Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

kariko 19:29, 08 kwi 2019

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Witam,

Cisy hilli,
Czy teraz przycinać? czy za słabe są?
Zostały zakupione z gołym korzeniem jako pojedyncze patyczki, po 2 latach tak wyglądają.
Niestety wtedy nic nie wiedziałam o ogrodnictwie i wsadziliśmy do rodzimej ziemi, która jest raczej kiepska, piaszczysta.

Nawożone dolistnie florovitem regularnie.

Czy je wykopać i wsadzić ponowie do dobrej ziemi? czy zostawić jak jest?




Gardenarium 12:08, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co ile są posadzone? Najwyżej dosadź pomiędzy, albo poczekaj, za jakieś 10 lat się zrosną. Nasz kolega tak sadził i po 20 latach ma lity żywopłot. Nie przesadzaj, bo to nie ma sensu.

Nie tnij. Co najwyżej wierzchołeczki skróć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
diamondzik 14:40, 13 maj 2019


Dołączył: 04 cze 2018
Posty: 17
W tym przypadku odmiana Hicksii. Odległość od obrzeża 50cm. Odległości pomiędzy cisami 50cm. Odległość pomiędzy rzędami 50cm (przesunięty rząd II względem pierwszego o 25cm). Za kilka lat dowiem się czy była to słuszna decyzja




Gardenarium 18:47, 19 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym sadziła w jednym rzędzie. Za rzadko, za szeroko, żywopłot w przyszłości zajmie kilka metrów szerokości, a chyba miejsce jest równie ważne żeby było w ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Patix 18:33, 24 maj 2019

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 4
Wiram serdecznie. Czy można prosić o podpowiedź gdzie można zakupić takie cisy pokazane na powyższych zdjęciach? Pozdrawiam. Patrycja
Gardenarium 07:21, 31 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
diamondzik napisał(a)
W tym przypadku odmiana Hicksii. Odległość od obrzeża 50cm. Odległości pomiędzy cisami 50cm. Odległość pomiędzy rzędami 50cm (przesunięty rząd II względem pierwszego o 25cm). Za kilka lat dowiem się czy była to słuszna decyzja






Jak dla mnie na pierwszy rzut oka, to nie są Hicksii a raczej Fastigiata, lub jakaś mieszanka siewek o różnym wyglądzie i pokroju.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
amatorodniczka 14:42, 08 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Pytanie o świeżo posadzone cisy Hicksii:

Czy cisy które mam świeżo posadzone, mogę teraz przyciąć?
takie świeżo posadzone, jeszcze niezakorzenione nie "padną" po obcięciu??

a cisy w doniczkach jeszcze nie posadzone mogę ciachnąć? przed sadzeniem?

To samo dotyczy się grabów posadzonych jakieś 2-3 tyg temu.. mogę gałęzie od dołu podkrzesać?

Z góry dziękuję za odpowiedź
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Toszka 22:36, 08 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pisałam już, ale powtórzę. Tak tnij.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
amatorodniczka 15:29, 11 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Ok dzięki Toszka, a tak ogólnie to do kiedy można?
który miesiąc ostatni jeśli chodzi o przycinanie cisów?

Czy przycięte gałązki nadają się do czegoś? gdzie mogę je "wyrzucić"?
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Gardenarium 23:33, 14 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Weronika, pokaż jak wygląda ten żywopłot, on teraz mocno przyrasta i chyba szkoda ciachać to co akurat wyrosło Pokazuj zdjęcia, na ich podstawie można doradzić cokolwiek, a nie przycinać czy nie? TO zależy od wielu spraw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies