjęcia( to z telefonu, robione przez męża.)
Ja w pracy byłam.A on był akurat na Dębowym i tą akcję obserwował.
Pokazywałam im zdjęcia, a syn w pewnym momencie mówi " no i łabędzie odfrunęły" Pytam skąd o tym wie, a on , że był w Osieku strażak, który szedł po tym lodzie i opowiadał o tej akcji.


Widzę, że przygotowujesz się już do nowego sezonu. Zbierasz informacje, a to przecież bardzo ważna sprawa, żeby za pierwszym razem dobrze zrobić.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Toszka 23:34, 05 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
anabuko1 napisał(a)

Toszko kochana.
Na wiosnę jeszcze zostalo nam zaorać jeszcze raz teren, wygruberowować jeszcze raz i zabronować.Posiać trawę .I właśnie ogrodzić teren cały.
Tj, z 3 stron.I wówczas już sobie posadzę serby.Dzięki wam i Tobie i owej dyskusji u Eli.Zdecydowałam,że to będą serby.
Mirka i anka_ już mi podrzuciły ni namiary na szkółki.
I zanim kupię zrobię wszystko co mi radzisz .Zadzwonię i wypytam o wszystkie istotne dla mnie rzeczy.I sprawdzę.Dziękuje bardzo za te wszystkie rady.Wiesz,ja pewnie bez tych wskazówek, pewnie tego bym nie zrobiła.
Blondynką to ja byłam bardzo długo.Potem jakoś ściemniały mi te włosy.
Ale jak trzeba będzie to jeszcze nią pobędę .Masz rację.
Aha,, mam miej więcej 80 m do obsadzenia tym serbem to co ile go sadzić ??
Tak wstępnie obliczyłam,że chyba ze 35 sztuk będzie mi potrzebne .

I wiem, wiem,że muszę określić moją glebę.Mieliśmy nawet to zrobić niedawno.Ale mróz przyszedł już mężowi się nie chciało wziąć grudek ziemi .Bo to trzeba wziąć bynajmniej z 4 miejsc.
W jednym rogu tam gdzie stawy są wykopane, jest trochę torfowa.
W innym inna, jakaś brunatna, pod lasem bardziej piaszczysta.
Ania-anpi już ma wszystko do badania gleby i mi zaproponowała zbadanie gleby.Bo wszystko ma.A my jesteśmy obie z Chełma w kontakcie.
( a poznałyśmy się dzięki O.
Hmm ten nawóz PK .Już zapisałam.Przed chwilą zresztą głośno twój wpis przeczytam mężowi.Co dwie głowy do zapamiętania to nie jedna.Niech się uczy wszystkiego też
Nazwę sobie zapisałam już w notesie.Kupimy go wcześniej.
A to jego można dawać pod inne nowe rośliny ?? z posadzeniem ??A pod nowe róże ??

Dziękuję bardzo za te wszystkie informacje.Pozdrawiam cieplutko

Zacznę od Nawozu MagicPK. Wskazałam ten konkretny nazóz bo to obecnie jedyny nawóz na naszym rynku bez dodatku azotu (N), który sadzonym roślinom nie jest potrzebny, bo musimy w pierwszej kolejności zadbać o system korzeniowy. Wprawdzie jest sporo nawozów określanych mianem PK, ale po przeczytaniu składu mają zawsze dodatek azotu, lub co gorsza są silnie kwaszące tak jak AnnaCh przez nieuwagę kupiła nawóz PeKacid. Kiedyś polecałam ukorzeniacz w płynie, ale ostatnio tak pozmieniano go, że jest nieekonomiczny i tym samym potwornie drogi za maleńką buteleczkę.

Natomiast bezwzględnie zawsze należy dodać pod korzeń fosfor jako dawkę startową. Składnik ten jest niezbędny do wzrostu korzeni, a żaden nawóz organiczny nie zawiera go w wystarczającej ilości stąd niedobory i objawy przypominające wiele chorób, szczególnie grzybowych. To zresztą jest powodem nadmiernego użycia środków grzybobójczych niszczących mikoryzę i pogłębiających w ten sposób niedobory. Dodatek potasu jest przydatny jako uzupełnienie składnika potrzebnego młodej roślinie w nowym środowisku.
I tak, ten nawóz po garstce możesz dawać w dołek pod każdą ros
ślinę - zasodolubną i kwaśnolubną. To "steryd" stymulujący pod korzenie.

Odnośnie rozpoznania gleby. Wejdź na stronę starostwa i poszukaj plików/map geodezyjnych. Tam znajdziesz informacje o glebach w twojej okolicy. Łatwiej ci będzie zrozumieć potrzeby ziemi jaką masz i ułatwi ci to dostosowanie planów nasadzeń.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies