Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

waldek727 11:21, 29 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
To tak żeby się nikt nie przeraził, że wertykulacją zniszczył sobie trawnik. Nie wszyscy odwiedzają wątek tematyczny dotyczący trawników, dlatego też w ,,Naszych ogrodach" chciałem przypomnieć, iż teraz jest najlepszy czas na przeprowadzanie najważniejszych prac pielęgnacyjnych których corocznie wymaga nasz trawnik. Takim jesiennym odmładzaniem trawnika wydłużamy jego żywotność, pozbywamy się dużej części chwastów i niszczymy w dużym stopniu pędraki jeżeli takowe ktoś posiada w swojej murawie. Ponadto jesienna dosiewka trawy tam gdzie są jej ubytki uniemożliwi w znacznym stopniu kiełkowanie chwastów w nowym sezonie wegetacyjnym. Ja te zabiegi agrotechniczne uważam za bardzo ważne i polecam ich przeprowadzenie każdemu właścicielowi trawnika.



____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Krys 14:36, 29 wrz 2018


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
waldek727 napisał(a)
Był trawnik i nie ma trawnika.
Znaczy się jest ale przygotowany już do następnego sezonu.

Po wertykulacji i wygrabieniu darni czeka go na zimę jeszcze taka pierzynka. To połączenie kompostu z przekompostowanym obornikiem.





Waldek czy już posypac tak jak na zdjęciu kompostem czy bliżej zimy oczywiście po wertykulacji teraz ?
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
frezja 16:21, 29 wrz 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
waldek727 napisał(a)
To tak żeby się nikt nie przeraził, że wertykulacją zniszczył sobie trawnik. Nie wszyscy odwiedzają wątek tematyczny dotyczący trawników, dlatego też w ,,Naszych ogrodach" chciałem przypomnieć, iż teraz jest najlepszy czas na przeprowadzanie najważniejszych prac pielęgnacyjnych których corocznie wymaga nasz trawnik. Takim jesiennym odmładzaniem trawnika wydłużamy jego żywotność, pozbywamy się dużej części chwastów i niszczymy w dużym stopniu pędraki jeżeli takowe ktoś posiada w swojej murawie. Ponadto jesienna dosiewka trawy tam gdzie są jej ubytki uniemożliwi w znacznym stopniu kiełkowanie chwastów w nowym sezonie wegetacyjnym. Ja te zabiegi agrotechniczne uważam za bardzo ważne i polecam ich przeprowadzenie każdemu właścicielowi trawnika.





No właśnie..o te chwasty najbardziej mi chodzi Czy teraz najlepszy czas na ten zabieg ?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Kasya 17:04, 29 wrz 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41699
Czy przed wertykulacją trzeba skosić trawnik ?
Czy potrzebna jest taka prawdziwa wertykulacja czy wystarczy wygrabiemie wałkiem z kolcami ?
Jaką kolejność zabiegów polecasz ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gosiek33 19:25, 29 wrz 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Jak widzę to zdjęcie to wiem już, że takiego trawnika mieć nie będę. Miałaby używanie w takim podłożu moja suka, a potem cały kompost w domu by wylądował


Bardzo cenne fotografie
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Mary 22:14, 29 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
waldek727 napisał(a)
Był trawnik i nie ma trawnika.
Znaczy się jest ale przygotowany już do następnego sezonu.

Po wertykulacji i wygrabieniu darni czeka go na zimę jeszcze taka pierzynka. To połączenie kompostu z przekompostowanym obornikiem.




Czy to już będzie tak do zimy wyglądało czy trawa jeszcze pokaże się przed zimą?
Rozumiem, że dosiewki masz pod tą warstwą?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
wiklasia 23:18, 29 wrz 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Marysiu - to jest zdjęcie samego kompostu, a nie trawnika przysypanego kompostem.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
waldek727 00:01, 30 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Z Turyńskiego parkietu mogę się przenieś teraz na zieloną murawę.
Tak. Asia ma rację to jest duże zbliżenie kompostu. W ten sposób trawnika się nie pokrywa ponieważ zniszczyłbym trawę która pozostała po wertykulacji i jest dobrze ukorzeniona. Dla jasności jeszcze jedna podobna fotka.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 00:27, 30 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Krys napisał(a)


Waldek czy już posypac tak jak na zdjęciu kompostem czy bliżej zimy oczywiście po wertykulacji teraz ?


Po wertykulacji na murawie powstaje sporo nierówności. Ja najpierw rozsypuję po całości cienką warstwę kompostu z przekompostowanym obornikiem a następnie rozgrabiam go tak aby pokryć wszelkie ubytki. Nawożenie mineralne lub organiczne wykonuje się od razu po wertykulacji.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 00:34, 30 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
frezja napisał(a)


No właśnie..o te chwasty najbardziej mi chodzi Czy teraz najlepszy czas na ten zabieg ?

Tak Ewo. Ja przedstawiałem powyżej plusy jesiennej wertykulacji trawnika. Wiosenna wertykulacja mija się z założonym celem i jest dla spóźnialskich.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies