Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skąpana w słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

Skąpana w słońcu

Mala_Mi 23:44, 05 lis 2018


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Wszędzie późna jesień a tu załapałam sie na lato
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Urszulla 06:38, 06 lis 2018


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21829
Czytałam o te ziemi można Ci pozazdrościć
wszystko Ci rośnie i kwitnie, jeżówki już zaproszone nawet jedne odmianowe kwitły 2 rok z kolei patrząc na Twoje rabaty doszłam do wniosku że jeżówki z liliowcami spróbuję połączyć
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
dominika_ 16:30, 06 lis 2018


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Kobieto, ale jaką Ty masz ziemię w ogrodzie, po prostu marzenie. Taka była, czy tak sobie doprowadziłaś?
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
waldek727 18:47, 06 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
W takiej glebie to i suchy patyk urośnie. Żyzna, urodzajna, przepuszczalna i próchnicza. Od razu widać to po roślinach. Piękne, dorodne i zdrowe. Przetaczniki czują się w Twoim ogrodzie jak pączki w maśle. Ogrodowisko słynie z tego, że przywiązuje się tu szczególną wagę do jakości gleby w ogrodzie. Sam staram się powstrzymywać zapędy młodych mniej doświadczonych właścicieli przydomowych ogrodów przed zakupami roślin na samym starcie. Wszystkich namawiam do wzbogacania gleby w próchnicę. Nie okrywania jej wstrętnymi czarnymi foliami zwanymi przez Danusię ,,szmatami". Tobie Ewo gratuluję dojrzałego i mądrego ogrodnictwa.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Wiolka5_7 18:56, 06 lis 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20499





Ewo piękne masz jeżówki, moje ulubione byliny
Znasz może nazwę tej białej slicznotki, ? bo kupiłam chyba taką bez nazwy.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
sylwia_slomc... 20:54, 06 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Cudnie, masę kwiecia jeszcze masz, prawie lato
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sarenka 07:42, 07 lis 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Ewa- wiesz może, które jeżówki są najniższe??

waldek727 napisał(a)
W takiej glebie to i suchy patyk urośnie. Żyzna, urodzajna, przepuszczalna i próchnicza. Od razu widać to po roślinach. Piękne, dorodne i zdrowe. Przetaczniki czują się w Twoim ogrodzie jak pączki w maśle. Ogrodowisko słynie z tego, że przywiązuje się tu szczególną wagę do jakości gleby w ogrodzie. Sam staram się powstrzymywać zapędy młodych mniej doświadczonych właścicieli przydomowych ogrodów przed zakupami roślin na samym starcie. Wszystkich namawiam do wzbogacania gleby w próchnicę. Nie okrywania jej wstrętnymi czarnymi foliami zwanymi przez Danusię ,,szmatami". Tobie Ewo gratuluję dojrzałego i mądrego ogrodnictwa.
Waldku, ja mało się znam jeszcze, ale właśnie też już staram się przyszłym właścicielom przydomowych ogródków wstrzymanie się...co póki co taki sobie efekt przynosi. Narazie podsylam linki co do ciekawszych wątków,gdzie od podstaw pokazane jest co zrobić po budowie domu itd, a nawet już w trakcie budowy,ale spotykam się tylko z tym ,że się nie ma czasu na czytanie O. Szkoda, bo sporo można się dowiedzieć
Też już nie kupuję bo mi się tylko podobają, tylko staram się najpierw dowiedzieć czy w ogóle u mnie urosną bo dobra tu ziemia, ale też trzeba ją po budowie doprowadzić do porządku. Niestety moja mama nie chce przyjąć tego do wiadomości, że u niej w piasku mało co urośnie i wymyśla bardzo dużo różnych odmian, a mi tak przykro, że posłuchać nic mnie nie chce Chciałabym w przyszłym roku ze 2 rabaty u niej przekopać na wiosnę z obornikiem, mączka- czym jeszcze piach wzbogacić?
____________________
Magda W samym sloncu
ewsyg 08:19, 07 lis 2018


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Łucjo (tulucy) to są przetaczniki. Lubią łapać mączniaka. U mnie na szczęście cały sezon były zdrowe. Na sam koniec złapały, wtedy je ścięłam.

Ania (Mala_Mi) niestety lato to już tylko na zdjęciach.

Tak teraz wyglądają moje rabaty. Przygotowane do zimy.






Roślinki przygotowane są do snu, ale nie wszystkie mnie słuchają





Resztę odpowiedzi po południu.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 17:48, 07 lis 2018


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Wiola (Wiolka5_7) niestety moja też kupiona bez nazwy.

Megi (sarenka) z niskich jeżówek ja mam: coconut lime, te białe, ale nie znam nazw, butterfly kisses, wild berry, meringue i mam jeszcze dwie nowe, ale zapomniałam nazw. Jeżeli bardzo Ci zależy to poszukam co to za odmiany. Może w wolnych chwilach napiszę coś o jeżówkach jeżeli kogoś to interesuje. A rownież nie za wysoka jest cherry fluff i Dixie Belle, meteor yellow.

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 18:15, 07 lis 2018


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
A teraz zbiorowo odpowiem na post Uli, Dominiki, Waldka i Megi dotyczące mojej ziemi.

Kochani, uważam, że mam bardzo dobrą ziemię, czarną gliniastą, ale nie taką, jak opisał ją Waldek "Żyzna, urodzajna, przepuszczalna i próchnicza" Matka natura aż tak łaskawa nie była To efekt mojej trzy letniej pracy nad polepszeniem jej struktury.

Mnóstwo praco mnie to kosztowało, żeby osiągnąć taki efekt. Wszytko przebiegało etapowo. Najpierw to miejsce wyglądało tak.



Po skoszeniu trawska mogłam ocenić co tam jeszcze rośnie. No niestety okazało się, ze jest mnóstwo podagrycznika, dzikich jeżyn. Te miejsca musiałam oplewić ręcznie, centymetr po centymetrze. Plewiąc usuwałam kamienie i duże bryły gliny, która nadawałaby się do lepienia garnków. Oczyszczoną ziemię obsiewałam gorczycą, którą później przekopywałam. To była pierwsza porcja próchnicy.



Miejsca, gdzie była sama trawa mąż przekopywał przewracając ziemię, żeby trawsko w niej gniło. Jak już to się przerobiło to ja wkraczałam z widłami i to wszytko przerzucałam czyszcząc ziemię z kamieni i gliny.

Można powiedzieć, że pierwszy etap pracy był za mną. T3eraz nastał czas sadzenia roślin.

Pokażę jaka mam rodzimą ziemię

To jest ziemia z wykopów pod fundamenty. Widać, ze są kamienie i glina



a tak wygląda ziemia po przesianiu



A to są odpady



Teraz widać co wcześniej z niej wyciągnęłam.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies