Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 09:10, 06 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziewczyny, no niestety czasu się cofnąć nie da. Teraz wiem o tym, że należy zaczynać od drzew i właśnie dwie ostatnie rabaty zaczynam od myślenia co na nie posadzic.

Mam dwie rabaty obsadzone bo nawet jeszcze wiosną tego roku nie sądziłam, że zmienię zdanie co do drzew. Jednak napatrzywszy się na drzewa glownie u Wioli( bo ten wątek najczęściej tego roku odwiedzalam)zdanie zmieniłam i tym sposobem na rabacie z trawami mam zaplanowane dwie umbry. Patrzyłam, że chyba tylko 1 czy dwa rozchodniki będę musiała przesadzić kopiąc dół pod nie, więc nie jest źle.

Rabata- ta najdłuższa powstawac zaczęła jakiś czas temu ( chyba miała z 1 maks 1,5 metra szerokości wtedy) gdzie w ogóle o żadnym drzewie nie myślałam. Nie pamiętam czy ktokolwiek mi podpowiadal tam do tego szpaleru hortensji drzew, a nawet jeśli to wtedy zdanie miałam takie a nie inne. To już czasu nie cofnę, mogę teraz coś dosadzic lub nie Teraz zostało mi puste miejsce na Limelight i zastanawiam się właśnie nad drzewem ( może wiśnia pissardi???)

Rabata najwęższa (150 cm szerokości) na stałe ma.ppsadzone Daniki, cokolwiek jest tam posadzone śmiało można przesadzić ( raptem parę roślin).
Niestety nie potrafię się zdecydować co posadzic - miały być cisy, ale finansowo nie dam rady, dlatego wybiorę tuje, a tak pomyślałam, że skoro mam mało zimozielonych ( nie licząc tego co przy ogrodzeniu bo kiedyś też nie chciałam żadnych tuj itd sadzić tylko trawa miała być)to pomyślałam, że poszukam jakichś malutkich cisów co rosną okrągłe albo są miniaturowe i tym sobie zrekompensuje brak żywopłotu z nich
No i nie wiem ile posadzic tam drzew 2 ( tak jak na rabacie po przeciwnej stronie ppdjazdu) czy 3 sztuki. I jakie się zmieszczą z tujami. Nie wiem....


Będzie jeszcze jedna rabata, która docelowo będzie się łączyć z ta najdłuższa, ale będzie ona raczej skromna w nasadzenia i na niej co około 3 m będzie parę Szmaragdow ( bo mi zostalo6 sztuk), a pomiędzy, ale nie w jednej linii z tujami chciałam posadzić jakieś szczepione drzewa- jakie? Może też jakiś krzew? Może pęcherznica diablo albo Derenie? Nie wiem, ale nie chciałam robić zamieszania i narazie skupić się na rabacie najwęższej bo rośliny w doniczkach czekają na posadzenie, ale może od razu powinnam od razu i tu myśleć nad drzewami i krzewami? Co zatem posadzic na rabacie 15 m długiej i prawie 3 metry szerokiej? Patrząc z okna domu przed ta rabata rosną krzewy owocowe.

Chętnie poznam zdanie każdego kto będzie chciał mi coś podpowiedzieć

Ale się rozpisalam.. chaotycznie pewnoe...a więc w skrócie- kiedyś chciałam sam trawnik- ale zmieniłam zdanie, kiedyś nie chciałam tuj i niczego zimozielonego- ale zmieniłam zdanie nie chciałam drzew i też zmieniłam zdanie
Ot, kobieta zmienną jest
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 20:22, 06 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Byłaś u mnie i widziałaś ogród na 6-7m szeroki.... a teraz pomyśl o swojej rabacie i wyobraź sobie, że twoja rabata to połowa szerokości mojego ogrodu...lepiej ci?
Czy nie odnosisz wrażenia, że po takim porównaniu masz nagle full miejsca na szaleństwa?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 15:11, 07 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
Byłaś u mnie i widziałaś ogród na 6-7m szeroki.... a teraz pomyśl o swojej rabacie i wyobraź sobie, że twoja rabata to połowa szerokości mojego ogrodu...lepiej ci?
Czy nie odnosisz wrażenia, że po takim porównaniu masz nagle full miejsca na szaleństwa?


Toszka- chyba nie rozumiem o co chodzi... No mam wieksza działkę i chce posadzić na całej co najmniej kilka sztuk drzew nie tylko ozdobnych, ale i owocowych.

Chciałam posadzić drzewka, żeby się zmieściły na 150 cm razem ze szmaragdami. Nie wiem czy są jakieś "zasady" odnośnie drzew o pokroju kulistym jak i kolumnowym czy to się gryzie czy nie, ale w sumie to już wybrałam i jak nadąży się okazja to kupię.
____________________
Magda W samym sloncu
anna_t 15:20, 07 sie 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Megi zrób plan ogrodu i zaznacz gdzie myślisz o drzewach A potem my dorzucamy trzy grosze
Rysujac dom zaznacz okna A Rysujac ogrodzenie zaznacz gdzie jest coś do zasloniecia za nim
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
mrokasia 15:30, 07 sie 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18148
sarenka napisał(a)


Chciałam posadzić drzewka, żeby się zmieściły na 150 cm razem ze szmaragdami.


Wg mnie na rabacie szerokości 150cm spokojnie zmieszczą się i szmaragdy i drzewa tworzące korony. Z kolumnowymi mogłoby być ciężej. Tuje, jeśli będziesz przycinać zajmą Ci powiedzmy do 100 cm.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
sarenka 15:47, 07 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
mrokasia napisał(a)


Wg mnie na rabacie szerokości 150cm spokojnie zmieszczą się i szmaragdy i drzewa tworzące korony. Z kolumnowymi mogłoby być ciężej. Tuje, jeśli będziesz przycinać zajmą Ci powiedzmy do 100 cm.


Kasia i o taka informację mi właśnie chodziło. Posadzę jak najbliżej obrzeży tuje ( w granicach rozsądku) to częściowo będą wchodzić na działkę obok ( bo mogą )

Gdybym mogła to już dziś bym dołki pod nie kopała

Ania- zrobię, oby mi się w miarę skalę udało zachować
____________________
Magda W samym sloncu
mrokasia 15:57, 07 sie 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18148
sarenka napisał(a)


Kasia i o taka informację mi właśnie chodziło. Posadzę jak najbliżej obrzeży tuje ( w granicach rozsądku) to częściowo będą wchodzić na działkę obok ( bo mogą )

Gdybym mogła to już dziś bym dołki pod nie kopała

Ania- zrobię, oby mi się w miarę skalę udało zachować


Tylko pamiętaj o tym, że tuje przycinać trzeba z każdej strony czyli od ogrodzenia też . Będziesz miała dostęp od strony ogrodzenia? Koło mnie jest posesja gdzie tuje rosną przy ogrodzeniu wzdłuż drogi - przerosły przez siatkę i są ładnie strzyżone na gładko, a siatki nie widać . No ale właściciele wychodzą sobie swobodnie na drogę w celu przycięcia tego żywopłotu.
No i druga kwestia - musi być miejsce dla korzeni. Tuje mają dość płytki ale rozległy system korzeniowy. Nie wiem jak głęboko masz te obrzeża, ale niedobrze by było, gdyby korzenie mogły rosnąc tylko w jedną stronę...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
sarenka 09:37, 08 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Kasia, będę pamiętać, zobaczę jak sądziliśmy te wcześniejsze. Tam gdzie chce sadzić tuje to nie mam ogrodzenia właśnie o jakoś subtelnie chciałabym się odgrodzić bo to rodzina

Popadało w nocy to dziś może uda się pokopać, przekopać



Czy dla Umbr wystarczy do dołka dodać mączkę bazaltową? Czy sądząc jeszcze czps dodawać, zasilać?
____________________
Magda W samym sloncu
makadamia 11:19, 08 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
I mączkę, i kompost, i obornik.
I nie dołek a dół.

Im lepiej im przygotujesz stanowisko, tym szybciej urosną i będą zdrowsze.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Zakrecona 11:20, 08 sie 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
sarenka napisał(a)
Kasia, będę pamiętać, zobaczę jak sądziliśmy te wcześniejsze. Tam gdzie chce sadzić tuje to nie mam ogrodzenia właśnie o jakoś subtelnie chciałabym się odgrodzić bo to rodzina

Popadało w nocy to dziś może uda się pokopać, przekopać



Czy dla Umbr wystarczy do dołka dodać mączkę bazaltową? Czy sądząc jeszcze czps dodawać, zasilać?


Ja dawałam mączkę, obornik i kompost po trochu, mimo, że na jesień wszystko mieszaliśmy z dobrociami.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies