Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 13:43, 14 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Iwona- to rabata nr III. w tym ogrodniczym koło galerii są szczepione na 2m, ale pieniek cienki, w AF nie wiem jak wyglądają, ale wiem ile kosztują ( są droższe) i że szczepione na 2,20

Ty mi powiedz czemu Cię umbra denerwuje?

Edit. W sumie to aj czasem już sama nie wiem i może bym dwie dała na tą rabatę nr II ale wtedy nie wiem co posadzić na tą nr 3. Taki mętlik ogrodniczy w mojej głowie zaczyna mnie z lekka irytować...
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 14:04, 14 sie 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Mam 3 umbry. Dwie rosną w miejscach gdzie pasują ale ta trzecia jest w takim miejscu, że jak dorośnie to nie będzie dobrze wyglądała. To duże i masywne drzewa są docelowo, wcale nie takie malutkie. Zresztą tło mi się tam za bardzo zlewa i potrzebny mi jest mocniejszy, jaśniejszy akcent. Na razie muszę wiąz za płotem wsadzić do rozjaśnienia ale dziki mi po południu buszują więc się trochę cykam wchodzić sama.

Ja moje umbry w Radzymine kupowałam. Poniżej 100 zł były ale to 2 lata temu. Teraz trzeba by było zadzwonić. Na 100% mają bo widziałam jak dla Asi dąbka szukałam i były tam zawsze ładne z prostymi pieńkami. One szybko rosną. Ważne, aby na odpowiedniej wysokości je od razu szczepione kupić i proste w pieńkach. Nie kupuj niżej szczepionych jak na 2 metrach bo z czasem pień jest gruby i korona masywna, nisko szczepione wyglądają przysadziście, możesz kilkunastoletnie zobaczyć u Kalis..a w Kobyłce. Oszczędzisz 20 zł a potem będą irytować lub przeszkadzać lub chorować. Nie warto. Nie w przypadku drzew.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 14:13, 14 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Iwona, a w Radzyminie to w której szkółce? To może w przyszłym tygodniu uda nam się tam podjechać.
To tak myślę, że jak one takie spore rosną to może dwie,a nie trzy na rabatę o długości 10x1,5m?
Lubię myśleć przyszłościowo i brać pod uwagę to jak dorosła roślina będzie wyglądała...i chyba dlatego wzbraniałem się przed drzewami u siebie
Może na te 10x1,5m cos mniejszego by się sprawdziło? Bo i żywopłot z tuj by musiał być sporo mniejszy....

Rozkminki ciąg dalszy...


Jeszcze szmaragdy chce kupić jakieś 30 sztuk
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 15:14, 14 sie 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Umbra ma koronę szerokości ok. 3 metrów (widziałam też większe a one nie za bardzo lubią cięcie, naturalnie koronę formują) - zobacz TU
czyli po 1,5 m w każdą stronę. Jak chcesz, żeby się stykały to 10 metrów jest tak na styk. Ale 1,5 metra to mało, będzie poza rabatę wystawać. Ona stosunkowo wolno rośnie choć po moich widać, że już w 3 roku nabiera tempa.

Szkółka to Witona. Iglaki też mają ale nie wiem jak ceny.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 15:34, 14 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Powiem Ci Iwona, że w takim razie plany muszę zmodyfikować.

Narazie myślę o dębie błotnym ( ale dąb to mącznik lubi), o którym Ewa pisała. Info w necie mówi,że w wieku 15 lat ma koronę 1,5 m.
____________________
Magda W samym sloncu
Kim 15:50, 14 sie 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Megi masz chyba te same myśli co ja
Nad Umbrami zastanawiam się już od wiosny dopytuję każdego jak się sprawują i czy nie są jakieś marudne i wymagające ale tak prawdę mówiąc kto Ci co doradzi jak to zależy od wielu czynników czy drzewo rośnie czy nie u Ciebie może rosnąć a u mnie nie

Doszłam do wniosku że nie ma się co bać tylko kupić i posadzić

Danusia w swoich projektach dużo sadzi Umbry

A Dąb błotny mam już upatrzony

Pozdrawiam
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
sarenka 15:59, 14 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Bożena, mi to już głupio poruszać w ogóle wątek drzew u siebie bo m wrażenie, że przynudzam strasznie, ale te wątpliwości jakie to drzewo będzie zamoles tam lat ma jednak znaczenie. Iwona ma razie, ze za ileś lat na rabacie gdzie tuje zajmą pewnie z metr dla Umbr zostanie 50 cm- wszystko zależy jakiej wysokości żywopłot by miał być, a to się okaże jak tuje będą rosły i jako nam będzie odpowiadał
____________________
Magda W samym sloncu
mrokasia 16:10, 14 sie 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Megi, jeśli ta rabata ma 1,5m szerokości i przylega do podjazdu to ja bym tam umbr nie sadziła. Tak jak Iwonka pisała - korona docelowo będzie miała 3 metry więc po pierwsze będą wystawać na podjazd (musisz sama ocenić czy nie będą przeszkadzać, czy w razie potrzeby przejedzie obok nich wyższy samochód)a po drugie będą wystawać poza granice działki. Czy sąsiadom to się spodoba? A jak będą chcieli je przyciąć po swojej stronie? Mają do tego prawo. Poza tym wówczas wysokość żywopłotu będziesz musiała dostosować do wysokości szczepienia umbry - stąd jeśli już to szukaj takich szczepionych na 2,20 lub nawet wyżej.
Moim zdaniem lepszym wyborem byłyby w tym miejscu kolumnowe graby - takie jakie Ci pokazywałam u Magdy z Niby Nowczesnego. Je zawsze możesz przyciąć z obwodu bez szkody dla pokroju.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 16:32, 14 sie 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Mam układ taki:
- płot,
- rabata 1 metr głębokości i w tym jest posadzona na środku tuja smaragd cięta na wys. 2 metrów (niewiele więcej zamierzam jej dać pola do popisu bo maks. może urosnąć na 2,2 tak jak szczepiona jest umbra)
- od rabaty z tujami mam posadzoną umbrę w odległości 120 cm

Czyli pień od płotu jest w odległości 2,20 m i uważam, po czasie niestety, że to jest za blisko. Za jakieś 8 - 10 lat umbra zetknie mi się z tujami i wtedy będę się dopiero zastanawiać co zrobić. Z tego też powodu chcę jedną umbrę przesadzić z tego drugiego miejsca, o którym ci pisałam. Docelowo przejdzie mi na posesję sąsiadki, wejdzie w tuje a na dodatek zlewa mi się z tłem. To nie był dobry pomysł ale jakoś wtedy wydawało mi się idealnym rozwiązaniem a nikt mnie tak to końca nie wyprowadził z błędu. Już tak mam z katalpami na froncie, szczęśliwie sąsiadka tolerancyjna ale gdyby się uparła to połowę drzewka musiałabym uciąć. Te to już ogólnie prawie na płocie posadziłam bo tam jest może metr odległości. Następne drzewko, płaczącą jabłonkę mam w odległości 1,5 metra od narożników i niestety co sezon musi być cięta bo rozrasta się niemożliwie. Jest to po prostu niepotrzebna dodatkowa praca.

Te dęby błotne to zapewne Green Dwarf. Asia Makadamia kupowała teraz bardzo ładną sztuke za 230 zł. One wysoko szczepione dużo tańsze ciężko znaleźć. Ja za mojego 170 zł dałam ale jest szczepiony nisko na chyba 180-190 cm. Da się pod nim przejść ale lepszy byłby wyższy. Mam go od roku, na razie nie chorował i jestem z niego zadowolona. Bardzo ładnie przyrasta i kolorek daje na jesieni.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 16:37, 14 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Kasiu, no tak i w sumie to by pasowało bo łączyłoby się z rabata nr 4, co pisałam, że tam właśnie parę Grabów chcialabym posadzić
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies