Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

monika_kowal... 23:08, 30 wrz 2014

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 7
Tak, tak, ja mam szkółkę stacjonarną na oku Dzięki za info.
monika_kowal... 15:01, 18 paź 2014

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 7
Witam, zakupiłam kilka krzaczków odmiany patriot - piszą, że wytrzyma nawet mrozy. Mam nadzieję, że to była dobra decyzja.
justi 19:11, 21 paź 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Ja dziś kupiłam kilka borówek. Moje odmiany to Bluegold, Bluecrop i Chanticleer.
Mam pytanie czy pół worka 80 litrowego kwaśnego torfu wystarczy pod jeden krzaczek, czy lepiej wsypać cały worek? Mam jeszcze przekompostowana korę na ściółkowanie.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Fuksja 20:05, 21 paź 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Musze Ci powiedzieć, że ja dawałam dwa worki 80 litrowe pod krzak, ale u mnie ziemia gliniasta. Co do kory słyszałam, że jeśli z drzew iglastych to owszem.
____________________
pozdrawiam,Ania
hanka_andrus 21:11, 21 paź 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Moje borówki rosną w samym torfie kwaśnym, na głębokość co najmniej pół metra. Ale mam zblokowane w jednym miejscu i praktycznie cały kwadrat 6m na 6 m jest wypełniony torfem na tę głębokość. A po wierzchu drobna kora i na samej górze gruba kora. Wiosną dodatkowo oprócz nawozu do borówek posypowo daję siarkę.
Moja ziemia piaszczysta.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
justi 08:37, 22 paź 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Aniu, a duże masz te borówki, kilkuletnie okazy? czy dopiero sadziłaś małe?
Mam korę sosnową, leży już około dwóch lat.

Haniu ile masz tych borówek na tym kwadracie 6x6 i jak duże?

Ja zamierzam wsadzić w rzędzie, jedna za drugą. Myślę, że co 1 metr może 1,2.
W opisach podają, że rosną duże 1,8m do 2m, więc chyba im wystarczy taka odległość.


____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
hanka_andrus 10:04, 22 paź 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Mam posadzone w kwadracie 12 borówek. Są w tym miejscu 20 lat. Co 2 lata wycinam stare pędy, nie rokujące owocowania, co roku dosypuę kwaśnego torfu i kładę dodatkową warstwę kory. Sadzonki są zróżnych odmian, Owocowanie od lipca do końca września, a nieraz i dłużej.

Takie zblokowanie ma dobre strony-podlewamy w jednym miejscu- borówka potrzebuje jej bardzo dużo.

Rosną dość wysokie,nawet do 2 metrów, ale poprzez cięcie możemy to ograniczyc.Roczne przyrosty sazależne od nasłonecznienia i jedzonka, ja sypięwiosną azofoskę,można i inny nawóz, spec. do borówek.
W czasie zbioru, nurkuję pod gałązki, siadam na stołeczku i zbieram.
Jeżeli w rzędzie , to odległość 1,5 m- Gałązki z Owocami przewieszają się.
Z tych 12 krzewów w tym roku miałam 6 wiader 10 litrowych borówki.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Fuksja 11:55, 22 paź 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
W tarym ogrodzie rosły co 0,5 metra niestety za mało. Teraz w nowym ogrodzie wsadziłam 5 róznych odmian w odstepach 1,2 m. Trzy z tyłu dwie z przodu. Kory nasypałam 10 cm i pod spodem gazety. Rosną w bardzo słonecznym miejscu.

Nie wiem czy coś widać. Borówki sadziłam 3 letnie.Mam Brygitta,Bluecrop,Patriot,Darrow,Chandler. Chandler to moja ulubiona.

Haniu jakie masz odmiany tak późno owocujące.
____________________
pozdrawiam,Ania
hanka_andrus 12:53, 22 paź 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Kiedy sadziliśmy, były tylko 2 odmiany,jedna z drobnymi owocami,drugie większe. Bez nazw.
Potem dokupiliśmy Spartan, i Bluecrop. Dojrzewanie owoców zależy od nasłonecznienia. Ja mam je zacienione. I w to gorące lato ja miałam owoce borówki do końca września, a sąsiadce w pełnym słońcu skończyły sie juz w sierpniu.

W pełnym słońcu trudniej utrzymać wilgotność.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Fuksja 13:09, 22 paź 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
U mnie cienia jak na lekarstwo. Dlatego z jednej strony się cieszę,że to glinista ziemia ale niestety ciężka w uprawie. To dopiero wsadzone w przyszłym roku będzie ich pierwszy sezon. Zobaczy jak dadzą sobie radę. Dzisiejsze zdjęcie.
____________________
pozdrawiam,Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies