Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

galgAsia 18:22, 16 sty 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Megi, na każdej torebce stoi napisane, kiedy najlepiej siać. Rośliny różnie długo wschodzą. Np. dla majeranku dobry czas wysiewu jest od połowy marca. Warto się tymi wskazówkami kierować, wtedy ryzyko porażki mniejsze Takie chuchrowate, wyciągnięte siewki będą kiepsko rosły, byle jak kwitły...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gardenarium 19:05, 16 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj proszę artykuł: Nie żebym cie pouczała, ale mniej kasy stracisz, i nerwów. I efekty będą lepsze.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/531-najczesciej-popelniane-bledy-w-uprawie-warzyw

- sianie przy niewłaściwym oświetleniu (braku optymalnego światła)
Polega to na tym, że z reguły nie mamy ani szklarni, ani ciepłej, dobrze oświetlonej werandy, a większość z nas ma jedynie zwykłe domowe parapety. Dobrze, gdyby były przynajmniej południowe, wtedy wysiewy choć niedostatecznie doświetlone, jako tako wykiełkują i przeżyją do czasu wysadzenia na miejsce stałe.

Dlatego nie wysiewaj, gdy masz jedynie wschodnie czy północne parapety, bo siewki "wybiegną" czyli wydłużą się i będą nadmiernie delikatne i cienkie. Mogą także zamierać, przewracać się. Takie okazy mogą się wzmocnić i zyskać na masywności, dopiero po wsadzeniu do ziemi w namiocie lub warzywniku w gruncie.

W takich wypadkach najlepiej jest kupić gotową rozsadę w kwietniu/maju, lub warzywa zimnolubne wysiewać wprost do gruntu, zgodnie z przepisem na opakowaniu

- zbyt wczesne sianie
Gdy jeszcze trwa w najlepsze zima, my ogrodnicy, z niecierpliwością oczekujemy ciepła. Aby już w lutym/marcu czymkolwiek się zajmować, biegamy po sklepach ogrodniczych i z energią godną biegacza maratonu, szybciutko zapełniamy koszyki i biegniemy do domu planować wysiewy. Kupujemy też tacki, skrzyneczki, propagatory, ziemię do wysiewów, wszystko po to, aby przyspieszyć sezon i mieć co robić.

Sama tak w tym roku zrobiłam i pierwsze wschody już są. Ale czy było warto? Chyba jednak za wcześnie. Siewki bowiem wydłużają się i odwracają do okna, a mróz siarczysty za oknem wziął już pierwsze żniwa. Te siewki, które były najbliżej szyby, nieco zmarniały. Podejrzewam, że podmarzły. Dlatego skrzynki już poodsuwałam w stronę pokoju. Z niecierpliwością zaglądam w prognozy pogody. Dlatego uważam, że w tym przypadku nie warto tak wcześnie zaczynać, jeśli nie mamy do tego warunków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania111 19:08, 16 sty 2020


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
sarenka napisał(a)
To zakupy nasionkowe
Nie wiem czy tylko szałwię wysiewać czy wszystko cos jeszcze,czy wstrzymać sie



Jakie piękne zakupy ,
Zaraz czuć wiosnę w powietrzu

Pozdrawiam
____________________
Ania Spelnione marzenie
deszczowymaj 22:05, 16 sty 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
O widzę cudowną Szałwie omączoną ja jednak kupie gotowce wiosną
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
sarenka 13:35, 17 sty 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Asia, nie wcześniej niż w marcu zaleca się wysiewanie i to nie do gruntu.te do gruntu to kwiecień/maj

Danusia- poczytane. Nie wcześniej niż w marcu wysieje.


Ania- przynajmniej pooglądam opakowania i będę planować


Joanna- ja nie mam gdzie kupić, więc zostaje mi wysianie. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Okaże się na wiosnę
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 17:16, 19 sty 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Drzewa jakie mi się podobają ( a być może to nie wszystkie bo jest tyle ładnych)
1.Ambrowiec Slender ( wys 5 m i 2 m szer.)
2.sliwa wiśniowa Nigra (5 m wys i 4 szer)
3. grab ff lub f można ciąć
4. Morwa biała pendula ( na rabatę wzdłuż domu pod oknami strona południowy wschód
5.grujecznik ( krzew?)

6. Dereń ivory halo
7. Amanogawa ( ma być na rabacie wąskiej wzdłuż pojazdu )
8. Wiąz Werdei
9. Dereń milky way
10. Jarząb AUTUMN SPIRE
11. Dąb green pilar



To są te, które mają swoje plusy i minusy.
Pod domem jak będzie rabata to i tak trzeba by pewnie sadzić dalej od domu z uwagi na śnieg z dachu ( o ile kiedyś śnieg bedzie padał jeszcze

Może jakiś nie za duży krzew, jeśli żaden ozdobny by tam nie pasował to może ta morwa wystarczy.

Zastanawiaja mnie dwie rabaty: ta z rozplenicami wzdłuż podjazdu, czy tam by ta Nigra pasowała czy coś innego - kształt korony nie jest jakoś już istotny ( po przeciwnej stronie na rabacie będą Amanogawy. Co by do 5-6 m rosło?


Będę miała miejsce gdzie 2-3 drzewa chciałabym posadzić, w rogu działki. To też nie wiem jakie...w ogóle nie wiem jak tamten róg zagospodarowac, tzn chiclabgm tam przy tym warzywnikku posadzić jeszcze pomidory to kawałek wolnego miejsca sobie zostawię. Od wschodu że 2 drzewa ,może kolumnowe, ale tam druty są na jakiejś wysokości.

____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 17:22, 19 sty 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
A druga Raba która myślałam by zmodyfikować to przesadzić Annabelle i bliżej brzegu rabaty dać Derenie ivory halo. Wtedy derenie posadzić jakieś 90 cm od krawędzi rabaty. Byłyby wtedy bardziej wysunięte nie limelight które rosną).Odsunąć je od szmaragdów - może wkopać w ziemię coś co by ograniczało ich korzenie? Jakieś obrzeża czy coś?
Ta rabata ma około 2,5-2,7m. Myślę że mogłabym ja poszerzyć, ale nie na całej długości. Raczej bliżej tego zęba co wialdac co ma około 1x1m.
Na tej rabacie są dwa wolne miejsca- można posadzić jakieś drzewa- wtedy dałyby trochę cienia. Co mogłoby to być? Takie do 8 m wysokości???

Helpunku

Wtedy może taki krzak Annabelle by mógł iść nawet na rabatę wzdłuż domu bo tam tego słońca byłoby mniej
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 17:26, 19 sty 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
L- Limelight
A- Annabelle
M- miskanty ML
Zielone kulki przed ML to tuje Danica
D- tak by te derenie można było posadzić

Tam przed Annabelle rosną trawy na obrzeżu, chyba jakieś Carex które chyba słońce lubią
Takie prostokaclty brązowe to miejsca gdzie można posadzić drzewa, krzewy

____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 12:56, 02 lut 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Ehh za mało tu zaglądam, średnio raz na 1-2 tygodnie, ale w tygodniu nie mam póki co kiedy. Natłok obowiązków i dzieci moje,które nie odstępują mnie na krok gdy wracam do domu nie pomaga by cokolwiek pisać.

Niemniej przychodzę z prośbą, o pomysły na tą rabatę długa na 4,2 a szerokość maksymalnie 1,3m. Na chwilę obecną rośnie tam powojnik, latem hosty ( słońce im nie służą), tulipany, mieczyki, jakieś jednoroczne
Jest to strona południowa. Miło jakby cieszyła oko kogoś kto kocha kwiaty, kogoś kto w młodości i w sumie do niedawna miał mnóstwo kwiatów,najwięcej jednorocznych,kogoś kto hodował większość roślin od ziarenka...
Myślała. Żeby posadzić szałwię 1-3sztuki, piwonie ( szukam piwonii krzewiastej bordowej właśnie na prezent)
Ziemia tam jest licha, piach,ale myślę,że przekompostowqny obornik,kompost,kora, może trochę dobrej jakiejś ziemi by się przekopalo( mam jeszcze coś co się dodaje do ziemi,że ponoć wilgoć lepiej trzyma i to dzziala przeznjakies 5 lat,ale wyleciała mi nazwa
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 12:57, 02 lut 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601


Wszelkie pomysły mile widziane, coś później wybiersemy
Ten zielony plastik oczywiście do wyrzucenia, ekobord może się tam da lub kancik po prostu
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies