Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Atacama pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Atacama pod lasem

MirellaB 00:09, 12 lip 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Fajne miejsca zwiedziłaś

Czysto masz na rabatach, zero zielska - pięknie zadbane

Rozplenice pomiędzy hortkami ok, ale te za nimi to lepiej przesadź, bo nie będzie ich widać.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Johanka77 07:16, 12 lip 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
No proszę jakie działania!
Brawo TY!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Zana 08:27, 12 lip 2017


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Wspomnienia z Krety we mnie obudziłaś. I tatrzańskiego łazikowania za młodu.

Zgadzam się z Mirelką, rozplenice nie za hortkami a przed. Przesadź póki małe, bo potem będzie ciężko.
Wyplewione idealnie. Też zwróciłam na to uwagę. Trójkąta z korą świetnie się prezentuje.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Gruszka_na_w... 20:47, 12 lip 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Miłorząb na pniu? Ma być szczepiony? Te tuje docelowo mają sporo ponad metr
Aurea nana

Miłorząb może być dla nich za delikatnym towarzystwem.
Za tym szpalerem hortensji może dociągnąć do końca takie same miskanty z tyłu. Utworzył się tam pewien rytm i wprowadzając z tyłu niższe rozplenice, ten rytm się zaburzy.
A rabaty rzeczywiście wypielone perfekcyjnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
chagall 21:52, 12 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Dziewczyny, hortki rosną w odstępach ok. 1,3m, rozplenice posadziłam między nimi, nieco cofnięte do tyłu.
Na razie tak zostawię i zobaczę czy przeżyją i co to za rozplenice, bo niestety żadnych informacji o odmianie na doniczkach nie było - rozplenica japońska i już.

Dziękuję za pochwały za plewienie. Rzeczywiście lubię plewić, nie zawsze mam czas i nie zawsze mi się chce, ale jak mi się zachce, to mąż mówi, że stosuję technikę "spalonej ziemi" i jest to technika skuteczna, bo jak przypomnę sobie ten ugór w zeszłym roku, to naprawdę niewiele chwastów wychodzi.
____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 22:13, 12 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Haniu, miłorząb to takie moje marzenie, podobnie jak Aurea i pomyślałam, żeby te marzenia połączyć.
Wiem jakie duże rosną Aurea, ale ten miłorząb, którego widziałam był naprawdę solidny - mniej więcej mojego wzrostu, a ja z tych większych jestem i głowę miał też większą od mojej. Cena jak pisałam "zaporowa", ale pomarzyć można.

Jeśli chodzi o miskanty jest problem. Pan, u którego kupiłam w zeszłym roku moje miskanty, zrezygnował z traw, a w okolicznych sklepach albo nie ma, albo liche, drogie i nie opisane odmianowo.
Rozplenice w rozmiarze dziecięcym (też bez odmiany) kupiłam przypadkiem i tanio, przy okazji zakupu Aurea (miskanty były bardzo liche, drogie i były chyba tylko dwa).

A niech te rozplenice zaburzą rytm tej rabaty!!! Już mąż mi powiedział, że sadzę wszystko pod sznurek. Jak znajdę ładne miskanty to kupię przynajmniej trzy - dwa pod kuchenne okno i jednego na zakończenie szpaleru rozplenic
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Gruszka_na_w... 11:09, 13 lip 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Aniu, nie chcę żeby to, co piszę, wyglądało jak krytykanctwo, czepianie się wszystkiego. Nie uważam się też za eksperta ogrodnictwa. Uczyłam się na błędach i wiem jak potrafi człowieka zniechęcić poprawianie błędów nasadzeniowych.
Pisałam kiedyś u siebie, że jako początkujący ogrodnik miałam problem z planowaniem nasadzeń, widzeniem ogrodu w 4 porach roku, przemyślanymi zakupami. W efekcie osiągnęłam coś, co Makusia nazywa "tureckim dywanem". Rośliny wbrew pozorom rosną szybko. Choć na początku 4 lata wydają się szmatem czasu. Tuje aurea nana jako dół pod drzewko będą za duże.Marzenia należy realizować! Przygotuj sobie tę rabatę pod ten wymarzony miłorząb. Zanim on się pojawi posadź tam kuliste odmiany żywotników (Globosa, Hoserii, Woodi, Danica ) lub małe bukszpany, z których potem zrobisz kulki. Między nimi wsadź niewysokie trawki, szałwie omszone. Zadarniaj powierzchnię bylinami. Łatwo je potem przenieść, podzielić. Przesadzanie krzewów po paru latach powoduje sporo zniszczeń. Wiem, że chciałoby się szybko osiągnąć efekt, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Moje hortensje po 4 latach mają 2 m wysokości i 1,5-2 m szerokości, a tnę je wiosną na 50-75 cm. Przesadzanie rozplenicy wymaga sporego wysiłku, a trawka potem potrzebuje czasu, żeby się zebrać do kupy.
Perukowiec potrzebuje wapiennej gleby. Podsyp mu dolomitu, jeśli tego nie zrobiłaś.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
chagall 18:35, 13 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Haniu, katuj, tratuj, ja wybaczę wszystko Ci jak... siostrze

Zainspirowałaś mnie. Miłorząb oczywiście będzie, ale nie tam i nie już!

Postanowiłam wreszcie wytyczyć jakiś sensowny kształt "trawnika" i rabat przed domem. Dojrzałam!!!
Teren trudny, bo niesymetryczny i po lekkim skosie. Myślałam nad tym tematem już wiele razy i nic co wymyśliłam mi się nie podobało. Aż tu dzisiaj wzięłam do ręki stary plan, filiżankę, szklankę, ołówek i gumkę i oto co powstało

Upraszam wielce o krytykę, gdyż przedstawiony plan będzie wymagał ode mnie solidnego darcia darni założonego w zeszłym roku "trawnika", pod którym jest siatka przeciw kretom.
I tu pytanie:
Jak drzeć darń, żeby nie uszkodzić siatki?

Obrazki:

Rzeczony teren:

Plan od strony drogi:

Plan od strony domu:

Radosna twórczość w paincie:
- czerwony - wytyczona linia rabat, a właściwie trawnika,
- żółty - rabaty,
- zielony - trawnik.

____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 18:59, 13 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
I jeszcze dwa zdjęcia;
1. Aktualny widok z kuchennego okna - lipiec 2017

2. Widok z kuchennego okna - lipiec 2015, z Chagallem
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Gruszka_na_w... 23:47, 13 lip 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Poprosiłam Asię/Makadamię, żeby tu zajrzała. Ma niesłychany dar w kształtowaniu linii rabat. Rzuci okiem fachowca.

Lubię ten moment, kiedy ogrodnik dochodzi do wniosku, że 0,5 metra rabaty pod płotem trudno zagospodarować.

Chagall Dobrze, że są zdjęcia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies