Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na wzgórzu :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu :)

Atena 20:40, 28 sie 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
A oto nasze dzisiejsze zbiory
Z ogródeczka mojego synka





____________________
Ogród na wzgórzu
Atena 21:16, 28 sie 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
Pomału zabieram się za górę działki.
Od września mam nadzieję że pracę ruszą już pełną parą.
Póki co przymierzam się do nasadzeń i szukam roślin.
I teraz dziewczyny kochane pomóżcie. Mam do obsadzenia taki oto trójkąt przy wejściu do altany. Ponieważ z altany korzystamy głównie latem pomyślałam tam o różance.
Miejsce ma u podstawy ok 3 metry a wzdłuż ogrodzenia troszkę ponad 2.



Marzy mi się na nim różanka.
Oczywiście szmata wylatuje. Koreanka zostaje
Wymyśliłam - obwódka bukszpanowa, za nią lawenda, potem larissy a za lariskami Novalis. Nie znam tej róży ale jest w kolorze lawendy ma ADR więc pomyślałam że będzie fajnie pasowało. Czy taki zestaw jest ok ? Czy za larissami lepiej dać coś wyższego ?
Do tego chciałabym wzdłuż siatki posadzić coś co przysłoni tą łączkę przebijającą się zza ogrodzenia. Pomyślałam o trawach. Tylko co sadzić ...coś o pokroju wzniesionym do góry typu Zebrinus czy lepiej lekko przewieszające się Gracki ?
Już sama nie wiem....a chciałabym chociaż jedną rabatę zrobić bez przesadzania
____________________
Ogród na wzgórzu
Elik 22:31, 28 sie 2015


Dołączył: 11 sie 2012
Posty: 415
Cześć Atenko Chciałam Ci tylko powiedzieć, że w czasie gdy Ty byłaś u mnie ja się zaczytałam w tym co u Ciebie…. w czasie przerwy śniadaniowej Masz naprawdę fajną działkę. Fakt, że trudną, ze względu na różnice terenu, ale jakże malowniczą i ciekawą! I pięknie masz, wszystko zadbane, wypielęgnowane, teraz tylko to podopieszczać.
Bardzo ładna ta biała róża! Mi też się róże podobają.
A teraz o rabatce. Rozumiem, że planowana różanka jest między altanką a furtką w rogu, z jednej strony 3 m, z drugiej 2 ?A jaka tam jest strona świata? Będzie słońce? Róże kochają słońce, lawenda też. Larisski to wrzosy? Wrzosy i róże – tu mam trochę wątpliwości, bo wrzosy lubią kwaśną glebę, a róże nie bardzo. Może by się dało im tak podsypać, tak żeby róże już nie miały kwaśno? Nie znam się Jeśli trawa to ja bym wybrała raczej o pokroju lekko przewieszającym się (ja jestem aktualnie zakochana w variegatusie – więc jak dla mnie Gracillimus zamiast Zebrinusa. Gracillimus się rozrasta do średnicy 70-90 cm. Bukszpanowa obwódka – jestem na TAK!
Znalazłam taki wątek o towarzystwie dla róż:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3758-towarzystwo-dla-roz

Może weź kartkę i spróbuj sobie rozrysować rabatkę w skali? Ile chcesz tych róż? Wydaje mi się, że fajnie jakby rosły więcej niż 1. Na tą rabatę to na moje oko weszłyby Ci 3 róże (Novalis dorasta do 40 cm średnicy) bo trzeba zostawić trochę im miejsca + miejsce dla towarzystwa (gdzieś czytałam,ze odstęp między różą a towarzystem powinien być tak ok. 50 cm żeby dać róży miejsce). Poza tym ja bym wybrała chyba bardziej kontrastujący kolor – jeśli dajesz lawendę to różę dałabym w innym kolorze (biała? różowa?) Jeśli to róża ma być lawendowa to lawendę/towarzystwo bym dała nie wiem….białą? Ale biała mnie już tak nie urzeka Zamiast wrzosów dałabym chyba jednak coś innego ze względu na warunki glebowe.
Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałam? W sumie to tak głośno tylko myślę. Może ktoś bardziej kompetentny ode mnie coś poradzi?

____________________
Pozdrawiam, Ela Mazurkowo
Atena 23:18, 28 sie 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
Eluś ja też pisałam u Ciebie
Larissa to właśnie róża lekko różowa. Więc pomyślałam o lawendzie i dwóch kolorach roży - lekko różowej i lawendowej.
Rabata ma cały dzień słońce...więc różą powinno tam być dobrze.
Myślałam o 4 larrisach i za nimi pomiędzy 3 novalis.
____________________
Ogród na wzgórzu
Elik 23:38, 28 sie 2015


Dołączył: 11 sie 2012
Posty: 415
Aaa... to jak róża to ok. Wujek Gugle powiedział:wrzos a ja mu uwierzyłam, hi hi. Nawet fotki mi pokazał. Czerwone wrzosy! I ja tak sobie myślę: coś mi nie pasuje. Ale jak różowa i na dodatek róża to kolorystycznie powinno być fajnie. Nic, uciekam do wyrka. Buziaki!
____________________
Pozdrawiam, Ela Mazurkowo
jolka 21:35, 29 sie 2015


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Hej Atenka Patrzę i dumam co Ci doradzić ... A plecki jakieś do tej rabaty będą? Widzę tam jakieś tujki, podciągniesz szmaragdami do końca??

Jeśli chodzi o larisę/trawy/lawendę .. zerknij do mnie: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2867-ogrod-wsrod-pol-i-wiatrow?page=180
Tam pod koniec strony jest to zestawienie. Zobaczysz czy Ci się podoba. Ja mam w wersji z Morning Light. Tylko jak patrzę na ten fragmencik altany, który pokazałaś, to się zastanawiam czy jakaś pnąca róża by tam nie była fajna. Zaglądałaby Ci romantycznie do środka altanki

I jeszcze jakieś kamienie tam widać z jałowcem chyba. Wylatują czy zostają?
A w ogóle to pokaż dokładniej to miejsce
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
Atena 23:08, 29 sie 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
Joluś byłam u Ciebie
I bardzo mi to zestawienie odpowiada. Lawenda + róża + ML.
Więc jestem pewna że tak chce
Zastanawia mnie tylko czy łączyć te 2 rodzaje róż czy zostawić samą larisse......
Pytałaś o plecki do tej rabaty. Otóż to jest trochę kontrowersyjne bo niby za altaną tuje posadzone są i mogłabym je pociągnąć dalej, ale jeśli to zrobię to zabiorę co najmniej metra z tej rabaty a ona aż tak duża nie jest i na te róże nie wiele pozostanie
Te trawy są takim kompromisem bo niby będą dawać tło ale i wprowadzać ciekawy element na rabacie.
Wiem też że wiosną ich nie będzie....coś za coś.
Rośnie tam też jodła i nie chciałabym jej ruszać bo właśnie ona ma oddzielać te tuje od reszty.
Kamienie i jałowce muszą zostać bo działka jest cały czas pod górę i altana częściowo musiała zostać wkopana z jednej strony w ziemię. A żeby nie zgniła trzeba było jakoś tą ziemie od niej odsunąć. Te kamienie zapobiegają obsuwaniu się ziemi a żeby nie było tak sztucznie dosadziłam tam jałowca który ma to kiedyś zamaskować.
Docelowo ma być tego nie widać - zasłonią to te róże.
____________________
Ogród na wzgórzu
jolka 23:40, 29 sie 2015


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
No to z tego wynika, że traw jesteś pewna Jeśli tak, to kupuj szybciutko, bo teraz chyba najlepszy okres. Nie ma co tego odkładać na wiosnę, bo wtedy z trawami cienko. Policz ile potrzebujesz, kup dwa razy mniej, ciachniesz na pół i będzie Trawy są super, a ML w szczególności

Nad różami możesz jeszcze pomyśleć. Nie znam tej novalis, ale z tego co widzę w necie, nie wiem czy nie będzie za mdła do larissy. Zerknij do dziewczyn co mają dużo róż, może coś CI jeszcze do głowy wpadnie. Madżenka ma piękne różane impresje Nie tylko zresztą ona.. Jakoś tak mi się wydaje, że tu bardziej wyrazisty kolor by się przydał.

No nic, koniec marudzenia, idę spać Dobrej nocy

____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
Atena 11:20, 30 sie 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
jolka napisał(a)
No to z tego wynika, że traw jesteś pewna Jeśli tak, to kupuj szybciutko, bo teraz chyba najlepszy okres. Nie ma co tego odkładać na wiosnę, bo wtedy z trawami cienko. Policz ile potrzebujesz, kup dwa razy mniej, ciachniesz na pół i będzie Trawy są super, a ML w szczególności

Nad różami możesz jeszcze pomyśleć. Nie znam tej novalis, ale z tego co widzę w necie, nie wiem czy nie będzie za mdła do larissy. Zerknij do dziewczyn co mają dużo róż, może coś CI jeszcze do głowy wpadnie. Madżenka ma piękne różane impresje Nie tylko zresztą ona.. Jakoś tak mi się wydaje, że tu bardziej wyrazisty kolor by się przydał.

No nic, koniec marudzenia, idę spać Dobrej nocy



Masz rację Jolu chyba ta novalis jest za bardzo stonowana do tej "kompozycji".
Może pójdę w Ascot... piszą że piwoniowa róża purpurowo-fioletowa - taki malinowy kolor mógłby być ciekawy. I do tego dość duży kwiat. Wyższy krzak od larissy więc mógłby być w jej plecach.......
Dzięki za dobre rady. Zawsze to fajniej jak ktoś utwierdzi w przekonaniu lub coś odradzi. Mój M to kiepski doradca a i nawet słuchacz
____________________
Ogród na wzgórzu
Atena 09:28, 20 wrz 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
Dawno mnie nie było ale w ogrodzie się dzieje cały czas
Melduję że stara darń wypalona i zdjęta, przekopane, rozgrabione wstępnie i rozpoczęte prace kopania pod kable do oświetlenia i pod zraszacze.
Wszystko trwa może dłużej niż bym chciała ale robimy to z M. sami.
Czasami jakiś dzień urlopu na tygodniu, czasami trochę popołudniu po pracy ile damy radę.....
Póki co nam pogoda dopisuje i mam nadzieję że zdążymy z sianiem zanim przyjdzie deszczowa jesień.
Jeszcze czekam na transport kamieni na ścieżkę i tuje wzdłuż ogrodzenia.


____________________
Ogród na wzgórzu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies